کد خبر: 1049570 A

حمیدرضا کاظمی:

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات با بیان اینکه با تشکیل هیات‌های اجرایی واحد برای هر چهار انتخابات موافقت شده است، گفت: هیات نظارت با توجه به قانون و نظر مراجع نظارتی کار خود را بدون هیچ گونه سیاسی کاری انجام خواهد داد و ما این را در مقابل رسانه‌ها و مردم متعهد می‌شویم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمیدرضا کاظمی رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در نشست خبری ظهر امروز خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام موسی بن جعفر(ع)، گفت: همانطور که استحضار دارید جایگاه شوراها بسیار مهم است، شورا یعنی واگذاری کار مردم به خود مردم و مهم است که ملت بزرگ ایران که همواره از آزمون‌های سخت با سربلندی خارج شده‌اند در این دوره نیز به خوبی مسیر را طی کنند.

وی با بیان اینکه کار شوراها با نظارت بر شهرداری‌ها تعریف می‌شود، افزود: کسانی که کاندیدا می‌شوند باید آمادگی از خودگذشتگی برای تامین منافع مردم داشته باشند و بدانند که مردم مسئولیت بزرگ و مهمی را برعهده آن‌ها گذاشته‌اند؛ همچنین ما هم وظیفه داریم که بر این امانت مردم نظارت کنیم.

کاظمی در ادامه اظهار داشت: شوراها باید ضمن حفظ استقلال و همچنین سلامت خود، بر شهرداری‌ها نظارت داشته باشند.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا با اشاره به همکاری های شورا و وزارت کشور بیان داشت: در شرایط کرونایی وزارت کشور از ما درخواست داشت که در این شرایط بتوانیم هم ثبت نام الکترونیکی داشته باشیم و هم بتوانیم انتخابات را الکترونیک برگزار کنیم. ماهم گفتیم‌ اگر زیرساخت لازم فراهم شود برگزاری ثبت‌نام به صورت الکترونیکی مشکلی ندارد.

وی اضافه کرد: در مورد برگزاری انتخابات شورای شهر هم وزارت کشور ۳۲ هزار دستگاه رای گیری الکترونیکی دارد و اگر سه دستگاه برای هر حوزه در نظر بگیریم، تنها ۱۰ هزار حوزه را می‌توانیم پوشش دهیم و با توجه به اینکه سه انتخابات دیگر هم درحال برگزاری است و برای مردم سخت خواهد شد، درنتیجه ما گفتیم در کلانشهرها غیر از تهران انتخابات الکترونیک باشد.

نماینده پلدختر در مجلس گفت: درخواست دیگر وزارت کشور تشکیل هیات‌های اجرایی واحد برای هر چهار انتخابات تشکیل دهیم که این هم موافقت شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر پرهیز از سیاسی‌کاری، تصریح کرد: هیات نظارت با توجه به قانون و نظر مراجع نظارتی کار خود را بدون هیچ گونه سیاسی کاری انجام خواهد داد و ما این را در مقابل رسانه‌ها و مردم متعهد می‌شویم.

کاظمی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در انتخابات، بیان داشت: در شرایط فعلی دنیا چشم دوخته است که ببیند مردم در انتخابات آینده چه برای انتخاب رییس جمهور و چه در انتخابات شوراهای شهر چه میزان مشارکتی خواهند داشت. امیدواریم که مردم عزیز ما با مشارکت خود برگ زرین دیگری رقم بزنند و این مشارکت موثر و مفید برای ادامه راه کشور باشد. وی افزود: ما ۱۴۰ هزار نفر در سطح کشور برای نظارت بر انتخابات‌ در قالب بازرسین در کلیه ۷۲ هزار شعبه اخذ رای خواهیم داشت و امانت‌دار رای مردم و کاندیداها خواهیم بود.

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا پیرامون تاخیر در برگزاری جلسات هیئت مرکزی که گفته می‌شد‌ اختلافاتی وجود دارد، گفت: این مسئله به دلیل اختلاف‌نظرهای شخصی نبوده بلکه دوستان منتظر بودند تا شاید اصلاح قانون انتخابات شوراها که در دستور کار صحن مجلس بود به این انتخابات برسد اما چنین نشد و طرح اصلاح قانون انتخابات شورا دوشوری شد و به کمیسیون بازگشت. در نتیجه تصمیم گرفته شد که جلسات و فرآیند فعالیت هیات نظارت آغاز شود.

کاظمی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی بر این که با توجه به یک دست بودن جناح سیاسی و تفکر حاکم بر مجلس نگرانی‌هایی در میان جریان اصلاح طلب نسبت به انتخابات و فرایند احراز صلاحیت ها وجود دارد، تصریح کرد: ما جلسات متعددی را در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات داشتیم و بر روی این مسئله متفق‌القول هستیم که به قانون عمل کنیم و نگاه ما جناحی و سیاسی نیست. ما معتقدیم که معتمد مردم هستیم و باید فضا را به گونه‌ای ایجاد کنیم که مردم احساس کنند نمایندگان سلایق مختلف در انتخابات حضور دارند.

وی افزود: ما برای بررسی صلاحیت ها به اصلاح طلب یا اصولگرا بودن فرد نگاه نمی‌کنیم، ملاک ما نظر مراجع قانونی نظارتی نسبت به افراد است.

حمیدرضا کاظمی نظارت بر انتخابات رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر