کد خبر: 1066976 A

غریب آبادی:

نماینده دائم کشورمان در سازمان‌های بین المللی در وین تاکید کرد: تغییر روش غنی سازی ۶۰ درصدی از قبل پیش بینی شده بود.

به گزارش ایلنا، در پی انتشار گزارش جدیدی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه آژانس در روز گذشته راستی آزمایی کرد که غنی سازی ۶۰ درصدی در زنجیره "IR6" انجام می‌شود و زنجیره ماشین‌های "IR4" همزمان به غنی سازی ۲۰ درصدی اختصاص یافته است، نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین، توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد.
کاظم غریب آبادی گفت: این تغییر روش، موضوع تازه‌ای نبوده و به طور کامل مرتبط با اقدامات و تصمیمات فنی است و در پرسشنامه اطلاعات طراحی که از سوی ایران به آژانس در هفته قبل ارائه شد نیز از قبل پیش بینی شده بود.
در پرسشنامه آمده بود غنی سازی ۶۰ درصدی ابتدا در دو زنجیره ماشین‌های IR6 و IR4به طور موازی انجام می‌شود و بعد از چند روز، دو زنجیره به یکدیگر متصل و اصطلاحا کوپل می‌گردند و در حالت جدید، زنجیره IR6 دارای خروجی محصول ۶۰ درصد شده و زنجیره IR4 نیز به صورت تاندم به غنی سازی ۲۰ درصدی اختصاص می‌یابد.
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: تا پیش از این، به هر دو زنجیره مواد تا ۵ درصد بطور جداگانه تزریق می‌شد و محصول ۶۰ درصد نیز از هر زنجیره جداگانه برداشت می‌شد، اما در روش جدید دو زنجیره به هم کوپل (متصل) شده فقط با یک بار تزریق مواد تا ۵ درصد، دو محصول متفاوت ۶۰ و ۲۰ درصد برداشت می‌شود. در واقع، از این طریق، عملیات غنی سازی به شدت بهینه‌تر شده است.

 

غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم غنی سازی ۶۰درصدی اورانیوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر