کد خبر: 1058094 A

عمویی در جمع خبرنگاران:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: معاون سیاسی وزیر امورخارجه تاکید کردند در نشست روز سه شنبه کمیسیون برجام، ایران و آمریکا مذاکره نخواهند کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابوالفضل عمویی در جمع خبرنگاران با اشاره به جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست این کمیسیون با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه در صبح امروز گفت: صبح امروز آقای عراقچی معاون سیاسی وزیر خارحه و مذاکره کننده کشورمان بود درباره  روند گفت وگو ها داد گزارش دادند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آقای عراقچی تاکید کرد در جلسه روز شه شنبه در وین هیچ مذاکره مستقیم و غیر مستقیم  بین جمهوری اسلامی و آمریکا ها صورت نمی‌گیرد .جمهوری اسلامی ایالات متحده را جزئیی از برجام نمی شناسد. 

وی با تاکید بر این که  ایران به دلیل آن‌که آمریکا  از این توافق خارج شده و به تعهداتش پای بند نبوده است از همین رو  این کشور را برای حضور در کمیسیون برجام به رسمیت نمی‌شناسد، ادامه داد: در این چارچوب تاکید شد تا رفع کامل تحریم‌ها و راستی آزمایی از جانب جمهوری اسلامی، ایران به تعهداتش باز نخواهد گشت و اجازه حضور آمریکا را در مذاکره‌های ۵+۱ را نمی‌دهد.  نمایندگان تاکید کردند اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را پیگیری می‌کنند و پیگیری سیاست‌های نظام درباره تحولات برجام هم مورد مداقه قرار گرفت.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت گفت: لغو کلیه تحریم‌ها علیه کشورمان خواست اساسی است که باید به  صورت عملیاتی  لغو شوند  تا ما مورد راستی آزمایی قرار دهیم.

وی ادامه داد:نمایندگان دیدگاه‌هایشان را مطرح کردند و مقرر شد مجلس بر مجموعه روند گفت‌وگو‌ها نظارت کند. 

سخنگوی کمیسیون امنیت ادامه داد: موضوع توافق همکاری جامع میان ایران و چین که در نوروز و هفت فروردین ماه امضا شد، امروز با حضور قالیباف در جلسه غیر علنی بررسی شد و تا حدودی در جریان جزئیات آن قرار گرفتیم. همینطور امروز جلسه‌ای از سوی گروه دوستی ایران و چین با حضور مقامات وزارت خارجه برگزار شد.

وی ادامه داد:ظهر در کمیسیون امنیت ملی میزبان معاون اقتصادی وزیر خارجه هستیم؛ رویکرد تعامل با کشور‌های مختلف از جمله دولت چین مورد حمایت مجلس است، هر چند مجلس بر جزئیات این برنامه جامع همکاری و روند اجرا و قرارداد‌های ذیل این برنامه نظارت جدی دارد که این مسیر مداوم و پیوسته است.

عمویی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، مبنی بر این که اخبارهایی به گوش می‌رسد مبنی بر این که عربستان و رژیم صهیونیستی سعی دارند مذاکرات کمیسیون برجام به نتیجه نرسد، آیا برای جلوگیری از این لابی‌گری‌ها  در جلسه امروز بحث شد یا خبر گفت:  امروز موضوع ما روند مذاکرات بین جمهوری اسلامی و ۴+۱ است و هیچ عضو جدیدی برای آن کمیسیون مشترک شناخته نشده است. اخبار و اطلاعاتی می‌گوید طرف‌هایی درخواست حضور در مذاکرات را دارند که از دید ما مبنای حقوقی و سیاسی ندارد. آن‌ها سعی دارند روند گفتگو‌ها را تخریب کنند در حالیکه جمهوری اسلامی در مواضع اصولی خود و لغو تحریم‌ها مصر است.

وی ادامه داد: طبق قانون اقدام راهبردی گام آتی بر اساس ماده ۴ قانون، راه اندازی کارخانه تولید اورانیوم فلزی است که باید ۵ ماه پس از تصویب اجرا می‌شد و این یکی از گام‌های آتی کشور خواهد بود.  

ایران و آمریکا شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی معاون سیاسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر