کد خبر: 1052230 A

واشنگتن پست:

واشنگتن پست در تحلیلی به تنش میان ایران و آمریکا پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از واشنگتن پست، به گفته یک مقام ارشد دولت بایدن، ایالات متحده مایل است حتی همین  "فردا" با ایران بنشیند و به طور مشترک در مورد  توافق هسته‌ای آنها و پنج قدرت جهانی دیگر که در سال ۲۰۱۵امضا کردند ، توافق کند.

این مقام مسئول درباره توافق نامه‌ای که باعث شد برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های ایالات متحده و دیگر تحریم‌ها متوقف شود، گفت: ما به صراحت گفتیم که در مورد مذاکره مجدد در مورد توافق صحبت نمی‌کنیم. ترامپ با خروج از برجام تحریم‌ها را بازگرداند. در پاسخ، ایران عناصر اصلی برنامه را که ایالات متحده و دیگران می‌گویند می تواند با استفاده از آن سلاح هسته‌ای تولید کند دوباره فعال کرد اما ایران هرگونه جاه طلبی را انکار می کند.

با گذشت نزدیک به دو ماه از ریاست جمهوری بایدن و با نزدیک شدن به انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن، دو طرف حتی نتوانسته‌اند در مورد آنچه که هر دو می‌خواهند با یکدیگر صحبت کنند.

بایدن قول داده است که به سرعت توافق هسته‌ای ایران را احیا کند اما گفتن این کار آسان تر از انجام آن است.

بیش از سه هفته پیش، دولت گفته بود که در جلسه‌ای که اتحادیه اروپا با ایران و دیگر امضا کنندگان اصلی که هنوز طرف توافق نامه هستند - انگلیس ، فرانسه ، آلمان ، روسیه و چین - شرکت خواهد کرد . ایران گفت نه و  نشان داد که می‌خواهد درباره آنچه روی میز مذاکره است بیشتر بداند.

از آن زمان به بعد، ایالات متحده و ایران بیانیه‌هایی متناقض و غالباً سازش ناپذیر صادر کرده‌اند که منعکس کننده سوظن متقابل و دستور کارهایی است که بسیار گسترده‌تر از  احیای مجدد توافق نامه‌ای است که به گفته بسیاری از مخالفان، از ابتدا ناقص بوده است.

ایران خواهان لغو کلیه تحریم‌های ترامپ و آزادسازی فوری پول‌های بلوکه شده خود و امکان دریافت وام‌های بین‌المللی و رفع ممنوعیت‌های فروش نفت است.  تحریم‌های دو سال نخست سیاست فشار حداکثری ترامپ منجر به تضعیف اقتصاد ایران تقریباً در حدود ۱۲ درصد شد و صادرات نفت به عنوان منبع اصلی درآمد ۸۰درصد کاهش یافت، وقتی دولت با یکی از گسترده‌ترین شیوع ویروس کرونا در جهان روبرو شد، محدودیت‌های ترامپ در سیستم بانکی ایران مانع توانایی آن در واردات دارو و تجهیزات پزشکی شد.

دولت بایدن می‌خواهد توافق فعال شود و  به عنوان سکویی برای مذاکره مجدد درباره بند غروب آفتاب و موشک بالستیک تهران و استفاده از نیروهای نیابتی در عراق، سوریه و فراتر از آن و نقض حقوق بشر بپردازد. ایران گفته است که می‌خواهد همه تحریم‌ها از بین برود و علاقه‌ای به گفتگو در مورد چیز دیگری ندارد. ایران حق تولید موشکهای بالستیک را حفظ می کند و اصرار دارد قصدی برای تولید سلاح های هسته ای ندارد.‌

 

سلاح هسته ای جو بایدن دونالد ترامپ برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر