کد خبر: 1064968 A

نوروزی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

یک حقوقدان گفت: زمانی که یک سایت تصویری در اینترنت از وزارت ارشاد مجوز دارد، نمی‌توان به استناد اینکه از صدا و سیما مجوز ندارد از فعالیت آن جلوگیری کرد.

کامبیز نوروزی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص قانون مطبوعات و دریافت مجوز فعالیت رسانه‌ها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: به طور کلی هر نوع رسانه ویژگی‌های منحصر به فرد خاص خود را دارد؛ سینما، رادیو و صدا و تصویری که از طریق فضای مجازی منتشر می‌شود با یکدیگر متفاوت است. بعضی مشابهت‌های ظاهری موجب نمی‌شود که ما یک رسانه را تابع یک رسانه دیگر کنیم. 

این حقوقدان ضمن اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی، افزود: اصل ۴۴ قانون اساسی به دولتی بودن رادیو و تلویزیون پرداخته است که رادیو و تلویزیون دو رسانه خاص هستند و هر یک خصوصیات خاص خود را دارند. اینکه از طریق اینترنت می‌توان صدا و تصویر منتشر کرد، دلیل نمی‌شود که ما صدا و تصویر اینترنتی را مشمول مقررات رادیو و تلویزیون بدانیم؛ چنین تفسیری از پایه مخدوش و مردود است.

نوروزی بیان کرد: همچنین ما در حقوق اساسی اصلی به نام آزادی بیان داریم بنابراین نمی‌توانیم تفسیری خلاف اصل قانون داشته باشیم. 

وی ادامه داد: چگونه می‌توان از اصل ۴۴ چنین چیزی را استنباط کرد که رسانه‌های صوتی یا تصویری اینترنتی ملزم باشند که از صدا و سیما مجوز بگیرند.

این حقوقدان تأکید کرد: به نظر من قائل شدن چنین اختیاری برای صدا و سیما، توسعه ناموجه قانون در جهت نقض آزادی بیان است.

نوروزی در پایان خاطر نشان کرد: زمانی که یک سایت تصویری در اینترنت از وزارت ارشاد مجوز دارد، نمی‌توان به استناد اینکه از صدا و سیما مجوز ندارد از فعالیت آن جلوگیری کرد.

صدا و سیما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کامبیز نوروزی آزادی بیان اصل 44 قانون‌ اساسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر