کد خبر: 1061231 A

خبرگزاری فرانسه:

خبرگزاری فرانسه در تحلیلی به تنش در روابط ایران و آمریکا پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایران روز شنبه سانتریفیوژهای پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم را افتتاح کرد.

این اقدام جدید پس از آغاز مذاکرات هفته گذشته با هدف احیای توافق هسته‌ای، چالشی مستقیم برای ایالات متحده است. واشنگتن اعلام کرده که ایده‌های بسیار جدی در مورد نجات توافق ارائه داده است اما منتظر است تا تهران پاسخ متقابل دهد.

رئیس‌جمهور ایران بار دیگر در مراسم افتتاح سانتریفیوژها  که همزمان با روز ملی فناوری هسته‌ای ایران بود، تأکید کرد که برنامه هسته‌ای تهران صرفاً برای اهداف صلح آمیز است.

بر اساس توافق سال ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت‌های جهانی، به ایران اجازه داده شده است که فقط از سانتریفیوژهای نسل اول برای تولید اورانیوم غنی شده استفاده کند.

هنگامی که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای خارج شد و دونالد ترامپ تحریم‌های شدید علیه تهران را مجدداً اعمال کرد؛ ایران نیز در واکنش به این کار، غنی‌سازی هسته‌ای خود تا سطح ممنوع تحت برجام افزایش داد.

آخرین اقدام ایران به دنبال دور آغازین گفتگوها در وین در روز سه‌شنبه با نمایندگان سایر طرف‌های توافق  در مورد بازگشت ایالات متحده به آن انجام شد.

همه طرف‌ها گفتند مذاکرات که واشنگتن مستقیماً در آن شرکت نمی‌کند اما به عنوان واسطه‌ای به اتحادیه اروپا اعتماد می‌کند، شروع خوبی داشته است.

با این حال، متحدان ایالات متحده در خلیج فارس از جمله عربستان سعودی معتقدند که هر توافق  احیا شده‌ای باید شامل برنامه موشک بالستیک ایران و حمایت از شبه نظامیان نیابتی در یمن، عراق و سایر مناطق باشد.

ایران خواستار لغو کلیه تحریم‌های اعمال شده توسط ترامپ قبل از بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام توسط آمریکا است. ایالات متحده اصرار دارد که ایران ابتدا باید اقدام کند.

یک مقام آمریکایی گفت: تیم ایالات متحده ایده بسیار جدی را مطرح کرده و در صورت بازگشت ایران به انطباق با برجام، جدی بودن در بازگشت به برجام را نشان خواهد  داد.

با این حال این مقام گفت که آمریکا منتظر پاسخ متقابل ایران است اما ایران همچنین خواستار پایان دادن به همه محدودیت‌های ایالات متحده است. 

 

ایران آمریکا برجام بایدن و برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر