کد خبر: 1068930 A

بادامچی در گفت‌وگو با ایلنا:

یک نماینده سابق مجلس گفت: قطعا برجام یکی از موهبت‌های بزرگ کشور ماست و باید برای نگهداری و پاسداشت از این جریان و توافق مهم ، آقای ظریف صحبت‌هایی که امروز مطرح کردند را همان موقع بیان می‌کرد؛ تا مردم هم می‌دانستند چه عواملی مانع این توافقنامه بزرگ شده و چرا دوباره آن تحریم‌های که در اواخر دولت قبل شاهد بودیم بازگشته است.

محمدرضا بادامچی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره صحبت‌های وزیر امورخارجه کشورمان که چند روز گذشته فایل صوتی آن منتشر شد، گفت: اتفاقا آقای ظریف بسیار شجاعانه مطالبی را بیان کردند و همانطور که می‌دانید مردم صحبت‌های وزیر امورخارجه را از قبل می‌دانستند و به شخصه اعتقادم بر این است اگر ایشان  این مطالب را آن زمانی که اتفاق افتاد در اختیار رسانه‌ها می‌گذاشتند و یا حداقل در مجلس مطرح می‌کردند شاید در حال حاضر دچار مشکلات امروزی به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه بعضی از کشورها  نبودیم و یا شاید با شدت کمتری اتفاق می‌افتاد. 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که برجام  بزرگترین توافق کشورمان با کشورهای ابر قدرت دنیا است، یادآور شد: برجام شش قطعنامه ذیل منشور هفت سازمان ملل را کنار زد و کشور را که در  آستانه جنگ بود از یک درگیری بزرگ دور و  و تحریم‌های را رفع کرد.

وی تاکید کرد: قطعا برجام یکی از موهبت‌های بزرگ کشور ماست و باید برای نگهداری و پاسداشت از این جریان و توافق مهم ، آقای ظریف صحبت‌هایی که امروز مطرح کردند را  همان موقع بیان می‌کرد؛ تا مردم هم می‌دانستند چه عواملی مانع این توافقنامه بزرگ شده و چرا دوباره آن تحریم‌های که در اواخر دولت قبل شاهد بودیم بازگشته است.

 این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر آقای ظریف می‌گفتند چه اتفاقاتی در حال انجام است شاید سرمایه‌گذاران خارجی که بعد از برجام به کشور ما آمدند و ارتباطات تجاری برقرار کردند؛ باعث جلوگیری از بسیاری از دشمنی‌ها و همچنین تحریم‌های مجدد می‌شد و  شاید بعد از آمدن ترامپ و با تحریم‌های مجدد از کشور نمی‌رفتند.

وی یادآور شد: اگر آن زمان گفته می‌شد برجام تدریجاً با حمایت مخالفان کشور مانند عربستان و رژیم صهیونیستی و  تندروهای داخلی به انزوا دچار شده است امروز دچار  نقصان تجاری تاریخی نمی‌شدیم. اعتقادم بر این است اگر طرفین می‌دانستند چنین جریان‌های وجود دارند که مانع توسعه کشور می‌شوند امروز  بیشتر قطعاً افکار عمومی کمک می‌کرد این  موانع را چه در داخل و چه در خارج  از بین ببرند.

بادامچی بیان کرد: اگر افکار عمومی می دانست روسیه چه سنگ‌اندازی انجام می‌دهد قطعا برای  پیشرفت‌های برجامی کمک می‌کرد و ما به توسعه بیشتری دست پیدا می‌کردیم.

وی خاطر نشان کرد: ما باید در کشورمان طوری با سیاسیون و فعالان سیاسی که به مسائل اجتماعی و سرنوشت کشور حساس هستند رفتار کنیم که  بدون دلهره و لرزش زبان حرف بزنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این که  نباید از بیان مطالب تا این حد وحشت کنیم، عنوان کرد: این که یک سیاست مدار  تحت فشار و محدودیت‌ها قرار گیرد و  نتواند مطالب را  آشکارا بیان کند، مگر این که یک جایی محرمانه حرف‌هایی بزند و دستگاهی آن را آشکار کند برای جامعه ایجاد سوال می‌کند، بنابراین باید اجازه دهیم سیاست‌مداران  بدون واهمه واقعیت‌های جامعه را عنوان  و آحاد مردم نظرشان را اعلام کنند. 

وی ادامه داد: از شب گذشته صدا وسیما به دولت و آقای ظریف حمله می‌کند این رفتارها نامتعارف است نباید از گفتن واقعیت‌ها به مردم واهمه داشته باشیم،اگر پاسخی به انتقادات داریم مستدل بگوییم. اگر مسائل به مردم گفته شود افکار عمومی می‌تواند در بهبود عملکردها به ما کمک کند. فراموش نکنید نظام متکی به مردم و حمایت آنان است و می‌خواهیم مردم همراه‌مان باشند.

بادامچی با بیان این که این واقعیت‌ها را باید درست به مردم منعکس کنیم، گفت: رسانه‌ها باید آزادنه به این مطالب بپردازند، آنان بگویند دنیای گفت و گو و مذاکره با کشورها چیست و چه  محدودیت های برای کشور از نظر اقتصادی وجود دارد و چگونه می‌توانیم این مشکلات را در  جامعه با کمک مردم  پیش ببریم تا مشکلات اقتصادی را از سر راه برداریم  این که هیچ چیزی  گفته نشود، مانند امروز می‌شود که بیان یک سری از مطالب  همه چیز را  به هم می ریزند .

وی در پاسخ به سوالی درباره توئیت رئیس مجلس در انتقاد از وزیر خارجه، گفت: خود رئیس مجلس این طور که رسانه‌ها می گویند بودجه سال ۱۴۰۰ را به نفع بعضی از نهادها دستکاری کرده است او باید فعلا به این اتهامات پاسخ دهد و اگر دستکاری صورت گرفته است بگوید که چرا این کار را انجام داده است آن هم درحالی که نباید این کار را انجام می‌داد. او فعلا افکاری عمومی را روشن کند نه این که آن را رها کند و بیاید خطاب به وزیر خارجه حرف  بزند. 

بادامچی خاطرنشان کرد: معتقدم مجلس در چارچوب طرح و لوایح خودش اوضاع آشفته کشور را سامان دهد، بهتر نتیجه می‌گیریم تا این که بخواهد وزیر خارجه را با این همه گرفتاری مورد انتقاد قرار دهد.  من به هیچ عنوان  منکر انتقاد معقول نیستم و مجلس هم می تواند آقای ظریف را دعوت کند سوال کند اما هنگامی که چیزی اتفاق نیفتاده افکار عمومی را مشوش کردن به نفع جامعه نیست.

محمدرضا بادامچی فایل صوتی ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر