کد خبر: 1054421 A

رئیسی:

رییس قوه قضائیه گفت: ارتباط با کشورهای همسایه در دستور کار جمهوری اسلامی ایران است و باید از ظرفیتهای موجود در کشورهای همسایه و منطقه استفاده کرد و تعاملات خود را افزایش داد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه پس از سفر به مرز دوغارون در شهرستان تایباد و در نشست بررسی مشکلات موجود این گذرگاه زمینی افزود: در حوزه ساماندهی مرز دوغارون از سوی دستگاههای متولی طرحهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پیش بینی شده که این مهم جای قدردانی و تشکر دارد.

وی ادامه داد: مرز دوغارون یکی از مناطق اقتصادی کشور به شمار می رود که باید از سوی همه مسوولان در همه حوزه ها مورد توجه قرار گیرد همچنین توجه به موضوعات اقتصادی و امنیتی در این منطقه باید مورد تاکید قرار گیرد و کوچکترین غفلتی نباید در این دروازه انجام شود.

رییس قوه قضائیه به مستقر شدن تجهیزات الکترونیکی در حوزه ناوگان ورود و خروج کالا در گمرک دوغارون اشاره کرد و گفت: استقرار تجهیزات روز الکترونیکی برای کنترل ناوگان ورودی و خروجی در گمرک مرزی دوغارون نقش به سزایی در تامین امنیت کالاهای صادراتی و وارداتی در این منطقه دارد.

رییسی به ورود غیرقانونی اتباع کشور افغانستان از طریق مرزهای مشترک ایران و افغانستان به داخل کشور اشاره کرد و افزود: ورود اتباع افغانستانی به داخل کشور باید به صورت قانونی انجام گیرد و ورود غیرقانونی اتباع افغانستانی به داخل کشور خلاف قانون است.

وی ساماندهی ناوگان ورودی و خروجی در گمرک مرزی دوغارون را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: باتوجه به ورود و خروج مسافران ایرانی و خارجی به داخل ۲ کشور ایران و افغانستان باید تردد نیز در این معبر زمینی تسریع شود.

رییس قوه قضائیه به برقرای ارتباط با برخی از کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: ارتباط با کشورهای همسایه در دستور کار جمهوری اسلامی ایران است و باید از ظرفیتهای موجود در کشورهای همسایه و منطقه استفاده کرد و تعاملات خود را افزایش داد.

رییسی مبارزه با پدیده شوم قاچاق را یکی از مهمترین برنامه های قوه قضاییه برشمرد و افزود: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام " تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها " مزین شده است همه ما باید برای عملی کردن این شعار گام برداریم و مبارزه با قاچاق باید در دستور کار قرار گیرد و نباید قاچاق به ویژه قاچاق سازمان یافته از مرزهای آبی، خاکی و هوایی انجام شود.

وی به رونق تولید و تسهیل در امر صادرات در گمرک مرزی دوغارون اشاره کرد و ادامه داد: با روان‌سازی در حوزه صادرات کالا، مردم این شهرستان به ویژه جوانان این منطقه می توانند نقش به سزایی در رونق تولید داشته باشند.

رییس قوه قضائیه به طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اشاره کرد و گفت: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با ظرفیتی که دارد باید در اشتغال جوانان این منطقه نقش به سزایی داشته باشد و تاخیر ۱۰ ساله در اجرایی شدن طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی دوغارون باید با اقدامات جهادی دستگاههای متولی شتاب گیرد.

رییسی افزود: اشتغال یکی جلوه های مهم تولید قدرت در کشور است و امروز و در برهه حساس کنونی یکی از مهمترین راهبردهای پیش روی کشور رونق تولید، پشتیبانی از تولید و رفع موانع و چالشهاست.

وی به وحدت مردم شیعه و اهل سنت شهرستان تایباد اشاره و اظهار کرد: وحدت و انسجام در بین اقوام و مذاهب مختلف از مهمترین زمینه های توسعه یافتگی است و بدون وحدت و انسجام توسعه انجام نمی گیرد از این رو باید اتحاد و یک‌دلی در بین جامعه  اسلامی پاس داشته شود.

در ابتدای این جلسه هر یک از مدیران شهرستان تایباد به عملکرد حوزه کاری خود پرداختند.

همچنین در این جلسه تعدادی از بازرگانان، سرمایه گذاران ایرانی و افغانستانی و فعالان بخش های مختلف اقتصادی به بیان مشکلات خود پرداختند.

در این سفر که محمد صادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی رییس قوه قضائیه را همراهی می‌کرد، رییسی ضمن بازدید از مرز ایران و افغانستان در شهرستان تایباد در جریان مسائل و مشکلات گذرگاه مرزی دوغارون قرار گرفت.

گذرگاه مرزی و گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با کشور افغانستان با قدمت ۱۰۰ ساله در زمره پنج گمرک برتر کشور و فعالترین گمرک خراسان رضوی پس از گمرک مشهد و تنها گمرک مستقل در این استان محسوب می‌شود که تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق آن صورت می‌گیرد.

بیشترین فعالیت  این گمرک در زمینه ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است و کالاهای بازرگانان افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک های بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرکات مرزی آن کشورها منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شود.

شهرستان ۱۳۸ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

 

سید ابراهیم رئیسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر