کد خبر: 1060812 A

ژاپن تایمز:

ژاپن تایمز در تحلیلی به تنش میان ایران و آمریکا و آینده برجام پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از ژاپن تایمز، ابتکار میانجی‌گری توسط اعضای اروپایی توافق هسته‌ای همراه با اتحادیه اروپا آغاز شد. روسیه و چین، دیگر امضاکنندگان نیز به مذاکرات پیوستند. چهار سال پیش رئیس‌جمهور دونالد ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران خارج خواهد شد. 

برجام یک معامله کامل نبود، با این حال خروج ناگهانی یک‌جانبه از توافق هسته‌ای منعقد شده چندجانبه بسیار بدتر از داشتن توافق بود. از این نظر، تصمیم ترامپ یک اشتباه بود. ایران اصرار دارد که ابتدا این ایالات متحده باشد که تحریم‌های خود را لغو می‌کند. واشنگتن، به نوبه خود می‌خواهد تهران ابتدا به تبعیت از برجام عمل کند. حال سوال یاسن است که آیا آنها می‌توانند به توافق برسند؟ از لحاظ نظری بله اما در عمل به سختی، زیرا مانع واقعی، اساساً ناتوانی در همگام‌سازی ایده‌ها و برنامه‌های مخالف آنها خواهد بود؛ حتی اگر اروپایی‌های خردمند موفق به همگام‌سازی دو ملت شوند، دستیابی به توافق رضایت‌بخش برای واشنگتن و تهران بسیار دشوار خواهد بود. 

چنین معامله‌ای ممکن خواهد بود اگر ما در زمان مذاکرات، وقت کافی برای اتخاذ توافق داشته باشیم. متأسفانه به نظر می‌رسد روزنه فرصت کم شده است زیرا انتظار می‌رود ایران در ۱۸ ژوئن انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند که در آن حسن روحانی، رئیس‌جمهور فعلی و اصلاح‌طلب نسبتاً معتدل، دیگر نتواند نامزد شود.

حتی اگر مذاکرات با موفقیت ادامه یابد، ممکن است قبل از انتخابات ثمره کافی نداشته باشد چرا که یک اصلاح‌طلب میانه رو ممکن است فرصتی برای جانشینی آقای روحانی نداشته باشد. بسیاری از افراد به اصطلاح قاتل وجود دارند که می‌خواهند توافق هسته‌ای را نابود کنند؛ اگر گفت‌وگو صورت گیرد، اسرائیل به شدت نگران خواهد شد و البته تندروهای ضد ایرانی که در واشنگتن وجود دارند.

 

ایران آمریکا بایدن و برجام نشست وین ایران و اعضای برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر