کد خبر: 1052753 A

کوشا در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس اسکودا با بیان اینکه حضور اقتصاددانان و افراد ناآگاه از قانون در مجلس موجب می‌شود که حرمت و حاکمیت قانون از بین برود، گفت: تورم قوانین، قوانین مطرود، عدم اجرای قانون و قانون‌گریزی از نتایج عدم حضور حقوقدانان در مجلس است.

جعفر کوشا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص طرح‌های اخیر مجلس شورای اسلامی و میزان آشنایی نمایندگان با قانون، اظهار کرد: اساساً در ایران برای انتخاب نمایندگان مجلس بحث حقوقی مطرح نیست و بیشتر جنبه سیاسی را در نظر می‌گیرند اما در دنیا از آنجایی که مجلس وظیفه قانون‌گذاری دارد، حقوقدانان به مجلس راه پیدا می‌کنند.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران افزود: از آنجایی که مجلس شورای اسلامی بیشتر به امور سیاسی می‌پردازد، حقوقدانان به مجلس راه پیدا نمی‌کنند و تمایل نمایندگان برای عضویت در کمیسیون حقوقی مجلس نیز کمتر از سایر کمیسیون‌ها است بنابراین اگر یک وکیل یا یک حقوقدان جذب مجلس شود چون نمی‌تواند خواسته‌های مردم را در مجلس برطرف کند، از آن استقبال نخواهد شد.

وی بیان کرد: فلسفه وجودی مجلس این است که نمایندگان باید حقوقدان باشند. یکی از اموری که ما در علم حقوق آموخته‌ایم این است که اموری که به ما محول می‌شود طبق وظیفه آن را اجرایی کنیم یعنی ما در چارچوب قانون باید عمل کنیم اما یک اقتصاددان یا یک پزشک و یا یک مهندس چون با قانون آشنایی ندارد، می‌تواند هر نوع اظهار نظری داشته باشد.

وی با بیان اینکه عدم آشنایی نمایندگان با اصول حقوقی و قانونی موجب بروز مشکل می‌شود، گفت: تورم قوانین، قوانین مطرود، عدم اجرای قوانین و قانون‌گریزی نتایج عدم حضور حقوقدانان در مجلس است. حضور اقتصاددانان و افراد ناآگاه از قانون در مجلس موجب می‌شود قوانین الزامات خاص خود را نداشته باشد یعنی حرمت قوانین و حاکمیت قانون از بین می‌رود. این موضوع نشان‌دهنده این است که مجلس روی قوانین کارشناسی نمی‌کند و همین موضوع موجب قانون‌گریزی مردم می‌شود.

مجلس یازدهم اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران جعفر کوشا رئیس اسکودا تورم قوانین قانون گریزی حضور حقوقدانان در مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر