کد خبر: 1061334 A

ساندی گاردین در تحلیلی به تنش میان ایران و آمریکا پرداخت.

به گزارش ایلنا، ساندی گاردین در گزارشی نوشت: دو ماه گذشته چالش‌های متعدد جو بایدن را در سیاست خارجی ایالات متحده برجسته کرده است. بایدن قول داد با "بازگرداندن، اصلاح، لغو و معکوس کردن" تصمیمات ترامپ که به ایالات متحده کمک می‌کند تا از انزوا خارج شود و دوباره با جهان وارد تعامل شود، به سیاست خارجی ایالات متحده کمک کند.

در ادامه این گزارش آمده است: او ابتدا با پیوستن دوباره به پیمان پاریس شروع کرد و اظهار داشت که سایر تصمیمات را بررسی خواهد کرد. همراه با موضوع خروج نیروها از افغانستان، به طور مساوی بر موضوع بازگشت ایالات متحده به "توافق هسته ای ایران" متمرکز شد. بایدن اظهار داشت که ورود مجدد به برنامه جامع اقدام مشترک که در دوران پرزیدنت اوباما به امضا  رسیده است (طبق آن ایران در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی محدودیت برنامه هسته‌ای خود را پذیرفت) اولویت او خواهد بود، البته با وجود شرایط خاصی.

ساندی گاردین تاکید کرد: روابط ایران و آمریکا پس از انقلاب اسلامی ایران، به طرز چشمگیری تغییر کرد. حمایت اسرائیل و عربستان از آمریکا شرایط را پیچیده کرد. بنابراین بایدن برای ورود مجدد به توافق‌نامه با مجموعه پیچیده‌ای از تحولات داخلی و بین‌المللی روبرو شد.

نویسنده این گزارش با اشاره به اینکه درحالیکه کمیسیون مشترک برجام در هتل بزرگ وین آغاز شد، اروپاییان دیپلماسی واسطه را بین آمریکا و ایران آغاز کرده‌اند، نوشت: بنابراین، در حالی که هیچ مذاکره مستقیمی انجام نشده، اما مواردی مورد تاکید قرار گرفته است؛ مانند نیاز به توافق در مورد تحریم‌های ایالات متحده که باید برطرف شود تا با قطعنامه‌های سازمان ملل در مورد توافق هسته‌ای مطابقت داشته باشد. دوم، نیاز به تهیه لیست کاملی از محدودیت‌هایی که ایران برای بازگشت به انطباق باید دوباره آنها را انجام دهد. اکنون باید صبر کرد تا ببینیم دو طرف در مورد شروط هم توافق می‌کنند یا خیر.

ایران آمریکا بایدن ترامپ بایدن و برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر