کد خبر: 1083158 A

همتی در برنامه «با دوربین»:

عبدالناصر همتی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در برنامه تلویزیونی «با دوربین» که عصر امروز از شبکه اول سیما پخش شد به تشریح برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود در انتخابات پیش رو پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، همتی در برنامه تلویزیونی «با دوربین» با بیان اینکه اصلاحات اقتصادی اولویت اصلی کشور است، گفت: براساس اطلاعاتی که دارم، ۶۰-۷۰ درصد دغدغه‌های مردم، اقتصادی است. از این رو دولت آینده باید محور فعالیت‌های خود را بر رفع مشکلات اقتصادی متمرکز کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به صحبت پیشین خود مبنی بر اینکه «بنده می‌خواهم فقط ۴ سال در ریاست‌جمهوری بمانم»، تصریح کرد: معتقدیم در همین دوره ۴ ساله می‌توان مشکلات را حل کرد و دیگر نیازی به ۴ سال دوم نیست. برخی می‌گویند چرا مشکلات را تا امروز حل نکردی؟ پاسخ من این است که من به اختیارات فراتری نیاز دارم.

همتی در ادامه اظهار داشت: اگر در چهار سال آینده نتوانیم انسداد داخل و انزوای بین‌الملل را حال کنیم، ممکن است دیگر برای حل شدن آن دیر شود. علت اصلی حضور من این است که طی 

سه سال گذشته با مسئولیتی که داشتم تلاش زیادی کردم که بدانم گیر اصلی کشور چست؟ بدانم که چرا تولید شکل نمی‌گیرد یا تورم از بین نمی‌رود؟ بر همین اساس می‌گویم اگر بینش اقتصادی را در رأس دولت حاکم نکنیم، شدنی نیست.

وی ادامه داد: در ۳ دهه گذشته رشد اقتصادی کشور حدود ۳ درصد بود، اگر رشد مداوم را تامین و تضمین نکنیم نخواهیم توانست مشکلات را حل کنیم. در موضوع تورم هم ظرف ۳۰ سال گذشته حداقل عدد دقیقه ان ۲۰ درصد بوده است، میانگین ۲۰ درصدی تورم در سه دهه نشان می‌دهد که اشکال اساسی در ساختار اساسی داریم. مشکل دیگر روند رشد نقدینگی است که باید متوقف و ساماندهی شود.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ادامه به اولویت‌ها برای حل این مشکلات اشاره کرد و اظهار داشت: رشد فراگیر اشتغال‌زا و فقرزدا در کنار ثبات‌‌بخشی و مهار تورم از عواملی است که می‌تواند به حل مشکلات جاری کمک کند. باید توجه داشت که مثلا موضوع تورم فقط در اختیار بانک مرکزی نیست، بانک مرکزی زمانی می‌تواند مشکل را مدیریت کند که مستقل باشد و بتواند سیاست‌های پولی خودش را بدون سلطه مالی اجرا کند ما در این سال‌ها این را در رابطه میان بانک مرکزی با دولت و یا شرکت نفت نداشتیم. در این مدت نظرات سیاسی بر نظرات فنی حاکم شده است از همین جهت یکی از دلایلی که من وارد شدم این است که فن سالاری را به‌جای سیاسی‌کاری حاکم کنیم.

وی افزود: از سوی دیگر حضور دولت در امور مختلف باید ساماندهی شده و کاهش یابد، دولت اکنون از خودرو تا هر کالا و محصولی حضور دارد و نتیجه حضور دولت هدررفت منابع و کاهش بهره‌روی است. ممکن است بپرسند شما که رئیس بانک مرکزی بودی چرا تاکنون این ها را حل نکردی؟ پاسخ این است که رئیس بانک مرکزی اصلا در دولت رأی ندارد، من در تصمیم‌گیری‌ها نقشی نداشتم و تنها می‌توانستم نظر بدهم. بنابراین بانک مرکزی در آن حد نیست که بتواند مشکلات را حل کند.

همتی در ادامه با تاکید بر رابطه مثبت با همسایگان، بیان داشت: ما می‌توانیم با همسایگانمان کارهای خوبی را انجام دهیم، همچنین ما باید در شرق ارتباط با چین و روسیه را تقویت کنیم اما این به معنای آن نیست که با غرب ارتباط نداشته باشیم بلکه باید زمینه تعامل با شرق و غرب را همزمان فراهم کنیم و دستگاه دیلماسی که تشکل می‌شود باید دیپلماسی اقتصادی را همراه با دیپلماسی سیاسی توسعه دهد.

 

ادامه دارد..

عبدالناصر همتی همتی کاندیدای انتخابات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر