کد خبر: 1074850 A

سلیمی در اخطار قانون اساسی:

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: برای پروژه فایل صوتی اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اعتباراتی هزینه شده است، این در حالی است که در اصل ۵۲ قانون اساسی بودجه سالانه کشور توسط مجلس تصویب و براساس اصل ۵۳ تمامی پرداخت ها باید در حدود اعتبارات مصوب انجام شود. حال این سوال ایجاد می شود که براساس چه قانونی هزینه مذکور انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل ۵۲ قانون اساسی گفت: برای پروژه فایل صوتی اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اعتباراتی هزینه شده است، این در حالی است که در اصل ۵۲ قانون اساسی بودجه سالانه کشور توسط مجلس تصویب و براساس اصل ۵۳ تمامی پرداخت ها باید در حدود اعتبارات مصوب انجام شود. حال این سوال ایجاد می شود که براساس چه قانونی هزینه مذکور انجام شده است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس یازدهم با طرح این پرسش که آقای رئیس جمهور که می گوید من حقوقدان هستم، آیا این مباحث را نمی داند؟ افزود: براساس اصل ۹۸ قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان بوده و قانون عادی را نیز مجلس تفسیر می کند.

وی درباره موضوعات مطرح شده درخصوص ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری اضافه کرد: معاونت حقوقی رئیس جمهور به وزیر کشور، تفسیری در این خصوص ارائه کرده، اگر این تفسیر برای بهره برداری شخصی است، مشکلی نیست، اما نباید در اجرا به آن استناد کرد.

سلیمی با بیان اینکه اگر آقایان ماده ۳۵ قانون انتخابات را مطالعه کرده باشند، می دانند نباید در این زمینه تفسیری داشته باشند، تصریح کرد: تفسیر اصل ۱۱۵ روشن است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آقایانی که مطرح می کنند ما حقوقدان هستیم، اصل ۳ بند ۵ را مطالعه کنند، تصریح کرد: این اصل درباره جلوگیری از نفوذ است، چرا شما که ادعای نفوذ درباره فایل صوتی وزیر امور خارجه را دارید، از آن جلوگیری نکردید تا فایل صوتی در شبکه معاند سعودی پخش نشود؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: رئیس جمهوری که یک وزیر از او وقت خواسته و وی را عزل کرده، چرا وزیری که حرف دشمن را تکرار کرده، عزل نکرده است؟

سلیمی تصریح کرد: براساس اصل ۱۳۶ رئیس جمهور قسم خورده که از استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حفاظت کنند، آیا فایل صوتی وزیر خارجه ثبت تاریخ است؟ این سوال ایجاد می شود که نحوه حفاظت و حراست از استقلال فرهنگی کشور چگونه بوده؟ ای کاش فرصتی به دست می آمد تا این افراد یکبار اصول قانون اساسی را با دقت مطالعه کنند.

عضو هیات رئیسه مجلس علیرضا سلیمی علیرضا سلیمی در نطق میان دستور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر