کد خبر: 1083762 A

اسلامی در صحن مجلس؛

وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه کمربندی پاکدشت دو هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد اما تاکنون ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا،  محمد اسلامی در نشست علنی امروز (دو‌شنبه ۱۰خرداد) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال فرهاد بشیری نماینده مردم پاکدشت پیرامون پروژه کمربندی این منطقه گفت: کمربندی پاکدشت پروژه‌ای است که در سفر استانی دولت دهم به تصویب رسیده و با توجه به فرآیندی که طی شده فاقد ردیف بودجه بوده و به طور طبیعی از یک ردیف برخوردار متناسب با حجم مورد نیاز بهره‌مند نبوده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در طی سال‌های گذشته موضوع حائز اهمیت در ارتباط با کمربندی پاکدشت، آزادسازی و تملک اراضی بوده که به دلیل عدم تأمین اعتبار محقق نشده اما از زمانی که مسئولیت در وزارت راه و شهرسازی را پذیرفتم سعی کردم با ساز و کارهای مشخص این پروژه را تعیین تکلیف کنم تا از شرایط توقف خارج و تکمیل شود و اقدامات زیادی به لحاظ تأمین اعتبار انجام گرفته و در نهایت تصمیم گرفتیم تا از ظرفیت بند (۶) تبصره (۱۹) برای جذب سرمایه‌گذاران خصوصی استفاده کنیم.

وی ادامه داد:برای استفاده از این فرصت قانونی و تأمین اعتبار مذاکرات مفصلی با مسئولان بنیاد مستضعفان، قرارگاه خاتم و وزارت دفاع داشتیم تا از همه ظرفیت‌ها برای این پروژه استفاده کنیم اما به آن شکلی که مورد نظر بود استقبال نشد بنابراین تلاش کردیم با استفاده از ظرفیت‌های تبصره ۵ و ۶ این پروژه را به سرانجام برسانیم؛ در سال کنونی نیز اقداماتی در همین راستا انجام داده‌ایم.

اسلامی با با بیان اینکه طبق برآوردهای سال ۱۳۹۸ پروژه کمربندی پاکدشت دو هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: منابعی که تاکنون اختصاص یافته ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان است و با توجه به حجم بدهی‌ها نمی‌توان کاری جز استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی انجام داد. در مجموع با تلاش‌های گسترده آزادراه غدیر افتتاح شده و سهم بزرگی از ترافیک را کاهش داده است. ما نیز همچنان برای تأمین منابع مالی تلاش می‌کنیم تا با تکمیل اقدامات این پروژه به بهره‌برداری برسد.

وزیر در ادامه یادآور شد: یکی از نکات مهم و مورد توجه اینکه ما توانستیم در این دوره وزارت طرح جامع حمل و نقل را با مطالعات مبدا و مقصد و برای جابه جایی بار و مسافر با توجه به نرخ رشد توسعه برای کل کشور تهیه، تدوین و براساس اطلس طرح جامع حمل و نقل و طرح جامع رجستیک اولویت ها را در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ مشخص کنیم و مواردی که در پیوست بودجه ۱۴۰۰ برای وزارت راه و شهرسازی مشاهده می کنیم خروجی و نتایج مطالعات و هماهنگی طرح های مذکور است.

وی اضافه کرد: در این دوره توانستیم آزادراه غدیر را که یکی از بزرگ ترین و پرافتخارترین پروژه های کشور است افتتاح کنیم، این پروژه برای استان های قزوین، البرز، تهران و سمنان تاثیر ترافیکی دارد. راندمان اجرای آزادراه ها در کشور حدود ۵ درصد است اما راندمان اجرای این پروژه سالانه ۲۰ درصد بوده لذا ۶۰ درصد عملیات پروژه در زمان فشرده انجام گرفته است.

اسلامی اظهار کرد: بار اصلی ترافیکی کریدور شرق به غرب و محور آزادراهی راه ابریشم از این مسیر می گذرد و ادامه آن به آزادراه حرم تا حرم متصل می شود. آزادراه حرم تا حرم از مشهد به سمت سمنان- گرمسار و از گرمسار به قم و از قم به سمت کشور عراق می رود و ما در تلاشیم تا این آزادراه را به صورت یک کریدور بین المللی فعال کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: قطعه ای که امروز در دست اجراست اتصال گرمسار به سمنان است که حدود ۳۳ کیلومتر آن در همین سال به بهره برداری می رسد و بار ترافیکی که از استان خراسان رضوی و شمالی و سایر نقاط شرق کشور به سمت تهران وجود دارد از طریق همین آزادراه هدایت می شود و عملا جنوب تهران و کمربندی آزادگان ترافیک حجمی را تحمل نخواهد کرد.

اسلامی ادامه داد: ما مطالعات مربوط به اتصال آزادراه غدیر به جاجرود را در دستور قرار دادیم تا بتوانیم این قطعه آزادراهی را برای ناحیه شمالی- جنوبی که موجب اتصال آزادراه غدیر به جاجرود می شود افتتاح کنیم. ما در این ارتباط چاره ای جز استفاده از ظرفیت تبصره های  ماده ۵۶  قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت نداریم کمااینکه در این زمینه مذاکراتی در حال انجام است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: امیدواریم ۱۱ کیلومتر کمربندی که ترافیک جنوب پاکدشت را کاهش می دهد بتوانیم افتتاح و گشایشی برای عبور و مرور مردم ایجاد کنیم. ما برای کنارگذر شرقی بین شریف آباد و پاکدشت که نقطه اتصالی به آزادراه غدیر- جاجرود است در بودجه سال ۱۴۰۰ ردیف ۱۲۵ میلیارد تومانی پیش بینی کردیم و به دنبال این هستیم که با یک الگوی ۲۰۸۰ این پروژه را انجام دهیم به این شکل که ۲۰ درصد را دولت و ۸۰ درصد را بخش خصوصی تامین کند و امیدواریم که در همین ایام فرآیند اجرایی این پروژه را کلید بزنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما دو اقدام همزمان و موازی یعنی آزادراه شرقی (که کریدور شرقی و غربی ما را به شمال متصل می کند) و دوم استفاده از ظرفیت ماده ۵۶  قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برای پروژه پاکدشت را عملیاتی خواهیم کرد.

 اسلامی در ادامه  در پاسخ به سوال نماینده مردم ورزقان پیرامون طرح های عمرانی و تغییر مسیرهای بزرگراهی، گفت: این پروژه ترکیبی از مسیر بین المللی نوردوز- ورزقان- خواجه- تبریز است که از خواجه تا نوردوز به طول ۱۲۰ کیلومتر طرحی بزرگراهی است که مطالعات آن سال ۸۶ آغاز شده و طرح کریدور آن سال ۸۷ تصویب شده است. بر اساس فرآیندی که برای تامین اعتبارات طی شده و برآورد بودجه ای موردنیاز شرایط به گونه ای پیش رفته که تا سال ۹۷ کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.

وی افزود: در این دوره وزارت با رایزنی ها و هماهنگی های صورت گرفته مثل سنقر که یکی از مراکز بزرگ صنعتی معدنی منطقه است جلب مشارکت شود، مذاکرات در سال ۹۶ انجام و توافقات صورت گرفت به نحوی که آن ها در احداث بزرگراه دسترسی به سنقر و تاثیرات ترافیکی مشارکت کنند تا این پروژه تامین اعتبار و احداث شود.

اسلامی یادآور شد: امروز در شرایطی هستیم که از ۱۲۰ کیلومتر این پروژه ۶۰ کیلومتر در قالب ۵ قطعه، قطعات یک تا ۴ حدود ۹۰ درصد پیشرفت داشته است، قطعه ۵ که کنارگذر ورزقان محسوب می شود حدود ۳۰ درصد پیشرفت داشته است و مسیر طی شده قطعات یک تا ۴ به آسفالت و بهره برداری برسد و قطعه ۵ نیز با رفع موانع تکمیل شود.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: ما در روزهای آینده بزرگراه ۹۰ کیلومتری تبریز- اهر را افتتاح خواهیم کرد این پروژه سهم خود را در قطعات جنوبی کریدور خواهد گذاشت اما ابهامی که در این زمینه وجود دارد و برای نماینده سوال ایجاد کرده پیرامون دخالت هایی است که در این مسیر شده لذا ما تیم کارشناسی در این زمینه گذاشتیم و مشاوران مستقلی را موظف به انجام مطالعات کردیم، مطالعات تکمیلی براساس مفروضات بار ترافیکی و جمعیتی انجام شده است و مشخصا جمع بندی و ارائه گزارش تهیه شده توسط مشاوران منتخب این بود که مسیر انتخاب شده کاملا درست، دقیق و کارشناسی است و حداقل احجام و هزینه را به نسبت گزینه های دیگر خواهد داشت.

اسلامی ادامه داد: برهمین اساس اطمینان حاصل شد که مسیر پروژه براساس مفروضات مهندسی انتخاب شده است بنابراین امیدواریم با تعامل ایمیدرو برای ۶۰ کیلومتر باقیمانده و تکمیل قطعات نیمه تمام تامین اعتبار کنیم و هرچه سریع تر مسیر نوردوز تا خواجه که از ورزقان عبور می کند را تکمیل کنیم و این گذرگاه بین المللی به سمت کشور ارمنستان که آمد و شد را تسهیل خواهد کرد را به بهره برداری برسانیم

محمد اسلامی پرژوه کمربندی پاکدشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر