کد خبر: 1063147 A

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده حسن رعیت، بابک زنجانی و مهدی هاشمی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه حمایت که عصر امروز در سازمان زندان‌ها برگزار می‌شد، با اشاره به پرونده حسن رعیت گفت: کسانی که در این پرونده جزو متهمان پرونده هستند که دادسرا نسبت به آنها نظر به تعقیب داشته همین ۲۱ نفری هستند که در کیفر خواست اسامی‌شان آمده است.

وی همچنین درباره پرونده بابک زنجانی ادامه داد: ما بارها اعلام کردیم که تمام تلاش‌مان این است که بخشی از اموال داخل را تامین کنیم. تلاش‌های جدی داریم برای بازگشت اموال و دارایی‌های ایشان که در خارج از کشور دارد. زمینه‌هایی بوجود می‌آید که باز با موانعی برخورد می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در حال حاضر اولویت ما موضوع بدهی‌های او به دولت در ارتباط با پرونده‌اش است و متناسب با وضعیت بدهی‌ها هم درباره سایر بخش‌های مندرج در حکم دادگاه هم اقدام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مهدی هاشمی آزاد شده است و  محکومیتش به پایان رسیده است یا خیر؟  گفت: خیر، این خبر صحت ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه  درباره اعتراض حمید صفت به حکم صادره قصاص اظهار کرد: اطلاعی در این خصوص ندارم.

وی همچنین درباره تخلفات انتخاباتی گفت: برگزاری انتخابات از مسائل بسیار مهم جامعه است، کشور ما کشور انتخابات است.

اسماعیلی افزود: سالی نیست که ما در کشور انتخابات نداشته باشیم و در برگزاری انتخابات نه در نفس برگزاری اما در فرآیند انتخابات ماموریت‌هایی برای قوه قضائیه پیش بینی شده است.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به وظایف قوه قضاییه در برگزاری انتخابات گفت: قوه قضاییه در سه محور پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی، رسیدگی ویژه به جرایم و تخلفات و پاسخگویی به استعلامات و سوابق داوطلبان امر انتخابات وظیفه دارد.

اسماعیلی با اشاره به محور اول گفت: در محور اول (پیشگیری از جرایم انتخاباتی) دقیقا در هجدهم بهمن ماه ۱۳۹۹ یعنی قبل از آن که فرآیند انتخابات آغاز شود، ریاست قوه قضاییه طی بخشنامه‌ای دستور تشکیل ستادهای پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را صادر کردند.

وی ادامه داد: متعاقب آن دستور هم، ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخابات با مسئولیت دادستان کل کشور و دبیری معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: در همه استان‌ها و شهرهای انتخابیه در سال ۹۹ این ستادها تشکیل شده، رصد می‌کنند فرآیند برگزاری انتخابات را و توصیه‌ها و تاکیدات اولیه در حوزه پیشگیری هم دارند.

اسماعیلی تصریح کرد: در بخش دیگر ماموریت که استعلام و پاسخگویی به استعلامات ناظر به سوابق انتخابات داوطلبان در انتخابات شوراها، انتخابات میان دوره ای مجلس، انتخابات میان دوره ای محلس خبرگان و انتخابات ریاست جمهوری است، ستاد مربوطه تشکیل شده است و تا به امروز بالغ بر ۱۰۰ هزار استعلام در مورد داوطلبان انتخابات واصل شده که اکثر این استعلامات بررسی شده و پاسخ داده شده است و باقی مانده آن هم در مدت مشخص قانونی پاسخ داده می‌شود.

اسماعیلی تصریح کرد: به دلیل اینکه فضای کشور فضای انتخاباتی نشده است گزارشی از جرایم تخلفاتی نداشته‌ایم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چندی پیش دولت اعلام کرد تمامی شکایات علیه رسانه‌ها را پس گرفته و شما در یکی از نشست‌های خبری اعلام کردید این نامه وصول نشده حالا بعد از گذشتن بیش از دو ماه از آن جلسه بفرمائید این نامه وصول شده یا شکایت از رسانه‌ها به نوبه خود باقی است، گفت: در این خصوص هنوز اطلاعاتم به روز نیست.

وی ادامه داد: آن مقطع هنوز شکایتی واصل نشده بود اما اکنون باید از شعب سوال کنم که آیا نامه‌ای واصل شده است یا خیر، البته مکاتبه این قبیل از موارد با ستاد قوه قضائیه انجام نمی‌شود و با شعب انجام می‌شود برای همین می‌گویم که باید از شعب سوال کنم.

اسماعیلی حسن رعیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر