کد خبر: 1069715 A

یادداشتی از حسین مقصودی؛

حسین مقصودی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی طی یادداشت به بررسی کاندیداتوری احتمالی محمدباقر قالیباف برای چهارمین دوره، تحلیل نوع تفکر قالیباف و تبعات بروز و ظهور تفکر او در قوه مجربه می‌پردازد.

این روزها، حال و هوای انتخابات ۱۴۰۰ در مقایسه ادوار گذشته بسیار خسته کننده، کسل کننده و بی روح است، فضای سیاسی مسموم، برکشور، اوضاع معیشتی مردم، ماندگار شدن کرونا و اثرات اقتصادی و روحی و روانی آن، باعث شده است، مردم چندان رغبتی برای حضور در فضای سیاسی انتخابات نداشته باشند، اما از طرفی طبق فرموده "شهید سلیمانی"، از "مکتب حسینی هستیم"، باید "رای داده شود" و "رای" خواهیم دید.

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تمام خواهد شد. مهم ابتدا حضور و مشارکت حداکثری مردم و نکته دوم انتخابات فرد اصلح می باشد. فردی که در این شرایط و اوضاع کشور و بحران های اقتصادی معیشتی، سیاسی، داخل کشور- منطقه- جهان- بتواند، یک اجماع و اعتماد داخلی در سطح کشور ایجاد کند، بعد از اجماع و اعتماد داخلی، بتواند اعتماد منطقه ای را ایجاد و در نهایت وارد تعاملات جهانی و بین المللی گردد.

در این "یادداشت" حضور "محمد باقر قالیباف" را برای "چهارمین" دوره در انتخابات ریاست جمهوری مورد نقد، واکاوی و تحلیل قرار می دهیم.

نظر نگارنده (حسین مقصودی) بعنوان نماینده ادوار مجلس، همراهی و حمایت در سه دوره قبل انتخابات ریاست جمهور از آقای محمدباقر قالیباف بعنوان کاندیدای اصلح ریاست جمهوری، بر این است، که حضور محمدباقر قالیباف در این دوره به ضرر و زیان کشور و باعث انزوای داخلی- منطقه ای- بین المللی ایران خواهد شد.

این روزها در کشور شاهد حضور تفکر جدیدی به نام "قالیبافیسم" هستیم و دلایل متعددی وجود دارد، که ظهور این تفکر همان ضرر و زیان هایی را برای ایران و انزوای ایران در سطح داخل و منطقه و جهان خواهد داشت، که قبلاً تفکر "ترامپیسم" در آمریکا باعث انزوای داخلی- جهانی آمریکا شد، اما، چرا، نگارنده، با توجه به حمایت های سه دوره قبل از جناب قالیباف معتقد به عدم حضور ایشان در این دوره حساس می باشد. اهم دلایل، خلاصه وار به شرح زیر می باشد:

۱- اثبات فسادهای دوران مدیریت دکتر "قالیباف" در شهرداری تهران در سالهای اخیر و مفتوح بودن پرونده های مشابه در دادگاه مربوط به آن دوران که در این مورد شرح خواهیم داد.

۲- حضور چند ماهه ایشان در راس مجلس شورای اسلامی و اثبات عدم تسلط بر دیپلماسی سیاسی و گفتمان بین المللی که نمونه آشکار آن سفر ایشان به روسیه، و عدم پذیرش ایشان توسط پوتین، برخورد غیر دیپلماسی و غیرمسئولانه ایشان با نخست وزیر کره جنوبی، عدم تسلط برقانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و موارد دیگر که شرح داده می شود.

۳- دخالت ایشان و حضور معاونین و نزدیکان ایشان در انتخابات شورای شهر "دوره ششم" و تاثیرگذاری و فشار وارده توسط ایشان در "شورای ائتلاف" دوره ششم و سهم خواهی در حد زیاده خواهی، برای یاران خود و انزوای نیروهای جوان و انقلابی متخصص و متعهد.

۴- ضعف شدید مدیریت ایشان، در مجلس شورای اسلامی که دلایل آن اشاره خواهد شد.

۵- عدم مسئولیت شناسی ایشان و به حاشیه رفتن مجلس و خروج مجلس از جایگاه در راس امور بودن، در دوران مسئولیت چند ماهه ایشان در مجلس شورای اسلامی.

۶- عدم توجه به شایسته سالاری در انتخاب مدیران زیرمجموعه و نگاه غیرتخصصی و باندی و جناحی در این انتخاب ها در دوران شهرداری و مجلس شورای اسلامی.

۷- عدم نظارت بر مدیران زیر مجموعه در دوران مدیریت شهرداری و ظهور و اثبات فسادهای کلان شهرداری.

۸- عدم توانایی ایشان در اجماع سازی نیروهای انقلاب از جمله جبهه پایداری- جبهه سوم انقلاب و دیگر جریان های تاثیرگذار برای حضور ایشان در انتخابات ریاست جمهوری و موضع شدید اصلاح طلبان برعلیه کاندیداتوری ایشان و جریحه دار شدن احساسات مردم به دلیل فسادهای دوران شهرداری که شرح داده خواهد شد.

۹- تاکید بر تمرکز ایشان بر مدیریت در مجلس شورای اسلامی و ارتقاء جایگاه مجلس در بعد نظارتی و قانون گذاری.

۱۰- تاکید بر پرهیز، از دخالت بیشتر در لیست شورای ائتلاف و شورای وحدت در انتخابات شورای شهر تهران و تاکید ایشان بر انصراف منتسبین به ایشان از انتخابات شورای شهر دوره ششم.

۱۱- تاکید بیشتر بر مطالعه قانون اساسی و مطالعه نهج البلاغه و رعایت قانون در عمل و گفتار با توجه به عمل به اندیشه های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری.

۱۲- تاکید بر مطالعه، پژوهشی و بررسی دلایل شکست تفکر قالیبافیسم در سه دوره حضور ایشان در انتخابات ریاست جمهوری، توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی.

۱۳- تاکید بر شفاف سازی، منابع مالی، انتخابات ریاست جمهوری ایشان در سالهای ۸۴ و علی الخصوص "سال ۹۲ " و سال ۱۳۹۶.

لذا، ضمن شرح موارد مذکور، عدم حضور دکتر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برای ایجاد وحدت و اتحاد داخل کشور و حرکت به سمت تعامل منطقه و جهان برای رئیس جمهور آینده لازم و ضروری است، اما دلایل منطقی، علمی، سیاسی، جهت پرهیز از حضور ایشان در انتخابات ریاست جمهوری به شرح ذیل می باشد:

۱- جناب آقای دکتر قالیباف، ابتدا خودم و جنابعالی و همه خدمتگزاران صدیق جمهوری اسلامی ایران را سفارش به مطالعه مجدد، نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر و مطالعه نهج البلاغه و وصایا و سفارشات بزرگان دین و انقلاب را سرلوحه کار عمل خود قرار دهیم. آنجا که می بینیم، حداقل در  "۵ آیه قرآن" در بحث صفات و  ویژگی های مدیران به "دوری از اسراف و تبذیر" تاکید شده است و تاکیدات حضرت علی (ع) بر دوری مدیران از " کبر و غرور" و تاکید بر دوستی ورزیدن با زیردستان و نگاه عدالت محورانه و دوری از تبعیض، به زیردستان سفارش می کند. 

"صرفه جویی در اموال عمومی و بیت المال" "پرهیز از اسراف"  "ریخت و پاش" خویشتن داری- دوری از کینه جویی- بحث و مشورت با حکما- داشتن سعه صدر- جلوگیری از بروز قهر و غضب- برحذر بودن از زخم زبان زدن- پرهیز از شتاب و عجله در تصمیم گیری- انتخاب مدیران پاکدست و شایسته و با اصالت، از دیگر ویژگی های مدیران خوب است، که حضرت علی (ع) بر آن تاکید می کند.

جناب آقای دکتر قالیباف، امام علی (ع) در عهدنامه مالک اشتر، بارها بر انتخاب کارگزاران شایسته و نظارت بر کار و عملکرد آنان تاکید ویژه دارد،" ایشان در بخشی از عهدنامه مالک اشتر این مطلب را تاکید دارند،" در امور کارگزاران (زیردستان) بنگر، نظارت کن، آنها را اول بیاموز و بد بکارگیر، محور گزینشت، میل و گرایش شخصی تو نباشد. زیرا این دو کانونی از شعبه های جور و خیانت است و در ادامه، نامه، علاوه بر نظارت دقیق بر مدیران زیردست، تاکید بر انتخاب مدیران پاک دست، کم طمع تر، تاکید دارند، و در ادامه نامه، غفلت در انتصابات و انتخاب مدیران کم تجربه را از آفات مدیران اجرایی کشور می داند.

براستی اگر این موارد مهم را سرلوحه عمل کار خود قرار می دادید، آیا فسادهای مدیران مجموعه در دوران شهرداری اتفاق می افتاد؟ اگر این موارد یکبار مطالعه عمیق می شد، آیا امروز در انتخابات شورای شهر ششم تهران همچون انتخاب لیست مجلس یازدهم ادعای سهم خواهی و ادعای عامل پیروزی در انتخابات را برند قالیباف اعلام می کردید؟ براستی "این تذهبون؟"

۲- جناب آقای دکتر قالیباف، هنوز یک سال از انتخاب شما، بعنوان ریاست قوه مقننه نمی گذرد؟ و آن قوه مهم و تاثیرگذار به شواهد دوست و دشمن بسیار ضعیف عمل کرده و سطح قوه مقننه را در سطح یک اداره پایین آورده اید و امروز مجلس در راس امور نیست، نمونه بارز آن سفر شما به روسیه و عواقب تلخ آن- رد ۵۰ درصد مصوبات مجلس فعلی توسط شورای نگهبان- موضوع وسیله نقلیه دنا به نمایندگان- افزایش حقوق و هزینه های دفاتر نمایندگان- سفرهای تبلیغاتی ویژه و بدون نتیجه شما به استان ها حرکات پوپولیسی در این سفرها - اشتباهات فاحش شما در تلفظ کلمات سیاسی در مجلس- عدم آشنایی شما به تعداد اصول قانون اساسی- عدم نظارت جدی و دقیق شما بر مرکز پژوهشی های مجلس و مطالب مطرح شده در این موضوع- موارد مطرح شده در تغییرات بودجه مجلس، خلاف قانون- تذکرات شدید الحن نمایندگان مجلس به جنابعالی در دوران صدارت شما، و دهها موارد دیگر نشانه این است، که این قوه مهم و تاثیرگذار که طبق فرموده، حضرت امام، باید در راس امور باشد، در انظار عمومی/خواص/عوام/ داخل- منطقه- خارج- تنزل پیدا کرده است و امروز این شائبه های انتخاباتی در بین دلسوزان انقلاب و نظام ایجاد می شود، شما که به دنبال حضور در انتخابات ریاست جمهوری بودید، چرا و به چه دلیل ریاست قوه مقننه را برعهده گرفتید؟ آن هم در این شرایط حساس کشوری، منطقه ای، جهانی که در تله بحران های معیشتی- اقتصادی- داخلی و جهانی گیر افتاده ایم و این نشان بی اعتنایی به رای مردم، رای نمایندگان و تاکیدات و سفارشات حضرت امام و مقام معظم رهبری، بر جایگاه و اهمیت مجلس می باشد.

چرا باعث بدبینی مردم و دلسوزان انقلاب به مجلس شورای اسلامی و در نهایت ناامید کردن مردم به انقلاب می شوید؟

۳- اعلام کاندیداتوری شما، که قطعاً با برنامه ریزی قبلی بوده، نشان عدم اهمیت شما به رکن مهم و اساسی مجلس شورای اسلامی بوده، که نتیجه عملکرد مجلس فعلی رد ۵۰ درصد مصوبات مجلس توسط شورای نگهبان، یعنی ابطال ۵۰ درصد وقت مجلس، و عدم نظارت برعملکرد دولت و افزایش سرسام آور قیمت ها و کوچک شدن سفره معیشت مردم در مجلس یازدهم، که در تاریخ کشور، بی سابقه، بوده است. این موارد نشانه عدم مسئولیت شناسی شما بوده و تاثیر و نظارت مجلس را به حاشیه برده و متاسفانه باعث افزایش بی اعتمادی مردم به نظام و انقلابی شدیده اید که با خون هزاران شهید بدست آمده است. لذا مجدد شما را توصیه می کنیم، مطالعه نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر و توصیه های آن حضرت، در باب "مسئولیت شناسی" در "نهج البلاغه" را سرلوحه کار خود قرار دهند. این روزها مردم سئوال می کنند، جایگاه نظارتی مجلس یازدهم کجا رفت؟ که نه وزیری استیضاح شد، نه برنامه اقتصادی خاص توسط مجلس ارائه شد و رئیس جمهور حتی یک بار به مجلس نیامد، و جدیداً هم طبق اطلاعات دقیق، سفر وزرا و معاونین وزیر با جنابعالی و معاونین شما به استان ها و شهرستان ها توسط دولت منع شده اند واقعا "این تذهبون؟".

۴- جناب آقای دکتر قالیباف، چرا خود و اطرافیان و معاونین خود در زمان شهرداری را، شایسته تر از همه می دانید، که امروز معاونین شما در زمان شهرداری تهران، کاندیدای شورای شهر تهران شده اند، و با حمایت از فشار همه جانبه شما قرار است در لیست شورای ائتلاف و انقلاب قرار گیرند و خود را در همه امور شایسته تر از همه می دانید یک روز شهردار- یک روز ریاست مجلس، یک روز ریاست جمهوری، آیا واقعا خود و اطرافیان را شایسته و فقیه و برتر می دانید، یا از احساسات صادقانه مردم سوء استفاده می کنید. بالاخره جوانان متخصص انقلاب این مملکت چه زمانی باید وارد شورای شهر- شهرداری- ریاست مجلس و ریاست جمهوری شوند "این تذهبون؟".

۵- جناب آقای دکتر قالیباف مردم مجلس انقلابی انتخاب کرده اند، مردم امید داشتند، مجلس به راس امور برگردد. اگرچه مجلس تاثیرگذاری خود را از دست داده است ولی شما مجلس را پله ای، برای رسیدن به ریاست جمهوری و آرزوی دیرینه و تاریخی خود می دانید، که یک بار در سال ۸۴ با "۱۴ درصد" رای مردم و بار دوم در سال ۹۲ با ۱۷" درصد" رای مردم شکست خوردید و سال ۹۶ انصراف دادید و متاسفانه برای بار چهارم "زمزمه" کاندیداتوری شما به گوش می رسد.

اگر واقعاً، در فکر خدمت به مردم- نظام- ادامه راه شهدا هستید، اگر اعتقاد عملی به راه "سردار شهید سلیمانی" دارید، بیشتر از این اعتماد مردم، نظام و رهبری را پایمال نکنید و رسماً اعلام کنید، کاندیدای ریاست جمهور نمی شوید و مجلس را از این وضعیت بحرانی خارج کنید.

۶- جناب آقای دکتر قالیباف، فسادهای صورت گرفته، در زمان مدیریت شما، در شهرداری تهران که البته مواردی همچون فساد ۴۸۰ میلیارد تومانی عیسی شریفی قائم مقام شما، فعلاً اثبات شده است، اتهامات و سئوالات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است. آیا این فسادها با هزینه هایی سرسام آور تبلیغات شما در سه دوره ریاست جمهوری مرتبط است یا خیر؟ مردم پاسخ این ابهامات را از شما می طلبند، بی اعتنایی شما به این فسادها نتیجه ای جز بی اعتمادی مردم ندارد. مردم سئوالات زیادی دارند، این فسادها از دو حالت خارج نیست، یا جنابعالی به هر طریقی شریک بوده اید، که انشاالله این طور نیست و اگر شریک جرم نبوده اید، به دلیل عدم نظارت قوی شما بر زیرمجموعه در شهرداری تهران، از طرفی مدیریت ضعیف شما در مجلس شورای اسلامی که به آن اشاره شد، امروز نباید ادعای ریاست جمهوری داشته باشید، که باز هم شما را به توصیه های حضرت علی (ع) در نهج البلاغه هدایت می کنم، که لازمه مدیریت را انتخاب مدیران شایسته و پاکدست و نظارت قوی بر عملکرد آنان می داند.

نکته مهم، در این زمینه، فساد اثبات شده زیرمجموعه شما این شبهات را برای مردم بوجود می آورد، اگر شهردار تهران دکتر قالیباف در فسادهای صورت گرفته تقصیری نداشته است، چرا دکتر کرباسچی بعنوان شهردار تهران در جریان فسادهای مدیران زیرمجموعه که به مراتب از نظر عدد و رقم کمتر بود، محاکمه شد، و این تبعیض باعث خدشه دار شدن اعتماد مردم به نظام می شود و حداقل انتظار مردم این است، کسانی مانند حضرت عالی، که نزدیک ترین افراد شما در حد قائم مقام، در زمان مدیریت جنابعالی در شهرداری تهران محکوم به فساد اقتصادی قطعی شده اند، چرا یکی یکی دنبال فتح ریاست قوای مقننه و مجربه هستید؟ لطفاً کار را به کاردان، بسپارید.

۷- نکته بسیار مهم دیگر، در عدم ضرورت تاکید، بر پرهیز از حضور شما، در انتخابات ریاست جمهوری عدم اجماع نیروهای انقلاب، برای حضور شما می باشد. جنابعالی به هر دلیلی قدرت اجماع سازی نیروهای انقلاب را ندارید. از طرفی اصلاح طلبان هم با شما موضع جدی دارند. شرایط فعلی کشور نیاز به رئیس جمهوری دارد، که قدرت حداکثر اجماع سازی را و اتحاد داخلی را داشته باشد، برای خروج از تله بحران های کشور در این شرایط حساس باید آشتی ملی و داخلی برگزار گردد و جنابعالی اثبات کرده اید، که این قدرت و اجماع سازی را ندارید و علاوه بر مخالفت شدید اصلاح طلبان حتی قدرت جذب و اجماع نیروهای انقلاب و جریان های اصولگرا را ندارید. در این شرایط خاص حضور شما در انتخابات ریاست جمهوری به صلاح نظام و انقلاب و کشور نیست.

۸- تجربه های انتخابات ریاست جمهوری، در سالهای ۸۴-۹۲-۹۶ نشان داد، که جنابعالی، راهی دشوار برای رئیس جمهور شدن دارید. علاوه بر دلایل شکست قبلی شما در انتخابات که در مناظره ها عیان می شد، فساد اثبات شده عیسی شریفی، بحث املاک نجومی شهردار- بحث شایعه موسسات خیریه وابسته به نزدیکان و واگذاری زمین به آنها- بحث سفر به روسیه، بحث سفرهای بی نتیجه استانی شما و دیگر موارد نشان می دهد، که مسیری دشوار برای رئیس جمهور شدن دارید.

اگر جنابعالی، با مردم صادق هستید، کابینه احتمالی خود را معرفی کنید، مردم حق دارند، وزرای آینده خود را بشناسند، قطعاً اعضاء کابینه احتمالی شما، همانند معرفی معاونین شما در ریاست مجلس- معرفی نیروهای شما در شورای ائتلاف برای مجلس یازدهم، ثبت نام معاونین شما در انتخابات شورای شهر تهران، نشان از عدم تاکید شما بر شایسته سالاری و عدم دقت در گزینش افراد  می باشد، که شما را توصیه به مطالعه وصایای حضرت علی (ع) در نهج البلاغه می کنیم.

۹- جناب آقای دکتر قالیباف، اگر فرمایشات مقام معظم رهبری، را سرلوحه کار خود در عمل قرار دهید. "ایشان تاکید دارند، در انتصاب مدیران، باید دقت کنیم، که کوتاهی و تقصیر، مدیران منتخب و مدیران اجرایی تاثیرات منفی زیادی دارد،" لذا شما را به کوتاهی و تقصیرات خود در انتصاب مدیران دوران شهرداری از جمله، سردار عیسی شریفی ارجاع می دهیم. لذا شما شایسته رئیس جمهور هم طراز کشور جمهوری اسلامی ایران نمی باشید، چرا، که کوتاهی و تقصیرات شما در دوران یک ساله مجلس و زمان انتخاب مدیران شهرداری، فعلاً در مواردی که دم خروس آن در پرونده عیسی شریفی هویدا شده، تا برسد به بعد و بقیه پرونده های مفتوحه در زمانی که شهردار تهران بودید.

۱۰- دردسر جدید شما و امضاء ۱۰۰ نماینده مجلس، برای شکایت از هیات رئیسه و جنابعالی، به دلیل تخلفات احتمالی نشان از ضعف مدیریت شما و عدم اعتماد مجلس به جنابعالی در بحث ادامه تخلفات مدیریتی و مسائل مالی و بودجه یک ساله کشور دارد. که نشان عدم اصلاح پذیری و عدم مشورت پذیری شما در مدیریت ها می باشد و متاسفانه با کبرو غرور، خود اعمال و تصمیمات خود را احسن الامور می دانید.

۱۱- اگر جنابعالی، به بیانات حضرت علی (ع) در بحث مدیریت های قبلی اهمیت عملی می دادید، افراد صالح، پاکدست را انتخاب می کردند، نزدیکان و رفقا را بر امور جامعه مقدم نمی دانستید و اندکی به پیام آن حضرت، توسط کارگزاران نظام و از جمله جنابعالی، توجه عملی می شد، و این نابسامانی ها، بی اعتمادی و زیاده خواهی ها و حذف و خانه نشین کردن مدیران شایسته، صورت نمی گرفت، اکثر اطرافیان شما امروز ادعای شورای شهر تهران را نمی کردند.

جناب آقای دکتر قالیباف، آیا از نظر اخلاقی- عرفی- قانونی تخلفات زیردستان شما مستقیم یا غیرمستقیم متوجه شما نمی شود؟ که در انتصاب افراد دقت نکرده اید و آنان را برای این سمت و مسئولیت گماشته اید، چرا همانند دکتر کرباسچی، مسئولیت انتخاب های اشتباه خود را نمی پذیرید؟ چرا طوق سنگین گناه را فقط لایق گماشتگان خود می دانید؟ چرا خود را در این داستان و تضییع حقوق بین المال ذره ای مقصر نمی دانید؟ و از مردم عذرخواهی نمی کنید و در کمال ناباوری داعیه ریاست جمهوری دارید.

۱۲- جناب دکتر قالیباف توجه شما را به این احادیث، سخنان بزرگان دین و انقلاب، توصیه می کنم، " مدیران می بایست در سپردن مسئولیت ها به افراد از هرگونه رفاقت و خویشاوندی و امثالهم را نادیده بگیرند، تنها بر حسب شایستگی و پاکدستی، آنان را به مناصب مهم بگمارید، "در صورتی که اشتباهی و تخلفی از زیرمجموعه آنها به چشم دیده شد" و اثبات شد، تاوان آن را قبول کنند. اما متاسفانه در حالیکه مشتی از خروار تخلفات اثبات شده، دوران مدیریت شما در دادگاه به چشم می خورد و این تخلفات نقل هر محفلی شده است، چگونه حاضر شده اید، بی توجه به این گونه موارد و بی توجه به احساسات مردم و انتقادات آنان، برای انتخابات ریاست جمهوری دورخیز، نمایید.

۱۳- تخلفات اثبات شده، قائم مقام شما و پرونده های مفتوحه، زیردستان شما در دادگاهها حداقل این تایید و تاکید را دارد، که برمجموعه خود توان نظارتی نداشته اید، حال چگونه ادعای ریاست جمهوری کرده اید.

۱۴- جناب آقای قالیباف، "ضعف نظارت" " ضعف مدیریت حضرت عالی در دوران شهرداری" که در دوره دوم نیز با اختلاف رای ناپلئونی و میلی متری و با حرف و احادیث زیادی برای این سمت انتخاب شدید، که حرف و حدیث های آن انتخاب، هنوز از اذهان پاک نشده است. فکر نامزدی برای انتخابات پیش رو نیز برای شما که فردی انقلابی و از رزمندگان دفاع مقدس بوده اید، می بایست بسی ناممکن انگاشته شود و تمام فکر و ذکر و توان خود را جهت موفقیت، مسئولیت سنگین و شامخ کنونی نمایید. 

۱۵- جناب آقای دکتر قالیباف بنده احساس می کنم، شیرینی ریاست مجلس، باعث شده مقداری زیادی از خاطرات قبل را فراموش نموده اید، که بنده بعنوان یکی از مریدان و همراهان شما در انتخابات سه دوره قبل، واجب می دانم، در همین بابت به چند نکته برجسته اشاره نمایم. شاید تجدید خاطرات در مسیر پیش رو، بتواند آگاهی بیشتری به شما بدهد و جنابعالی را به تفکر بیشتری وا دارد.

جنابعالی، در سال ۱۳۸۴ "چهارده درصد" آراء صندوق ها در انتخابات ریاست جمهوری، در سبد رای شما جا گرفت. به گمان ناظران و اهل سیاست، به جای تجدیدنظر و تفکر در چرایی "عدم پذیرش ۸۶ درصدی مردم، در سال ۱۳۸۴ ، اما با بی توجهی به عدم پذیرش ۸۶ درصدی" مجدداً در سال "۱۳۹۲" وارد عرصه انتخابات شدید، آن هم انتخاباتی که سرمایه گذاری هنگفت و سرسام آوری با پوستر های قد و نیم قد و رنگی که هر انسان تاجر مسلکی را انگشت به دهان کرد و هنوز در اذهان این مساله باقی مانده است، که هزینه های سرسام آور در انتخابات ۱۳۹۲ را چگونه و از چه طریقی تامین کردید، و هنوز مردم انگشت حیرت در دهان کماکان منتظر شفاف سازی شما در تامین هزینه های انتخاب ۱۳۹۲ می باشند. ملتی که کماکان در هر کوی و برزنی هر زمان صحبت از انتخابات می شود، یکی از صحبت های مردم، نحوه هزینه کرد شما در آن انتخابات است. هزینه هایی که این روزها هر شخصی را ناخودآگاه متوجه مسئولیت شما در شهرداری تهران و تخلفات اثبات شده عیسی شریفی می کند و سئوالاتی که اذهان را به سرمنشاء آن گنج تمام نشدنی هزینه های انتخابات رهنمون می کند. اما از این سئوالات همیشه بی جواب که بگذریم، می رسیم به نتیجه شگرف همان دوره که با آن همه هزینه با "۳ درصد رشد"، رای شما از "۱۴ درصد" در سال "۱۳۸۴" به ۱۷ درصد در سال ۱۳۹۲، رسید و در سال "۱۳۹۶" هم در نیمه راه به تحلیل نگارنده، بعد از مطالب عنوان شده توسط رقبا در مناظرات مجبور به انصراف از ادامه راه، شدید.

۱۶- جناب دکتر قالیباف، از ضعف های مدیریت شما در باب زمان شهرداری به کرات صحبت شده است، از پرونده های مفتوح و مختومه منجر به محکومیت و پرونده ها بعضاً مدیران منتسب شما که هنوز در جریان هست. فسادها مطروحه و شفاف نبودن ترازهای مالی در قسمت های مختلف شهرداری، واگذاری سلیقه ای املاک شهرداری، تخفیف های نجومی به افراد خاص، واگذاری بانک سرمایه به یکی از بزرگترین مفسدین اقتصادی کشور، اظهارات دادستان کل کشور مبنی بر اخذ دهها مورد از املاک شهرداری که خارج از ضوابط واگذار شده بود، تنها گوشه ای از ناهنجاری های مدیریت زمان حضرت عالی در شهرداری تهران می باشد.

۱۷-    جناب دکتر قالیباف، یکی از مشکلات جدی شما در بحث، پوشیدن ردای ریاست جمهوری که به "ظن من" بر تن شما بزرگی می کند، با "دیپلماسی و گفتمان سیاسی" و "مراودات بین المللی" آشنایی ندارید. تجربه انتخاب روسای جمهوری قبل، از، جمله انتخاب آیت الله خامنه ای بعنوان رئیس جمهور- آیت الله هاشمی رفسنجانی- دکتر حسن روحانی- سید محمد خاتمی با سوابق سیاسی آنان، علی الخصوص دو دوره بلند مدت ریاست مجلس، وزارت، نائب رئیس مجلس، آن کاندیداها، وزارت- دلیلی بر آشنایی آنان بر "دیپلماسی بین المللی" دارد، و برای مناصب مهمی چون ریاست جمهوری می بایست حداقل با "مراودات بین المللی" در بالاترین سطح آشنا باشید و تجارب ارزنده "بین المللی" را در کارنامه خود داشته باشید. شما با پشتوانه چند ماهه نمایندگی مجلس آنهم ضعف های متعدد این یکساله از آنچنان اعتماد به نفس کاذبی برخوردار هستید، که گمان می کنید، معادلات و مراودات جهانی را با این پشتوانه چند ماهه قابل حل است، ای کاش با نقبی به همین چند هفته ریاست مجلس و ماجرای نافرجام شما در ملاقات با رئیس جمهور روسیه و صحبت های نه چندان راهگشای اما غیر مسئولانه شما، با نخست وزیر کره جنوبی، که نشان از نبود اخلاق سیاسی جهانی بود، تجدیدنظری در تصمیمات لحظه ای و بی پشتوانه خود داشته باشید.

۱۸- متاسفانه جنابعالی در باب قوانین داخلی مجلس دارای، نقصان اطلاعاتی، بالایی می باشید، که باعث عدم تعامل با نمایندگان در حوزه های مختلف شده اید و در این مدت باعث به سخره گرفتن مجلس، به دلیل الفاظ و ارقام اشتباه شما در فضای مجازی شده است.

۱۹- جناب آقای دکتر قالیباف، اظهارات تند و ناکارشناس شده شما در مباحث مختلف سیاسی از جمله برجام و یک رویه رفتن ها و تندروهای بعضاً تکراری شما در این شرایط حساس، تنها این باور را در اذهان عمومی تقویت می کند، که هدف شما فقط جذب حداکثری برخی از مخالفین شما در نیروهای انقلاب از جمله جبهه پایداری و نیز مخالفان سرسخت برجام با هدف یارکشی برای مقام ریاست جمهوری و اجماع کاذب نیروهای انقلاب می باشد، در حالی که این نیروها به این نکته اعتقاد دارند، که مومن دو بار از یک سوراخ گزیده نمی شود و هیچ وقت نیروهای جبهه پایدار و جبهه سوم انقلاب و از طرفی اصلاح طلبان شما را مناسب و هم طراز مقام ریاست جمهور اسلامی ایران نمی دانند و اتفاقاً با همه اختلافات ریشه ای این گروهها، در این زمینه عقیده مشترک دارند، که شما در طراز ریاست جمهوری ایران نمی باشید و این یعنی عدم اجماع داخلی ایران برای ریاست جمهوری حضرت عالی و بدون "اجماع و اتحاد داخلی" به سمت "اتحاد منطقه ای" و "جهانی" امکان حرکت نیست.

۲۰- جناب دکتر قالیباف: در، خاتمه، بیان نمایم: که "جمهوری اسلامی ایران" در شرایط فعلی نیاز به شخصیتی ممتاز و در رده هم طراز این کشور تاریخی و با تمدن با وجود همه چالش های داخلی منطقه ای- جهانی دارد- شخصیتی که بتواند با بهره گیری از ظرفیت های بالای داخلی و دوری گزیدن از اختلاف نظرهای متداول فعلی و استفاده از نخبگان- شایستگان و جوانان همه جریان های "سیاسی" بتواند با اجماع داخلی، کشور، را به سمت " آشتی ملی" ببرد، که این در توان " محمد باقر قالیباف" نیست. رئیس جمهور منتخب ۱۴۰۰ باید تعاملات منطقه ای را راه بلد باشد و برای گام برداشتن به سمت تعاملات جهانی و آشتی جهانی باید آزمون همراه با تجربه مدیریت سیاسی پس داده باشد، چرا که طبق فرموده، مقام معظم رهبری، "وقت و فصل، آزمون و خطا، نداریم،" لذا خطاهای مکرر، جناب قالیباف در مجلس و اشاراتی که شد، دال بر عدم اشراف و آگاهی جنابعالی بر دیپلمات سیاسی و عدم تسلط بر انتخاب شایستگان در سطوح مدیریت عالی کشور توسط ایشان می باشد و واقعاً فرصت، آزمون و خطاهای قطعی مجدد شما، را نداریم.

۲۱-کلام آخر من خطاب، به اعضاء محترم شورای نگهبان، صدا- سیما- رسانه های ملی و مجازی و محلی، اعضاء شورای وحدت و شورای ائتلاف و کلیه دلسوزان و تاثیر گذار می باشد، که می توانند زمینه جذب انتخاب مردم را فراهم نماید.

"رئیس جمهور منتخب ۱۴۰۰باید بتواند با جلب اعتماد تمامی مردم و جذب جریانات سیاسی شرایط کنونی را به نحوی مدیریت کند، که افراد از اختلافات داخلی و بحث های بی سرانجام و نافرجام سیاسی خارج و در کشتی انقلاب به سمت ساحل آرامش داخل گسیل گردند تا زمینه آرامش منطقه ای و جهانی فراهم گردد."

با توجه به موارد فوق و تفاسیر ارائه شده شایسته است، که جناب مهندس، دکتر، سردار، خلبان، دیپلمات، محمد باقر قالیباف، با "دوراندیشی" و صد البته "مصلحت اندیشی جمعی" و نه فردی به رویه و منش عملی "سردار، شهید سلیمانی" از حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری دوری کند و عرصه را با اتحاد و بدون حب و بغض اختلاف و با تنش کمتر برای سایر خدمتگزاران صدیق- خدوم و امتحان پس داده، این انقلاب و این نظام مقدس جمهوری اسلامی  باز بگذارد.

قالیباف حسین مقصودی قالیباف انتخابات ریاست جمهوری قالیباف کاندیدای انتخابات 1400 قالیبافیسم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر