کد خبر: 1071149 A

روزنامه نگار آمریکایی:

یک روزنامه‌نگار آمریکایی تاکید کرد که نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در وین، یک آغاز امیدوار کننده برای احیای توافق هسته‌ای است.

استفن کینزر، (stephen kinzer) نویسنده، روزنامه‌نگار و پژوهشگر آمریکایی است. وی پیش از این خبرنگار روزنامه نیویورک‌تایمر بوده و چندین کتاب نیز منتشر کرده است. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، تحلیل خود را در خصوص نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در وین بیان کرد.

این پژوهشگر آمریکایی در ابتدا با ابراز رضایت در خصوص نشست وین گفت: این واقعیت ساده که نشست وین برگزار شد را می‌توان گامی به جلو دانست. به نظر می‌رسد روند مثبتی در حال انجام است. نتیجه نامشخص است اما یک آغاز خوب  است.

وی افزود: عامل اصلی در این گفتگوها اوضاع هسته‌ای و در مورد اورانیوم یا سانتریفیوژ یا غنی‌سازی نیست. آنها درباره سیاست در حال مذاکره هستند چرا که هم در تهران و هم در واشنگتن مخالفان توافق وجود دارند . در واشنگتن، اعضایی از کنگره که طرفدار اسرائیل هستند با صدای بلند از ورود مجدد آمریکا به این توافق ابراز نارضایتی می‌کنند. در تهران نیز سیاستمداران تندرو، ورود به توافق را شیطان پرستی و خیانت دانستند و در اسرائیل، این تاخیر به عوامل مخفی فرصت داد تا نقشه حمله را بکشند و در زمان مناسب برای منحرف کردن مذاکرات وین، تاسیسات غنی سازی نطنز را مورد حمله قرار دادند.

وی ادامه داد: نتانیاهو با هر گونه توافقی با ایران مخالف است اما باید شرایط داخلی اسرائیل و ایران را در نظر بگیرید. بنیامین نتانیاهو هم با بن بست سیاسی شدید و هم با احتمال مجازات زندان مواجه است و ممکن است امیدوار باشد که حمله به ایران و افزایش تنش با ایران  باعث افزایش محبوبیت وی شود. 

این کارشناس برجسته هم‌چنین گفت: در ایران، رئیس‌جمهور جدید قرار است در ماه ژوئن انتخاب شود و در شرایط امروز، هیچ نامزدی جرات نمی‌کند که حامی توافق با ایالات متحده شناخته شود. همه این عوامل مذاکرات جاری را دشوار و پیچیده تر می کنند.

 

وین برجام ایران آمریکا بایدن ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر