کد خبر: 1052408 A

مونسان در مراسم «نوروز ۱۴۰۰، نوروز دوستی»:

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نوروز به عنوان دیپلماسی فرهنگی بیشترین اثرات فرهنگی را برای گسترش صلح و نزدیکی ملت‌ها دارد و وزارت میراث فرهنگی، تمام تلاش خود را به کار گرفته تا به ترویج صلح و روابط بهتر میان ملت‌ها، توجه به ریشه‌ها و مشابهت‌های فرهنگی مشترک و دوری از اختلافات بپردازد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اصغر مونسان در مراسم «نوروز ۱۴۰۰، نوروز دوستی» گفت: در ابتدا لازم است از محمدجواد ظریف به خاطر همه زحمت‌هایی که برای کشور و ملت می‌کشد، تشکر ‌کنم. می‌دانیم ایشان و همکارانشان چه سختی‌هایی کشیده و حتما مردم ایران قدردان زحماتشان هستند.

وی افزود: مایلم ایام نو شدن و نوروز را به همه مردمان جهان تبریک و تهنیت بگویم. نوروز یعنی نو شدن طبیعت، یعنی ایام پویش و رویش، یعنی ایام تغییر و تحول به بهترین حال و دوری از بدی‌ها و پلشتی‌ها و نزدیکی به خوبی‌ها.

مونسان ادامه داد: نوروز یک بنیان فکری و شیوه نگرش به روابط مردمی است؛ ملت فرهنگ‌ساز ما در طول تاریخ خود، به بهانه نوروز به گذشته خود توجه داشته و همیشه تلاش کرده از گذشته عبرت بگیرد تا آینده بهتر برای خود و مردم جهان بسازد. این میراث زنده و فاخر با ثبت جهانی متعلق به همه جهان است و همگان را به صلح و همدلی و مودت دعوت می‌کند. جهان امروز پر از آشوب، برتری‌جویی، بی‌عدالتی، نزاع و... است و بیش از هر زمانی به نوروز نیاز دارد. 

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نوروز به عنوان دیپلماسی فرهنگی بیشترین اثرات فرهنگی را برای گسترش صلح و نزدیکی ملت‌ها دارد و وزارت میراث فرهنگی، تمام تلاش خود را به کار گرفته تا به ترویج صلح و روابط بهتر میان ملت‌ها، توجه به ریشه‌ها و مشابهت‌های فرهنگی مشترک و دوری از اختلافات بپردازد. ما با همکاری وزارت امور خارجه در دولت دوازدهم تلاش زیادی داشتیم تا کمک کنیم فضای بین کشورها تلطیف و شناخت کشورها از هم بیشتر شود چراکه اختلافات کاهش و از نزاع و جنگ جلوگیری می‌شود. 

وی ادامه داد: از همه نمایندگان کشورهای خارجی طلب کمک می‌کنم تا کمک کنیم صلح را ترویج و از جنگ جلوگیری و مودت میان دولت‌ها و کشورها را ترویج کنیم. چهل است که ایران در فشار و تحریم اقتصادی است و سه سال است که در جنگ شدید اقتصادی قرار دارد. چرا برتری‌جویی برخی کشورها موجب فشار بر یک ملت است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید یادآور شد: چهل سال قبل، ملت ایران انقلاب کرد، به این جرم به بهانه حضور در منطقه و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای فشار حداکثری را تحمل کردیم. اگر ملت و کشور شما در این حجم تهدید به سر می‌برد و حتی تهدید به بمباران مراکز فرهنگی می‌شدید، کشور شما چه می‌کرد؟ آیا یک ملت نباید ابزارهای قدرت خود را تقویت کند؟

مونسان در پایان گفت: با وجود این فشارها و تحریم‌ها ملت ما مقاوم‌تر از همیشه مسیر خود را طی کرده است و این فشار را تحمل کردیم تا از هویت و عزت ملی خود دفاع کنیم و همانطور که دکتر ظریف گفتند تنها قدرت خداست و هیچ کس حق ندارد بر دوش ملت‌ها قرار بگیرد.

علی اصغر مونسان نوروز ‎ ۱۴۰۰
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر