کد خبر: 1045012 A

در جلسه صحن علنی امروز مجلس؛

نمایندگان مجلس با کاهش تعرفه واردات خودرو مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه صحن علنی نوبت صبح امروز یکشنبه ۱۰ اسفند مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، در زمان بررسی و تصویب تعرفه کالاهای وارداتی، مجلسی‌ها با پیشنهاد کاهش تعرفه واردات خودرو از ۸۶ درصد به ۵۰ درصد مخالفت کردند.

جبار کوچی‌نژاد به عنوان پیشنهاد دهنده در تشریح پیشنهاد خود طی سخنانی با انتقاد از کیفیت خودروهای تولید داخل، گفت: مردم ما چه گناهی مرتکب شده‌اند که پس از گذشت ۴۲ سال از انقلاب اسلامی، همچنان خودروهای داخلی ما از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند. این تعداد زیاد حوادث و تصادقات که تلفات و خسارت  های جانی و مالی فراوان در پی دارد به همین مساله باز می‌گردد.

وی افزود: کشور ما سرمایه های انسانی و دانشمندان زیادی دارد و حوزه های مختلفی همچون صنایع موشکی، فناوری نانو و .... از نوآوری برخورداریم اما چطور شده است که در صنعت خودرو این اندازه شرایط روز جهانی عقب هستیم؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در ادامه اظهار داشت: ما خودروسازی ها را در اختیار دولت گذاشته‌ایم و سالانه هزاران میلیارد تومان یارانه به آن‌ها می‌دهیم اما در این حوزه شاهد نوآوری و خلاقیت نیستیم و هربار که زیان می‌دهند از صندوق توسعه ملی و از بیت المال برداشت شده و به این ها کمک می‌شود.

وی ادامه داد: این پیشنهاد من به نفع مردم و مصرف کننده است، ما باید تحرک و تحول در این حوزه ایجاد کنیم و این پیشنها باعث ایجاد فضای رقابت و تحرکت در صنعت خودرو می‌شود. ما با تعرفه سنگین درب واردات خودرو را می‌بندیم و خودروسازی های داخلی هر جنس نامرغوبی را تولید می‌کنند و مردم هم مجبور به استفاده هستند.

این پیشنهاد در ادامه با مخالفت دولت و کمیسیون تلفیق بودجه مواجه و به رای نمایندگان گذاشته شد که علیرغم کسب ۹۸ رای موافق و ۹۲ رای مخالف حائز آراء کافی برای تصویب نشد و از تصویب در صحن مجلس باز ماند.

جبار کوچکی نژاد صنعت خودرو خودروسازی داخلی خودرو سازهای داخلی نوآوری در صنعت خودرو کاهش تعرفه واردات کاهش تعرفه واردات خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر