کد خبر: 1063639 A

علی اکبر صالحی:

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه اگر آلودگی در نطنز وجود داشت، بازرسان از آنجا بازدید نمی‌کردند، گفت: روز چهارشنبه با سرعت ۹ گرم در ساعت اورانیوم ۶۰ درصد تولید کردیم و در نیمه شب جمعه به محصول دست پیدا کردیم.

به گزارش ایلنا، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به آغاز غنی سازی ۶۰ درصد اظهارداشت: اقدام بزرگی انجام شده است و ما با آقای قالیباف به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی و با توجه به اینکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در مجلس به تصویب رسید و ما در آن چارچوب حرکت کردیم، همواره در تماس هستیم و سیر تحولات هسته ای در چارچوب قانون را به استحضار وی می‌رسانیم.

وی افزود: امروز نیز به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی رساندم که به این دستاورد بزرگ دست یافتیم و رئیس مجلس هم این خبر را اعلام کرد که از ایشان و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تشکر و تقدیر می‌کنم که کمک می‌کنند تا ما بتوانیم قانون مذکور را آن گونه که مورد خواست مجلس است، پیش ببریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: خود کسانی که در قانون موضوع غنی سازی ۶۰ درصد را آورده بودند به ما گفته بودند که مقداری با احتیاط جلو بروید تا ما با حُسن نیت حرکت کنیم اما با اتفاقی که در نطنز رخ داد، دستور دادند ما این کار را سریع تر انجام دهیم.

وی ادامه داد: روز چهارشنبه بود که ما دستور غنی سازی ۶۰ درصد را دادیم و ۴۰ دقیقه بامداد جمعه بود که ما محصول ۶۰ درصد را گرفتیم. البته محصولی را که دریافت می کنیم حدود ۹ گرم در ساعت است و باید مقداری روی چیدمان زنجیره ها کار شود و همزمان اورانیوم ۲۰ درصد هم تولید خواهیم کرد.

صالحی اظهارداشت: این مسئله یک تحول بسیار بزرگ و فنی است که همکاران ما در سازمان انرژی اتمی انجام می دهند. به این معنا که ما هم اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد و هم اورانیوم ۲۰ درصد تولید می‌کنیم و ظرف یکی دو روز آینده این بهینه سازی ها به اتمام خواهد رسید.

وی تأکید کرد: این مسئله نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی دارد که به محض اینکه دستوری از طرف مقامات مسئول صادر می شود، به فوریت آن دستور را عملیاتی کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه الان تولید اورانیوم در کشورمان با هر غنایی امکانپذیر شده است، گفت: ما به صورت لحظه ای و هر زمانی که اراده کنیم می توانیم اورانیوم با هر غنایی که می خواهیم تولید کنیم.

صالحی با اشاره به اینکه در شبکه های اجتماعی ابهاماتی به وجود آمده که لازم است برطرف شود، ادامه داد: ابهاماتی ایجاد شده مبنی بر اینکه با این کار آلودگی ایجاد شده است، در حالی که هیچ گونه آلودگی در آنجا نیست و اگر آلودگی بود، ما نمی گذاشتیم عزیزانمان در آنجا کار کنند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر اگر آلودگی در نطنز وجود داشت، بازرسان از آنجا بازدید نمی کردند و بر این اساس ما این مسئله را کاملا تکذیب می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به انتشار مطلبی مبنی بر اینکه غنی سازی در نطنز قطع شده است، گفت: غنی‌سازی هیچ لحظه‌ای در نطنز قطع نشد و با قوت ادامه پیدا می‌کند.

 

غنی سازی ۶۰درصدی اورانیوم نیروگاه نطنز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر