کد خبر: 1060839 A

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگویی با «سی‌ان‌ان» مواضع ایران در قبال برجام را بیان کرد.‌

به گزارش ایلنا، سعید خطیب‌زاده در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت:‌ اعتماد به واشنگتن پس از چهار سال جنگ اقتصادی بی امان علیه مردم ایران برای تهران غیرممکن است.

وی ادامه داد:: "روند در وین در مسیر درستی قرار دارد و ۱+ ۴در مذاکرات وین گام‌های مثبتی برداشته و این مذاکرات نشان داده است که پیشرفت امکان پذیر است."

وی افزود: "در صورت آمادگی ایالات متحده برای انجام تعهدات خود بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ ، اقدام مثبت ایجاد شده توسط ۱ + ۴ در مذاکرات وین پایدار خواهد بود."

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر لزوم فاصله گرفتن دولت بایدن از سیاست‌های شکست خورده ترامپ علیه ایران ، گفت: "به نظر می رسد اعضای دولت فعلی آمریکا نسبت به توافق هسته‌ای اوباما بسیار  متعهد هستند "

خطیب زاده خاطرنشان کرد: "من فکر می کنم بایدن باید در مورد اینکه آیا قصد دارد توافق هسته‌ای را با سیاست تحریم ناکام ترامپ به خطر بیندازد یا اینکه می‌خواهد از آن سیاست‌های شکست خورده فاصله بگیرد تصمیم سیاسی  بگیرد."

وی در ادامه با تکرار مواضع ایران در مورد برجام گفت: "ایران همیشه موضع روشنی در مورد برجام داشته است. مذاکرات جدی بین ایران و ۱+ ۵ [برای رسیدن به برجام] انجام شد. پس از امضای برجام و مهر و موم شدن، این توافق‌نامه را اجرا کرده و از آن زمان ما همیشه روشن کرده‌ایم که همه باید به تعهدات خود عمل کنند. ایران، حتی پس از خروج ایالات متحده از برجام، با حسن نیت کاملاً به تعهدات خود متعهد بود. "

وی تأکید کرد: "ما به صراحت اعلام کرده ایم که همه تحریم هایی که به طور غیرقانونی علیه ایران اعمال شده و دوباره اعمال و برچسب گذاری شده‌اند، باید یک باره برداشته شوند و ایران نیز باید لغو تحریم‌ها را تأیید کند." "این موضع کاملاً واضح ایران است و نه تنها منطقی است بلکه مسیری قابل اجرا برای بازگشت کامل ایالات متحده به تعهدات خود است."

وی افزود: "ایالات متحده توافق  را شکسته و باید آن را ترمیم کند. آنها می دانند برای ترمیم این توافق نامه چه باید بکنند. پس از چهار سال جنگ اقتصادی بی امان ایالات متحده علیه مردم ایران ، اعتماد ایران به آمریکا غیرممکن است.

خطیب زاده سپس تأکید کرد که این دولت بایدن است که باید مسیر اشتباه ترامپ در قبال ایران را تغییر دهد. گفت: "منطقاً دولت بایدن است که باید به همه نشان دهد که قصد دارد مسیری را که ترامپ طی کرده است [علیه ایران] تغییر دهد. به یاد داشته باشید که پس از امضای برجام در سال ۲۰۱۵ ، ایران اولین طرف اجرای معامله و آژانس بود. پس از چندین مأموریت حقیقت یابی در سال ۲۰۱۶ تأیید کرد که ایالات متحده تحریم ها علیه ایران را لغو کرده است که این امر حتی در زمان اوباما نیز رخ نداد. اما این بار ایالات متحده باید به همه نشان دهد ، نه فقط روی کاغذ ، واقعا نشان دهد که قصد دارد که  روند ترامپ را برگرداند.و  اینکه قصد دارد برجام را به طور کامل و صادقانه اجرا کند. "

وی اضافه کرد: "ایران راه را برای حفظ برجام هموار کرده است و ایالات متحده دقیقاً می داند که ایران چه اقداماتی را برای حفظ توافق انجام داده است. ایالات متحده ابتدا باید تمام تحریم ها را به طور قابل تأیید لغو کند و ایران بر اساس آن آماده است  ، نه تنها اقدامات اصلاحی خود را که در پاسخ به تحریم های ایالات متحده اتخاذ کرده متوقف می کند ، بلکه آنها را لغو می کند. تمام اقدامات انجام شده توسط ایران در واقع قابل برگشت است. "

خطیب زاده خاطرنشان کرد:"آنچه گروه های ۱+۴  و ایران در حال حاضر در چارچوب کمیسیون مشترک برجام  انجام می دهند ، تعیین لیست کاملی از تحریم هایی است که ایالات متحده باید آنها را لغو کند. ۱+۴دارای کانال هایی برای گفتگو با ایالات متحده است ایالات متحده باید درک کند که ما می توانیم تعهدات خود را بررسی کنیم. اگر ایالات متحده به توافق برگردد  مذاکرات ادامه خواهد یافت. اما تا آن زمان ، هیچ مستقیم یا گفتگوهای غیرمستقیم بین ایالات متحده و ایران رخ نمی دهد.

سخنگوی گفت: "هیچ کشوری روی زمین حاضر به مصالحه در مورد مسائل امنیت ملی خود نیست و مسئله موشکی یک موضوع دفاعی است و هیچ کس حاضر نیست در این باره صحبت کند."

وی افزود: "آیا  همسایگان ما مایل به صحبت در مورد میلیون ها دلاری هستند که آنها برای ورود تجهیزات نظامی آمریکا به منطقه ما خرج می کنند ، و آیا آمریکا آماده است فروش تجهیزات نظامی خود را به منطقه متوقف کند ، و آیا طرف های دیگر آماده صحبت در مورد این مسائل ، با گذشت زمان مشخص خواهد شد و ما باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد ".

خطیب زاده در مورد آمادگی ایران برای بحث در مورد موضوعات منطقه ای گفت: "اختلافات زیادی بین ما و ایالات متحده در مورد مسائل منطقه ای وجود دارد ایالات متحده و رژیم اسرائیل، در کنار یکدیگر هستند و خود آمریکا دلیل بسیاری از مشکلات منطقه‌ای است. "

وی خاطرنشان کرد: "اگر هیچ تجاوزی از سوی ایالات متحده به منطقه ما، افغانستان و عراق نبود، چنین جنگ دائمی و بی پایان در این منطقه وجود نداشت."

 

ایران جو بایدن برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر