کد خبر: 1064684 A

معاون دادستان تهران خبر داد:

سرپرست دادسرای ناحیه ۸ تهران ضمن تشریح اقدامات انجام شده در مقابله با آسیب های اجتماعی اعلام کرد: آمار ورودی پرونده به شعب تحقیق این دادسرا در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل از آن ۳۲ درصد کاهش داشته است.

به گزارش ایلنا، عباس فرزادنیا، معاون دادستان و سرپرست دادسرای ناحیه ۸ تهران در تشریح رئوس عملکرد آن دادسرا در سال ۱۳۹۹، از رشد چشمگیر شاخص های عملکرد حوزه تحت مدیریت خود در زمینه کاهش اطاله دادرسی، مدیریت پرونده‌های قضایی، مقابله با آسیب های اجتماعی و حفظ حقوق عامه خبر داد وگفت: آمار پرونده های وارده به این دادسرا تا پایان بهمن سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۸ به میزان ۳۲ درصد کاهش یافته است.

به گفته سرپرست دادسرای ناحیه ۸، در بهمن ماه سال گذشته با تشکیل دو کمیته رفع اطاله دادرسی ، تعداد ۶۰ پرونده معوق و مسن در آن دادسرا بررسی و تعیین تکلیف شده است.

این مقام قضایی اضافه کرد: در راستای تقویت عملکرد دادسرا در حوزه دفاع از کیفرخواست و اعتراض به آراء، در بهمن ماه ۱۳۹۹ یازده مورد اعتراض به آراء محاکم ثبت شد و ۱۶ فقره دفاع ازکیفرخواست در محاکم صورت پذیرفت.

سرپرست دادسرای ناحیه ۸ تهران، یکی از راههای مهم کاهش ورودی دادسراها را طبق بخشنامه رئیس قوه قضاییه استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف و عدم ارجاع پرونده های مربوط به جرایم قابل گذشت به دادسرا عنوان کرد و افزود: در همین راستا علاوه بر فعالیت شعبه صلحی ۳۰۱۹ شورای حل اختلاف از ابتدای تیرماه سال گذشته، شعب دوم و سوم صلحی مجتمع شماره ۳۰ شورای حل اختلاف هم از ابتدای اسفندماه در دادسرا مستقر و واحدهای اداری مورد نیاز تجهیز گردیده است.

وی با توضیح طرح‌های نظارت بر ضابطان قضایی برای حفظ نظم و امنیت اجتماعی اضافه کرد: ضابطان قضایی موظف گردیدند به منظور پیشگیری از وقوع جرم و برخورد با مظاهر فساد، ضمن تعامل با نواحی و حوزه های مقاومت بسیج و استفاده از اطلاعات و توان نیروی انسانی موجود، نسبت به تدوین طرحهای جداگانه جهت برخورد قاطع با اراذل و اوباش وکسانی که آسایش و آرامش عمومی جامعه را سلب می‌نمایند؛ اقدام کنند.

معاون دادستان تهران افزود: در همین راستا پلیس راهور حوزه قضایی مکلف گردید با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه به منظور کاهش حوادث رانندگی از طریق تجهیز و نصب دوربین نسبت به شناسایی نقاط پرخطر خیابان¬ها اقدام و نتیجه را به دادسرا اعلام نماید.

سرپرست دادسرای ناحیه ۸ با اشاره به اینکه سرقت در ردیف اول ده جرم پر تکرار استان قرار دارد؛ گفت: مراجع انتظامی مکلف گردیدند برای مقابله با سرقت، پیگیری لازم را جهت ایجاد نگهبان محله در کلیه اماکن جرم خیز و مناطق آلوده با همکاری شرکت‎ های حفاظتی و انتظامی به عمل آورند.

این مقام قضایی با اشاره به اهمیت ارتباط مستقیم با مردم و آسیب شناسی بخش های قضایی و اداری دادسرا، اظهار داشت: در این راستا ملاقات های مردمی در تمام روزهای هفته صورت می پذیرد و پرونده های متقاضیان بلا استثناء از شعب اخذ و مطالعه و ارشادات لازم به عمل می آید.

به گفته فرزادنیا جلوگیری از ورود کارچاق کن ها و دلال ها به دادسرا، بازدید شبانه از کلانتری ها، پایگاه های پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فاتب، پلیس آگاهی و بازداشتگاه های مربوطه، تعامل با دستگاه های دولتی و بخش خصوصی به منظور پیشگیری از وقوع جرایم و مقابله با ترک فعل‎ ها در حوزه تخریب و تصرف عدوانی اراضی ملی از دیگر اقدامات مهم دادسرای ناحیه ۸ در دو ماه اخیر بوده است.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران معاون دادستان تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر