کد خبر: 1064669 A

رضاخواه در نطق میان دستور:

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: قبل از تحقق راستی آزمایی و تایید آن توسط مجلس شورای اسلامی به غربی ها دلخوش نکنید و اجرای تعهدات را شروع نکنید. جناب رئیس جمهور مذاکرات فرسایشی منافع ملی را تامین نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجتبی رضا خواه در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه ۲۹ فروردین ماه) در نطق میان دستور خود گفت: در ابتدا سخنی کوتاه در باب فضای مجازی و پیگیری دغدغه رهبری عزیز مبنی بر مدیریت فضای مجازی مطرح می کنم، در اولین جلسه مجلس یازدهم با رهبر معظم انقلاب ایشان بر لزوم ورود مجلس در اصلاح مدیریت فضای مجازی تاکید کردند، پیروی تاکید ایشان درخواست تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی ارائه شد که به زودی به صحن مجلس ارائه خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس ادامه داد: همچنین در بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی حدودا مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان برای مدیریت فضای مجازی اختصاص داد که در زمینه توسعه زیر ساخت، حمایت از تولید محتوا در فضای مجازی و توسعه اقتصاد دیجیتال مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین هم اکنون ۵ طرح مربوط به مدیریت فضای مجازی در دستورکار کمیسیون های مجلس است.

وی بیان کرد: طرح حمایت از توسعه دانش بنیان در فضای مجازی یکی از جدی ترین تلاش های مجلس با هدف تجدید بنای فعالانه شبکه ملی اطلاعات با هدف توسعه و تقویت تولیدات و محصولات بومی است در این طرح نمایندگان بخش خصوصی به طور جدی در تصمیم سازی ها به رسمیت شناخته شده اند،  همچنین توجه به اقتصاد ترافیک و هدف قراردادن هزینه های بی حساب و کتاب در زمینه زیر ساخت و شبکه مورد توجه واقع شده و از همه مهمتر فراهم کردن بازار و سرمایه اولیه برای تحقیق و توسعه شرکت های بومی توسعه دهنده فناوری های پیشرفته ارتباطی که می تواند ضمن اثر بخش کردن مداخلات حاکمیت و نهادهای تنظیم گری در اقتصاد دیجیتال به بست ید نظام در عرصه های دیپلماسی های بین المللی فضای مجازی و مواجه پیروزمندانه با ابرقدرتهای تمامیت خواه در این زمینه منجر شود در دستور کار است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: اما در این روزها در انتهای کار دولتی هستیم که در ۸ سال گذشته وعده و وعید های گوناگونی مبنی بر چرخش همزمان چرخ اقتصادی و هسته ای داد لیکن امروز پس از ۸ سال گرانی های گسترده در سفره مردم قرار گرفته است، امروز که مجددا مذاکرات هسته ای آغاز شده اعلام می کنیم از هر مذاکره ای که بتواند منافع ملی را تامین کند پسندیده است و مورد حمایت است اما عموم مردم حق دارند نگران باشند که مبادا مجدد عایدی مردم و کشور ازاین مذاکرات تقریبا هیچ شود.

این نماینده مجلس بیان کرد: دولت باید توجه کند که نشستن پشت میز مذاکره امتیازی است که  از قانون اقدام راهبردی مجلس بدست آمده است و باید از این فرصت برای تامین منافع ملی استفاده کند، لذا ساده لوحی های گذشته نباید تکرار شوند، دولت توجه کند که حتی قدم زدن با وزیر خارجه آمریکا و دلخوش بودن به امضای وی مشکلات اقتصادی مردم را حل نخواهد کرد کما اینکه در گذشته نکرد بلکه دقت در نوشتن تفاهمنامه در نظر گرفتن تنبیه برای عدم اجرای تعهدات طرف های مقابل موجب رضایت مردم خواهد شد.

وی گفت: رئیس جمهور توجه کند که خواسته ملت ایران رفع کلیه تحریم ها است همچنان که شما ۸ سال پیش ادعا کردید تحریم ها رفع خواهند شد، شما ادعا کردید که ترک در دیواره تحریم ها اتفاق افتاده است اما ملت ایران هنوز ترکی مشاهده نکرده است پس تلاشتان برای رفع همه تحریم ها به کار گیرد نه صرفا تحریم های  دوران ترامپ.

رضاخواه در ادامه اظهار داشت: برای اینکه طرف مقابل احساس نکند شما نیازمند مذاکرات هستید اقتصاد کشور را به مذاکره گره نزنید، به جوانان این مرز و بوم بیش از پیرمردهای دموکرات اعتماد کنید، جناب رئیس جمهور راستی آزمایی از انجام تعهدات طرف های مقابل نکته بسیار مهمی است که در زمان کوتاه و صرفا در شب انتخابات قابل تحقق نیست، باید فروش آزادانه نفت،  دسترسی به منابع حاصل از آن و تصمیم گیری خودمان برای منابع مورد راستی آزمایی قرار گیرد.

این نماینده مجلس بیان کرد: نکند که مجددا مجبور به واردات کالاهای مصرفی غربی و شرقی شویم که کمر تولید کننده داخلی را خرد می کند، جناب رئیس جمهور این بار وعده و وعید کارایی ندارد پس در راستی آزمایی دقت کنید، نکند که دوباره اقتصاد کشور را به مذاکرات فرسایشی گره بزنید، نکند که چند ماه اقتصاد کشور را معطل فلان تصمیم آمریکا یا کنگره این کشور کنید. قبل از تحقق راستی آزمایی و تایید آن توسط مجلس شورای اسلامی به غربی ها دلخوش نکنید و اجرای تعهدات را شروع نکنید. جناب رئیس جمهور مذاکرات فرسایشی منافع ملی را تامین نمی کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: اما مدیریت دولت در کنترل شیوع کرونا یکی دیگر از دغدغه های امروز مردم است، جناب رئیس جمهور و جناب وزیر بهداشت توجه کنید که کشاندن اختلافات درون به تریبون های عمومی و ناکارآمد نشان دادن یکدیگر مشکلی از شیوع کرونا و ابتلای مردم به این ویروس را حل نمی کند، جناب رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا باید در پیشگاه ملت توضیح دهد که چگونه در مدت دو سه هفته ای آمار ناشی از ابتلا به کرونا ۴ برابر شده است، اما  جناب رئیس جمهور گفته اید که دهه اخیر دهه نجات ملی است خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی، و البته شگفتا از این همه غرور وتکبر و پناه بر خدا از گرفتار شدن در استدراج این چنینی.

 

مجلس شورای اسلامی مجتبی رضا خواه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر