کد خبر: 1062070 A

رئیس سازمان انرژی اتمی:

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در حوزه کوانتوم از جهان خیلی عقب نیستیم و با سرمایه گذاری مناسب می‌توانیم به دستاورد‌های بزرگی برسیم.

 

به گزارش ایلنا، در مراسم افتتاح مرکز ملی فناوری‌های کوانتومی در جمع خبرنگاران افزود: امروز در عرصه فناوری کوانتومی در غرب آسیا پیشتاز است و سرمایه‌گذاری روی فناوری کوانتومی بسیار قابل توجه است که ما در حد بضاعت خود در قسمـ‌ت‌های مهمتر آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر زحمت زیادی برای راه اندازی این آزمایشگاه‌ها کشیده شده و تجهیزاتی که در این آزمایشگاه‌ها نصب شده امروز به ملاحظه ملت ایران خواهد رسید که فرزندانشان چه قدم‌های بلندی را در یک حوزه بسیار مهم برداشته‌اند.

 صالحی گفت: اگر بخواهیم این فناوری را مقایسه کنیم مانند تحول دنیای با برق و دنیای بدون برق است یا تحول در ارتباطات در چند دهه اخیر با ۵۰ سال قبل است که امروز می‌بینیم با گوشی‌های همراه چه کار‌هایی می‌توانیم انجام دهیم.

رییس سازمان انرژی اتمی حوزه کاربرد‌های فناوری کوانتومی را ارتباطات، محاسبات (کامپیوتر)، حسگر‌ها (ساخت حسگر‌های حساس)، شبیه‌سازی (یعنی به گونه‌ای که دقیق‌تر بتوانیم فرآیند‌های شیمیایی و فیزیک را شبیه سازی کنیم که این قدم بلندی در عرصه علم است) عنوان کرد و افزود: این سازمان در سال ۹۵ مطالعات در حوزه فناوری کوانتومی را شروع کرده و در سال ۹۸ آزمایش‌های بسیار کلیدی مانند تولید زوج فوتون‌های درهم تنیده را انجام داده است.

وی ادامه داد: این آزمایش‌ها نخست در آزمایشگاه‌ها، سپس در فاصله ۳۰۰ متری و دو ماه قبل در فاصله ۱۶۳۰ متری انجام شد و ما به سرعت در این حوزه در حال قدم برداشتن هستیم و با تعدادی از دانشگاه‌ها هم همکاری می‌کنیم.

 صالحی گفت: با دانشگاه‌ها قرارداد بستیم. ما تجهیزات دانشگاه‌ها را تأمین می‌کنیم و منابع را برای گرفتن دانشجوی پست داک، دکترا و حتی در حد فوق لیسانس را در اختیارشان می‌گذاریم به شرطی که این دانشگاه‌ها در جهت پروژه‌های تعیین شده توسط مرکز کوانتومی سازمان انرژی اتمی حرکت کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در عرصه کوانتومی در دنیا هر روز بیشتر می‌شود، گفت: کشور‌های مختلفی به سرعت وارد این حوزه شده‌اند مثلاً هند در حد میلیاردی در این حوزه سرمایه گذاری می‌کند. چین کشوری پیشتاز است و آمریکا و اروپا هم جای خود دارد؛ اما در عین حال ایران هم در غرب آسیا تا به امروز از همه کشور‌ها جلوتر و پیشتاز این عرصه است.

وی افزود: ما روی فناوری سرمایه‌گذاری می‌کنیم. البته سرمایه‌گذاری مورد نیاز قابل توجه خواهد بود، اما ما در حد بضاعت خودمان در قسمت‌های مهمتر سرمایه گذاری می‌کنیم و هر روز بر تجهیزات این مرکز افزوده خواهد شد.

 صالحی گفت: کار هوشمندانه‌ای انجام شد که کل کشور باید هم‌افزایی کنیم، یعنی ضرورتی ندارد یک مرکز همه چیز را در دل خود جای دهد. دانشگاه‌های تهران و شهرستان‌های ما هر کدام در بخشی از این حوزه می‌توانند بالقوه دارای استعداد‌های انجام کار باشند و ما وظیفه داریم این استعداد‌های بالقوه در این حوزه را با تجهیز تزریقات و امکانات بالفعل کنیم.

وی افزود: زمینه همکاری آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها به اضافه آزمایشگاه‌های مرکز فناوری کوانتومی را در یک فضای مجازی باید فراهم کنیم، مثلا دانشجویی در دانشگاه تهران در این حوزه فناوری فعالیت می‌کند، اما نیاز است آزمایشی انجام دهد که نیاز‌های آزمایشگاهی او در اصفهان است.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: در این زمینه مدیریت واحدی را در نظر گرفتیم. پول رفت و آمد دانشجو و هزینه اقامت به همراه هزینه دانشگاه را تامین می‌کنیم. دانشجویان در هر دانشگاهی که باشند از آزمایشگاه‌های دیگر دانشگاه‌ها به اضافه آزمایشگاه واقع در مرکز فناوری کوانتومی سازمان را متعلق به خودشان می‌دانند.

 صالحی افزود: نمی‌خواهیم سرمایه ملت را دوباره هزینه کنیم بلکه می‌خواهیم با تکمیل این سرمایه به صورت هم افزا بهره ببریم.

وی ادامه داد: این آزمایشگاه می‌تواند در اختیار دوره‌های تحصیلات تکمیلی در این حوزه قرار می‌گیرد و کار بزرگی در این حوزه دارد انجام می‌شود.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: ما هم از سال ۹۶ کار را شروع کرده و نقشه راهی را همان زمان تهیه کردیم و از حیث زمانی از اتحادیه اروپا چندان عقب نیستیم، اما سرمایه‌گذاری ما در برابر سرمایه گذاری آن‌ها از نظر حجم قابل مقایسه نیست.

وی گفت: در عین حال برکت که در کار ما است برکت بزرگی است و با سرمایه اندک، اما در یک بستر معنوی و اقتصادی کار می‌کنیم و این را شعارگونه نمی‌گویم و به عنوان کسی که ۵۰ سال در این مسائل است و کار می‌کند دیدم کار‌هایی که در ایران با این حجم مالی و بضاعت اندک انجام می‌شود، همسنگ با دیگران جلو می‌رویم.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر