کد خبر: 1055572 A

ساداتیان در گفت‌و‌گو با ایلنا:

مدیرکل پیشین آسیای شرقی وزارت خارجه با اشاره به سفر وزیر خارجه چین به ایران به تحلیل روابط ایران و چین و ایجاد موازنه در روابط خارجی به ویژه با غرب پرداخت.

سید جلال ساداتیان مدیرکل پیشین آسیای شرقی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره اهداف سفر وزیر امور خارجه چین به ایران اظهار داشت: در دنیای امروز که با حضور وسایل ارتباط جمعی کشورها بسیار به هم نزدیک شده‌اند و جهان دهکده‌ای است، بدون دیپلماسی، گفت‌و‌گو و بدون ارتباطات نزدیک، کشورها نمی‌توانند بسیاری از مسائل را حل کنند.

وی با اشاره به رسانه‌های صوتی، تصویری و نوشتاری که کمک زیادی به گفت‌وگوی بین کشورها به عنوان دیپلماسی عمومی می‌کنند، تاکید کرد: در نهایت دیپلماسی، گفت‌وگو و ارتباطات نزدیک است که می‌تواند بسیاری از مسائل را حل و فصل کند، بسیاری از ابهامات را بزداید و بسیاری از هماهنگی‌ها را در جهت پیشبرد سیاست‌ها و نگاه به آینده پیش برده و هماهنگ کند.

وی افزود: وقتی با کشورهایی دارای روابط گسترده هستیم، رفت و آمدهایی مثل سفر وزیر خارجه چین، معمول است و وزیر خارجه و معاونان وزیر خارجه و سطوح پایین‌تر و سفرای کشورها پیام‌های بین کشورها را رد و بدل و بسیاری از نکات را مطرح می‌کنند. ایران روابط گسترده رو به گسترشی را به ویژه بعد از انقلاب با چین داشته است و در ابعاد تجاری، فرهنگی و ... مراوداتی در سطوح مختلف برقرار کرده‌ایم.

این تحلیل‌گر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه نکته مهم در روابط دو جانبه بحث ‌سرمایه‌گذاری‌ها ‌و ایجاد پروژه‌های مشترک در مسائل تجاری و فرهنگی و تبادل دانشجو و محققان است، گفت:‌ اما فراتر از رابطه دوجانبه، بحث روابط بین‌الملل و ایجاد تعادل و موازنه در ارتباط با کشورهای مختلف دنیا است. باید با کشورهای مختلف رابطه داشته باشیم و اگر این روابط به طور موازنه‌ای پیش رود و همزمان با غرب و شرق و همه کشورهای دنیا رابطه داشته باشیم، کما اینکه همه کشورهای دنیا نیز به همین ترتیب عمل می‌کنند، در آن شرایط ما خیلی بیشتر می‌توانیم منافع ملی خودمان را تامین کنیم.

وی اضافه کرد:‌ اما به هر دلیلی درست یا غلط روابط ما با غرب یعنی آمریکا و اروپا نوسانات بسیار زیادی داشته است؛ اروپایی‌ها تحت تاثیر آمریکا بعضاً به تعهدات خود‌شان در قبال ایران عمل نکرده‌اند؛ خواه تحولاتی که در قالب برجام بوده و خواه مسائلی از جمله بهانه‌هایی مثل حقوق بشر یا آنچه که آنها به آن تروریسم اطلاق می‌کنند. منظور آنها از تروریسم کمک ایران به نهضت‌های آزادی‌بخش که اکنون به عنوان بازیگران موثر در برخی از کشورها ایفای نقش می‌کنند، است.

ساداتیان خاطرنشان کرد: مثل حزب الله لبنان که اکنون فقط محور آزادی بخش نیست، بلکه بخشی از قدرت و ساختار سیاسی لبنان را تشکیل می‌دهند و آنها گاهی حزب‌الله را در لیست گروه‌های تروریستی وارد و گاه خارج می‌کنند. حرفشان این است که چرا ایران از برخی بازیگران مثل حشد‌الشعبی، گروه‌هایی در سوریه، لبنان و یا ‌انصارالله یمن حمایت می‌کند.

وی با اشاره به برخی حمایت‌های اروپایی‌ها از ایران در محافل بین‌المللی یادآور شد: در دوره آقای ترامپ به دلیل خروج یکجانبه آمریکا از برجام شاهد بودیم که اروپایی‌ها در مباحث بین‌المللی در مقابل آمریکا ایستادگی و به نوعی ترامپ را منزوی کردند، اما اکنون که آقای بایدن آمده جهت‌گیری‌های بیشتری را به سمت آمریکا نشان می‌دهند. البته زمانی هم که مقابل ترامپ ایستادگی ‌می‌کردند آنگونه که باید نتوانستند تعهدات خودشان را عملی کنند و فشار ترامپ باعث شد که آنها پا پس بکشند.

سفیر پیشین ایران تصریح کرد: در چنین فضا و موقعیتی طبیعتاً ایران به سمت شرق میل بیشتری را داشته و رابطه‌اش را با شرق بیشتر گسترش داده است؛ مثلاً با روسیه هم رابطه دوجانبه و هم در مسائل منطقه‌ای مثل سوریه و عراق هماهنگی‌های بیشتری را داشته است. یا در مسائل مربوط به توسعه تجاری و فروش نفت رابطه خود را با چین بیشتر گسترش داد، به طوری که زمزمه روابط استراتژیک و گسترده‌تر در حد نگاه ۲۵ ساله نیز مطرح شده و همچنان روی آن کار می‌شود.

وی با بیان اینکه بایدن در دوران تبلیغات انتخاباتی خود تاکید داشت که به برجام بازمی‌گردد، بیان کرد: بایدن وقتی که به کرسی ریاست جمهوری رسید تعلل‌هایی را از خود نشان داد و این فضا را ایجاد کرده است که دنبال امتیازات بیشتری هستند تا فشار بیشتری را بر ایران وارد کنند و در قبال بازگشتی که وظیفه اصلی آنها است و باید به تعهدات خود عمل کنند، امتیازات بیشتری بگیرند.

این تحلیلگر ارشد مسائل آسیاسی شرقی اضافه کرد:‌ طبیعتاً در چنین وضعیتی ایران رایزنی‌های خود را با روسیه و چین انجام می‌دهد. ایران با تاکید بر اینکه روابط دو جانبه در بعد روابط بین‌الملل و ایجاد تعادل و موازنه در روابطی که در سطوح مختلف اتفاق می‌افتد به کشورهای شرق رابطه بهتری برقرار کرد. از سویی چینی‌ها نیز می‌دانند که موقعیت ایران، موقعیت ژئوپلیتیک خاصی است و آنها نیز به دنبال این هستند که در راستای تامین منافعشان بتوانند روابطشان با ایران را در بهترین وضعیت حفظ کنند.

وی خاطرنشان کرد: به طور طبیعی هم ایران و هم آنها خواسته‌هایی دارند، اینکه در بهبود روابط با کشورها و همکاری سازمان‌های بین‌المللی نیاز است که رایزنی و تبادلات اتفاق بیفتد. پیشتر وزیر خارجه ایران به چین سفر کرد و اکنون وزیر خارجه چین به ایران سفر کرده است. همچنین در سطوح مختلف رایزنی‌ هیئت‌های چینی و ایرانی با سفر به دو کشور انجام می‌شود.

این دیپلمات بازنشسته گفت: آمدن وزیر خارجه چین در این مقطع، نشانگر بهبود روابط ایران و ایجاد تعادل و موازنه بهتر در روابط خارجه است که امیدواریم بتواند در تعادل، تعامل و موازنه با غرب نیز کمک کند تا موضوع برجام را به شکل بهتری یعنی بازگشت آمریکا به برجام و برداشته شدن تحریم‌هایی که در دوره ترامپ علیه ایران یکجانبه و ظالمانه وضع شده است، حل و فصل کنیم.

خبرنگار: کیانوش درویشی

سفر وزیر خارجه چین به ایران توافقنامه 25 ساله ایران و چین سند چشم انداز 25 ساله ایران و چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر