کد خبر: 1071851 A

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگاران:

سخنگوی دولت گفت: بعد از مشخص شدن سرقت فایل صوتی آقای ظریف، رییس‌جمهور محترم بلافاصله به وزارت اطلاعات دستور پیگیری و مشخص کردن عوامل انتشار و همچنین روشن شدن ابعاد مسئله را دادند. این موضوع در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و مجددا بر مسئولیت وزارت اطلاعات در این زمینه تاکید شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی سخنگوی دولتدر پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص اینکه روز گذشته ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا جلسه‌ای در خصوص بورس داشته است اولا این موضوع چرا در جلسه سران قوا مطرح شد و در ثانی چه مصوباتی داشته است، اظهار داشت: مساله بورس در یکسال اخیر از موضوعات مورد توجه دولت قرار داشته و بازار سرمایه به عنوان یک مسیر درست برای سرمایه‌گذاری مردم، حتی در سطح سرمایه‌های خرد و کمک به تولید در کشور و جلوگیری از تورم بوده است.

وی خاطر نشان کرد: این بازار در درازمدت رشد ۱۵۰ درصدی را نشان می‌دهد و به تعبیر یکی از سران محترم قوا در جلسه، هیچ بازاری چنین رشدی را تجربه نکرده است.  البته عده‌ای از هموطنان به قصد انتفاع در کوتاه‌مدت وارد این بازار شده و به علت نوسان دچار زیان شدند. یکی از نگرانی همکاران ما در ستاد اقتصادی دولت همواره این دسته از هموطنان به خصوص آنان که نمادهای دولتی را خریداری کرده‌اند،  بوده است. 

وی یادآور شد: هفته گذشته در ستاد اقتصادی دولت ۱۰ تصمیم مهم اتخاذ شد که تصمیم‌گیری در مورد بخشی از آنها از اختیار دولت خارج بوده و نیازمند اصلاح قوانین است. بنابراین به دو علت طولانی بودن فرایند قانونگذاری و نیز زماندار بودن برخی از قوانین، مصوبات و تصمیمات  ستاد اقتصادی دولت در خصوص بازار سرمایه در جلسه ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز مطرح که با نگاه حامیانه رئیس محترم قوه قضاییه و رئیس محترم مجلس شورای اسلامی با اصلاحات جزئی به تصویب رسید. 

ربیعی گفت: بر اساس مصوبات این جلسه مقرر شد ۸۰ درصد از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود.

سخنگوی دولت بیان کرد: همچنین با انتشار ۲۰  هزار میلیارد تومان اوراق بدهی توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه با تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران موافقت شد.

وی ادامه داد: از دیگر مصوبات جلسه، حمایت بانک‌ها و موسسات اعتباری از بازار سرمایه در چارچوب بود. در این جلسه به منظور تشویق حمایت از بازار سرمایه مقرر شد شرکت‌هایی که از سهام  خود یا شرکت‌های زیر مجموعه‌شان حمایت کنند، مالیات بر درآمد آنها در سال جاری امهال و به سال بعد موکول شود. همچنین شرکت‌هایی که سود تقسیم نشده سال ۱۴۰۰ آنها به حساب سرمایه منتقل می‌شود، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.

ربیعی گفت: در مصوبه‌ای دیگر به صندوق توسعه ملی اجازه سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی داخلی از جمله بورس داده شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در این جلسه مقرر شد تا زیان محقق شده آن دسته از خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله پالایش یکم که واحدهای مذکور را از دولت خریداری کرده‌ و تاکنون به فروش نرسانده‌اند، از طریق اعطای سهام  جبران شود. این تصمیمات در کنار مجموعه مصوبات ستاد اقتصادی دولت، مدیریت بورس را برای جلوگیری از نوسان و زیان سرمایه.داران خرد امکان‌پذیر می‌کند.

وی خاطر‌نشان کرد: ستاد اقتصادی دولت تمامی پیشنهادها و نظرات در خصوص بورس را به صورت مداوم مورد بررسی قرار داده و همچنان موضوع حمایت از بازار سرمایه را در جلسات خود دنبال و پیگیری خواهد کرد.

ربیعی درخصوص این که رهبر انقلاب فرمودند ما نباید حرف آمریکا را تکرار کنیم و این خطای بزرگی است.  واکنش دولت به خطای بزرگ صورت گرفته توسط برخی کارگزارانش چیست، بیان کرد: مواضع حکیمانه رهبر معظم انقلاب مثل همیشه فصل الخطاب و راهگشای همه است. صحبت‌های رهبر معظم انقلاب نشان داد تمام مباحث خروجی سیاست خارجی ما،‌ نتیجه تجمیع دیدگاه‌ها و حتی چالش‌های تضارب آرا بوده و تصمیم نهایی با خرد جمعی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: همانگونه که در جلسه سخنگویی قبلی توضیح دادم، وجود اختلاف‌نظر بین مسئولان امر در حوزه‌های سیاست‌گذاری‌های مختلف از جمله اقتصادی، دفاعی و دیپلماسی کاملا طبیعی است و در همه دنیا امری رایج است. حتی کشور ما در سال‌های قبل نیز در موارد متعددی شاهد این امر بوده است. 

ربیعی افزود: مواردی چون حمله اول آمریکا به عراق، حمله صدام به کشور کویت، واکنش ایران بعد از حملات یازده سپتامبر و شهادت دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف همگی از جمله مواردی بود که در جلسات عالی دیدگاه‌های مخالف و متفاوت بیان می‌شد.

سخنگوی دولت گفت: مهم این است که این اختلاف‌نظرها در مرحله عمل، هرگز به منصه ظهور نرسیده و همه دستگاه‌ها در نهایت تابع تصمیم‌های نهایی‌ هستند که توسط مسئولان عالی و طی فرایند خرد جمعی اتخاذ می‌شوند. 

وی خاطرنشان کرد: دیپلماسی و سیاست دفاعی، ‌دو بال سیاست خارجی هستند و نه تنها هیچ تعارضی با هم ندارند، ‌بلکه با تقویت یکدیگر از ابزارهای اعمال سیاست خارجی هستند. تجمیع و اولویت‌بندی این دو عنصر نیز، ‌از طریق خرد جمعی اتفاق می‌افتد و وزیر امور خارجه موظف است از اجرای درست آن اطمینان پیدا کند.

وی ادامه داد: همانگونه که مقام معظم رهبری در خصوص اظهارات پخش شده از نوار مسروقه به درستی تاکید فرمودند همه رسانه‌ها، مسئولان و نخبگان باید مراقب نتایج سخنان ناخواسته خود باشیم. آنچه رهبری معظم گفتند، یک خط مشی روشن و عمومی بود و برای همه امور است و همه اعضای دولت خود را موظف به توجه و رعایت این فرمایش می‌دانند.

سخنگوی دولت درباره یکی از رسانه‌های آمریکایی که مدعی شده «در مذاکرات وین، ایران با آمریکا در مورد لغو تحریم اشخاص و نهادها به توافق رسیدند اما تحریم شرکت‌ها در ازای انجام تعهدات هسته‌ای ایران رفع خواهد شد» آیا ایران زیر بار انجام تعهدات هسته‌ای پیش از راستی آزمایی اقدامات آمریکا خواهد رفت و اینکه بفرمائید آیا تعلیق تحریم‌ها، با تمدید ۱۲۰ تا ۱۸۰ روزه، به جای لغو کامل آنها مورد پذیرش خواهد بود، بیان کرد: موضع مذاکراتی ما از مدت‌ها پیش و بر اساس سیاست قطعی اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری و تصمیمات نهادهای بالادستی تعیین شده و مذاکره‌کنندگان ما با جدیت و بدون تسامح بدنبال اجرای این دستور کار مذاکراتی از پیش تعیین شده هستند.

وی تاکید کرد: ملاک برای تعهدات همه طرف‌ها متن برجام بوده و مطابق آن کلیه تحریم‌های آمریکا می‌بایست به صورت موثر و قابل راستی‌آزمایی رفع شود. در همین راستا، از نظر جمهوری اسلامی ایران، دولت آمریکا مسئول قطعی انجام‌ تعهدات این کشور بوده و لذا سیاست داخلی ایالات‌متحده موضوع توجه ما نمی‌باشد. 

ربیعی گفت: لازم است تاکید شود که اختلاف‌نظرهایی درباره لیست رفع تحریمی وجود دارد ولی ما موفق شدیم این اختلافات را کاهش دهیم و رایزنی‌ها و گفت‌وگوها ادامه دارد.

وی افزود: طرف‌های مذاکره چهارشنبه به علت داشتن جلسه G7 جلسه را برگزار نمی‌کنند و بنا شد روز جمعه جلسه برگزار شود، فعلا در همین حد می‌توانم بگویم که مذاکرات در حال پیشرفت است و وزارت خارجه در زمان مقتضی اطلاع‌رسانی کامل را خواهد کرد.

سخنگوی دولت درخصوص این‌که شما به عنوان رییس جدید مرکز بررسی‌ها انتخاب شدید درباره آخرین جزییات بررسی عوامل انتشار و درز فایل صوتی آقای ظریف اگر توضیحاتی نیاز است آن را بفرمایید، اظهار داشت: بعد از مشخص شدن سرقت فایل، رییس‌جمهور محترم بلافاصله به وزارت اطلاعات دستور پیگیری و مشخص کردن عوامل انتشار و همچنین روشن شدن ابعاد مسئله را دادند. این موضوع در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و مجددا بر مسئولیت وزارت اطلاعات در این زمینه تاکید شد.

وی گفت: انگیزه‌های مختلفی می‌تواند این جریان را به وجود آورده باشد و سنایورهای مختلفی مطرح است. به هر حال هنوز گزارشی داده نشده  و موضوع در دست پیگیری است و قطعا بنابر نظر رییس جمهور به موقع اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

سخنگوی دولت درباره اینکه در ماجرای انتشار و سرقت فایل صوتی وزیر امور خارجه که منجر به حواشی زیادی برای دستگاه سیاست خارجی و برکناری رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری شد با توجه به اینکه آن را سرقت اسناد  محرمانه و ضربه به منافع ملی خواندند عامل یا عاملان شناسایی شده چند نفر بودند و الان پرونده در چه سیری قرار دارد، گفت: جناب آقای دکتر آشنا خودشان استعفا دادند. در خصوص این موضوع نیز نهادهای مسئول پس از دستور رئیس جمهور پیگیر بوده و هنوز گزارشی از این پیگیری‌ها داده نشده است. مسئولان ذیربط به موقع در این زمینه اطلاع رسانی خواهند کرد.

ربیعی درخصوص اینکخ ثبت نام و مراحل تعیین صلاحیت کاندیداهای شهر و روستا به اتمام رسیده است. برخی از جریان‌ها در خصوص رفتاهای  هیات‌های نظارت مجلس ابراز نگرانی کرده‌اند و معتقدند ردصلاحیت‌شدگان از افرادی که می‌توانستند رای آوری داشته و بیشتر از یک جریان خاص در کشور هستند.  بفرمایید چه تعداد ثبت نام کرده‌اند و دیدگاه دولت در این زمینه چیست، عنوان کرد: فرآیندهای مختلف انتخابات ۱۴۰۰ در حال انجام و سپری شدن است.  برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری ۸۸ نفر برای حوزه انتخابات تهران، مازندران، قم و خراسان رضوی آزمون علمی داده‌اند. برای میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی نیز حدود ۸۷۷ نفر برای ۶ حوزه انتخابی ثبت نام کرده‌ند.

وی ادامه داد: در انتخابات شورای اسلامی شهرها ۵۹۸۵۱ هزار نفر ثبت نام کرده که ۱۲ درصد آن را زنان و ۸۸ درصد آن را مردان تشکیل می‌دهند که نسبت به دوره قبل حدود ۳ هزار نفر کاهش ثبت نام داوطلبان را مشاهده می کنیم.

ربیعی افزود: برای انتخابات شورای اسلامی روستاها حدود ۸۱۸۲۴۷ هزار نفر ثبت نام کرده که شامل ۷ درصد زن و ۹۳ درصد مرد بوده که نسبت به دوره قبل ۱۳ درصد افزایش ثبت نام را مشاهده می‌کنیم.

وی ادامه داد: هیات‌های اجرایی بیش از ۹۰ درصد داوطلبان را تایید کرده‌اند ولی ۱۴ درصد از تایید شدگان توسط هیات‌های نظارت رد صلاحیت شدند. ۱۰۰۰نفر از اعضای فعلی شورای اسلامی شهرها توسط هیات نظارت رد صلاحیت شدند. به عنوان مثال در کلان شهر تهران بیش از ۸۰ درصد و در شهرهایی مثل رشت، کرج و سمنان نیز بیش از ۸۰ رد صلاحیت داشته‌ایم.

ربیعی بیان کرد: نکته جالب این است که ۳۷۴۶ نفر از ردصلاحیت شدگان در هیچ یک از مراجع چهارگانه سابقه‌ای نداشته‌اند با این حال در هیات نظارت رد صلاحیت شده‌اند. بنا بر گزارش‌های وارده تعداد ۲۱ شهر به دلیل رد صلاحیت گسترده داوطلبان حدنصاب لازم را برای برگزاری انتخابات و تشکیل شورا از دست داده و بیش از ۵۰ شهر دیگر نیز در معرض عدم حد نصاب هستند.  این موضوع در یکی از جلسات دولت مورد بحث قرار گرفت. به نظر می‌رسد نتایج این نوع ردصلاحیت‌های گسترده موجب کاهش مشارکت مردم و پایین آمدن انگیزه انتخاباتی شود. 

وی تاکید کرد: استنادات و دلایل رد صلاحیت‌ها در مورد این حجم از افراد چنانچه به عنوان نمونه آماری به کل جامعه تعمیم داده شود نتیجه نگران‌کننده‌ای خواهد داشت. وزارت کشور در حال رایزنی با مدیران ارشد مجلس در این زمینه است که امیداریم با توجه به اینکه که مقام معظم رهبری همواره بر افزایش مشارکت در انتخابات تاکید فرموده‌اند، ریاست و هیات رییسه مجلس در خصوص عملکرد هیات نظارت تدبیری بیاندیشند تا انتخابات رقابتی که حضور همه دیدگاه‌های سیاسی در آن وجود داده باشد، برگزار شود.

علی ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر