کد خبر: 1065345 A

آنتی وار در تحلیلی به تنش میان ایران و آمریکا پرداخت‌

به گزارش ایلنا به نقل از آنتی وار، دولت بایدن در جلسه ۹ آوریل وین درباره توافق هسته‌ای ایران بار دیگر اعلام کرد که قصد دارد تحریم‌های ایران در دوره ترامپ را حفظ کند تا کوشش کند امتیازات سیاسی و نظامی را فراتر از توافق اصلی بدست آورد. تیم بایدن در جریان این کنفرانس اصرار داشت که ایران به تعهدات عمل کند.

موضع دولت بایدن در مورد برنامه جامع اقدام مشترک قبلاً واکنش شدید ایران را برانگیخته است. تهران به جای غنی سازی اورانیوم در سطح ۲۰درصدی که قبل از شروع درخواست های جدید واشنگتن مورد استفاده قرار گرفته بود ، غنی سازی تا ۶۰درصد خلوص را آغاز کرده است.

در یک کنفرانس مطبوعاتی ویدئویی با خبرنگاران پس از اولین دور "کمیسیون مشترک" برجام در وین ، یک "مقام ارشد" که نامش فاش نشده است ، اعلام کرد که دولت بایدن قصد دارد تحریم ها را علیه ایران حفظ کند و آنها را به عنوان اهرم فشار لازم سیاسی در نظر گرفته است. این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، همچنین در مورد "اظهارات مکرر ایرانیان مبنی بر لغو کلیه تحریم های اعمال شده از سال ۲۰۱۸" اظهار نظر کرد.

این مقام مسئول افزود: "آماده‌ایم تحریم هایی که با برجام مغایرت داشته و با مزایایی که ایران از برجام انتظار دارد ناسازگار باشد را لغو کنیم. این به معنای همه آنها نیست، زیرا برخی از آنها مشروع هستند. "

با این حال، این مقام از روشن کردن چگونگی تمایز مجازات "مشروع" و "غیرقانونی" توسط دولت بایدن خودداری کرد. ابهام عمدی دولت بایدن در مورد آن  عزم راسخ را برای مجبور کردن ایران در امتیاز دادن به موضوعاتی که اتفاقاً اولویت های اسرائیل است ، نشان می دهد: طولانی شدن تاریخ غروب آفتاب تعهدات اصلی برجامی ایران و همچنین اعمال محدودیت در برنامه موشک بالستیک و اتحاد منطقه ای .

عباس عراقچی ، معاون وزیر امور خارجه ایران در امور سیاسی ، روشن کرد که ایران با زور دیپلماتیک دولت بایدن خم نخواهد شد. درست قبل از جلسه وین ، وی گفت ، "ایالات متحده باید ... همه تحریم هایی را که پس از خروج ترامپ از برجام مجدداً اعمال شده بود را لغو کند ... و سپس ما تعهدات خود را تأیید کرده و به آنها برمی گردیم."

شواهد دیگری از استراتژی ناپسند ایالات متحده به صورت اظهارنظرهایی توسط وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن در مصاحبه ۳ مارس با پی‌بی‌اس ارائه شد که این واقعیت را نادیده گرفت که این توافق حاصل از پذیرش محدودیت‌های برنامه هسته‌ای تهران برای چندین سال در ازای حذف تحریم‌های ایالات متحده و سازمان ملل بود.

بلینکن حتی خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای را به گونه‌ای تنظیم کرد که گویی این یک سیاست اجماعی ایالات متحده است و نه یک سیاست افراطی که خود بایدن به آن حمله کرده بود.

وی گفت: "هنگامی که ما از توافق هسته‌ای خارج شدیم ، ایران نیز از آن خارج شد و اکنون در موقعیتی قرار دارد که ظرف مدت چند ماه به توانایی تولید مواد شکاف پذیر برای سلاح هسته ای نزدیکتر است. "

بلینکن تأکید کرد که دولت بایدن "علاقه واقعی به تلاش برای بازگرداندن ایران به آن توافق" دارد. با این وجود وی نقش تخفیف تحریم‌ها در بازگشت به برجام اولیه را نادیده گرفت. وی اظهار داشت: "ما بسیار واضح بودیم که ایران باید به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کند." "و اگر این کار انجام شود ، ما همان کار را خواهیم کرد ... که در صورت انجام آنها ، برخی از تحریم ها لغو می شود."

به نظر می رسد دولت بایدن تحریم ها را فرصتی برای سو استفاده از زورگویی دیپلماتیک علیه ایران دیده زیرا ترامپ، در پاسخ به فشارهای بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل  توافق هسته ای را کنار گذاشته و آنچه را دولت وی "فضار حداکثری" می نامید آغاز کرد. ترامپ خروج آمریکا از برجام را در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸ اعلام، سپس بازگرداندن کلیه تحریم های آمریکا علیه ایران را که طبق توافق سال ۲۰۱۵برداشته شده بود اعلام کرد

 

ترامپ برجام ایران آمریکا بایدن و برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر