کد خبر: 1081680 A

اختتامیه کنگره بین‌المللی شعر مقاومت با حضور دختر ارشد شهید حاج قاسم سلیمانی و شعرای مقاومت از ایران و کشورهای منطقه برگزار شد.

 به گزارش ایلنا، اختتامیه کنگره بین المللی شعر مقاومت با حضور دختر ارشد شهید حاج قاسم سلیمانی و شعرای مقاومت از ایران و کشورهای منطقه در فرهنگسرای حاج قاسم سلیمانی میدان بهاران تهران برگزار شد.

حجت الاسلام امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این کنگره با بیان اینکه هیچکس تصور نمی‌کرد اینهایی که گنبد آهنین و پاتریوت و سامانه تاد دارند امروز را ‌شاهد باشند، تصریح کرد: طراحی شان این بود که یک صهیونیسم جهانی راه بیاندازند و شرکت های متعدد و استعمار رسانه ای ایجاد کنند تا دنیا را تسخیر کنند.

وی با تاکید بر اینکه هلوکاست واقعی را در ۱۲ روز حمله صهیونیست ها به غزه شاهد بودیم، اظهار داشت: تخریب مدارس و بیمارستان ها یک روی سکه بود رو روی دیگر سکه پیروزی و قوت و افتخار است و در حالی که پایگاهشان نیل تا فرات بود، امروز پایگاهشان این ور دیوار و آن ور دیوار است و در درب خانواده خود هم امنیت ندارند و از زمان حملات فلسطینی ها به سرزمین های اشغالی میزان مراجعه آنها به روانشناس افزایش یافته است، هرچند راه آنها خرج از سرزمینی است که متعلق به آنها نیست.

امرودی با تاکید بر اینکه امروز در ذهن دنیا شکست اسرائیل و پیروزی ملت فلسطین نقش بسته است، تصریح کرد: امروز ۷۳سال َاست که ملت فلسطین مقاومت می‌کند و در ۱۲روز پوزه صهیونیست ها را در خاک مالید و کسانی که حرف از سازش زدند باید توبه کنند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری ‌شهرداری تهران ضمن تاکید بر اینکه پیروزی در جبهه صهیونیسم هنر باقی است و شعر مقاومت یعنی پیروزی انتفاصه هنر در برابر هنر صهیونیسم، گفت: باید در برابر اقتصاد صهیونیسم یک کلونی بزرگ شکل بگیرد و این به معنای انتفاضه اقتصادی است. در کنگره بین المللی شعر مقاومت درنهایت حدود ۹۱۰اثر از ۲۰کشور جهان به دبیرخانه کنگره رسید.

اشعار دریافتی در سه مرحله مورد ارزیابی قرار گرفت . در مرحله اول اشعار غیرمرتبط با موضوع فراخوان و نیز آثاری که از ملزومات مقدماتی شعر خالی بود از گردونه رقابت کنارگذاشته شد. اشعار در محله دوم پس از کدگذاری و دسته بندی تخصصی در شاخه‌های شعر سنتی، شعر نو، شعر کودک و نوجوان و ترانه و سرود در اختیار داوران این مرحله قرار گرفت تا آثاری که غنای محتوایی و ارزش ادبی بیشتری دارند راهی مرحله نهایی داوری شوند.

در مرحله نهایی نیز پس از درج نمرات اساتید ارجمند برای هر اثر، جلسه جمعبندی تعیین آثار برگزیده در دو رده سنی زیر بیست سال و بالای بیست سال تشکیل شد و قرار است امروز در این مراسم از برگزیدگان هر بخش تقدیر به عمل آید. دبیرخانه بخش فارسی کنگره بین‌المللی شعر قدس پس از انتشار فراخوان، پذیرای آثار شاعران فارسی زبان در شاخه‌های مختلف ادبی بود.

اشعار دریافتی در سه مرحله مورد ارزیابی واقع شد. در مرحله اول اشعار غیرمرتبط با موضوع فراخوان و نیز آثاری که از بایدهای مقدماتی شعر خالی بود از گردونه رقابت کنارگذاشته شد. اشعار در مرحله دوم پس از کدگذاری و دسته بندی تخصصی در شاخه‌های شعر سنتی، شعر نو، شعر کودک و نوجوان و ترانه و سرود در اختیار داوران این مرحله قرار گرفت تا آثاری که غنای محتوایی و ارزش ادبی بیشتری دارند راهی مرحله نهایی داوری شوند.

در مرحله نهایی نیز پس از درج نمرات اساتید ارجمند برای هر اثر، جلسه جمعبندی تعیین آثار برگزیده در دو رده سنی زیر بیست سال و بالای بیست سال تشکیل شد و نهایتا نتایج با احترام به تمامی آثار دریافتی و آرزوی موفقیت روزافزون شاعران جبهه مقاومت، به شرح ذیل اعلام شد: بر اساس این خبر نتایج داوری کنگره بین‌المللی شعر قدس در بخش زبان فارسی و سطح اول بخش کلاسیک محمدمهدی خانمحمدی، حسن خسروی وقار، طیبه عباسی، علی اصغر شیری، آرش پورعلیزاده، علی حسنی و در سطح دو نیز زهرا آراسته نیا، عباس احمدی، علی سلیمان، مرضیه فرمانی، فرزانه قربانی، عاطفه جوشقانیان، حسن پاکزاد، مینا بشیری گودرزی، رضا نیکوکار، نرگس سادات میرمحمدی برگزیده این کنگره شعر هستند.

همچنین برگزیدگان سطح دوم بخش شعر نو حمیدرضا فاضلی، مجتبی صفدری، هاشم کرونی، سید ابراهیم موسوی در سطح اول شعر کودک و نوجوان هم مسعود طاهری عضد و سطح اول رده زیر بیست سال هم محمدمتین کریمی (شعر سنتی)، محمد علی غروی (شعر نو) هستند و برگزیده سطح دو نیز امیرحسین مهدی‌زاده (شعر سنتی)، ریحانه پاک نیا (یازده ساله، شعر نوجوان) هستند.

برپایه این خبر منتخبین بخش انگلیسی این کنگره به ترتیب ماریا ویکتوریا از کشور اسپانیا، محمد امین کرخی از کشور عراق، احمدان یوسی از اندونزی، لائورا اُلایا از اسپانیا و نعیمه الرضوان از آمریکا هستند. در بخش اردو نیز به ترتیب آقایان فراست رضوی از کراچی پاکستان، عمر فرحت از کشمیر هند وعامر نوگانوی از امروهه هند نیز توانسته‌اند حائز بالاترین رتبه‌ها باشند.

همچنین منتخبین بخش ترکی نیز ابراهیم شاشما، ینب آلتن داق و مقید دمیر از کشور ترکیه هستند. در بخش آذری هم زامیق کوثری، امیر رسولی از زنجان و اروجعلی شهودی حائز برترین رتبه‌های این کنگره شدند. آقایان اصغرعظیمی مهر، رسول عظیمی مهر و کامران امیری هم توانستند بهترین رتبه ها را در بخش کردی به خود اختصاص دهند.

برگزیدگان شعرفارسی کنگره نیز به ترتیب حسن خسروی وقار، محمد مهدی خانمحمدی، علی حسنی، طیبه عباسی، علی اصغر شیری و آرش پور علیزاده هستنند و در رده زیر بیست سال هم محمدمتین کریمی و.محمد علی غروی حائز برترین رتبه‌ها شدند. همچنین مسعود طاهری عضد تنها منتخب شعر کودک و نوجوان این کنگره است و منتخبین بخش عربی هم به ترتیب مهدی صالح از فلسطین، صادق الشرفی از یمن و نزار عوده الکنانی از عراق هستند.

سردار سلیمانی کنگره شعر مقاومت بین‌الملل اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر