کد خبر: 1040833 A

محسن هاشمی در چهارمین کنگره حزب کارگزاران:

رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: حضور سرد در انتخابات با یک نامزد بی‌انگیزه باعث شکست می‌شود و در نتیجه هم حضور داشته‌ایم و هم شکست خورده‌ایم که به نام اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود.

محسن هاشمی رفسنجانی در چهارمین کنگره این حزب طی سخنانی گفت: شرایط سیاسی کشور و نظام انتخاباتی باید به گونه‌ای باشد که احزاب بتوانند مسئولیت اداره کشور را برعهده گیرند و اینگونه نباشد که تنها یک فرد در ریاست جمهوری یا تک تک افراد در مجلس مسئولیت داشته باشند بلکه باید احزاب در مقابل مردم پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: در طول سال‌های مختلف پس از انقلاب بحران های زیادی را تجربه کردیم اما این بحران که اکنون با آن مواجه هستیم ویژگی خاصی دارد و متفاوت از آن‌هاست. تفاوت هم در این است که بحران های قبلی ویژگی غیراقتصادی داشت اما اکنون بحران کنونی جنبه اقتصادی دارد.

رئیس حزب کارگزاران در ادامه با اشاره بر شدت مشکلات اقتصادی ایجاد شده در سال های اخیر برای کشور و مردم، بیان داشت: رشد اقتصادی کشور در سال های ۶۸ تا ۹۰ معمولا رو به بهبود و مثبت بود و وضع مردم کم کم بهتر می‌شد اما طی سال های اخیر شرایط بسیار بد و نابسامان بود که مردم را تحت فشارهای مختلف قرار داد.

وی ادامه داد: من در سال ۸۹ مدیرعامل مترو بودم و حقوقی که دریافت می‌کردم نزدیک ۷ هزار دلار بود و الان که رئیس شورای شهر هستم و نزدیک به ۲۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرم با دلار کنونی، تبدیل حقوق من نزدیک ۷۰۰ دلار می‌شود یعنی به یک دهم، ۹ سال قبل کاهش پیدا کرده است. همین نشان می‌‌دهد که شرایط مردم که حقوق‌ها و درآمدهای کمتر دارند به مراتب بدتر شده است. ما اکنون شاهد کاهش قدرت خرید و افزایش شکاف طبقاتی داریم.

هاشمی در ادامه اظهار داشت: دولت آقای روحانی در چهارسال اول مقداری توانست این شوک را ترمیم کند اما با آمدن ترامپ شرایط به کلی متفاوت شد و امروز شرایط کشور در مرحله بحران قرار دارد. امروز شاهد شکست توان اقتصادی اکثریت جامعه با سقوط اقتصادی که در حال وقوع است هستیم و در هر مرحله دهک های پایین را در برمی‌گیرد؛ اگر به سرعت جلوگیری نکنیم از تداوم آن، شاهد شرایط سختی خواهیم بود. این دیگر یک بحث عقیدتی و فرهنگی نیست که رقیب بتواند با اتهام و فرافکنی آن را طرح کند، این مساله اقتصاد و معیشت است و همه اقشار جامعه را دربرمی‌گیرد.

وی ادامه داد: اگر ترامپ در قدرت می‌ماند شاید طبیعی بود که یک دولت نظامی در کشور شکل می‌گرفت که شاید رویایی صریح‌تری با ترامپ می‌داشت اما اکنون اینگونه نیست، شرایط می‌تواند به سمتی حرکت کند که به ما این امکان رتا بدهد که با یک سیاست درست اقتصادی شرایط را ترمیم کنیم و بتوانیم گام‌های مثبتی داشته باشیم.

رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران در ادامه بیان داشت: حضور سرد با یک نامزد بی انگیزه باعث شکست می‌شود و در نتیجه هم حضور داشته‌ایم و هم شکست خورده‌ایم که به نام اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود. در مقابل یک گزینه هم داریم و آن حضور و رقابت جدی برای پیروزی در انتخابات است، واقعیت این است که کشور اکنون نیاز به یک راه میانه روی دارد و این میانه روی راه چاره کشور است  تا بتوانیم با راهبردهای عقلایی بتوانیم نخست به برجام برگردیم و بعد فروش نفت و پتروشیمی و غیره... را انجام دهیم که درآمد کشور به مرز ۱۰۰ میلیارد دلار و حتی بیشتر از آن برسد. بر این اساس اگر فقط قیمت ارز را ۱۵ هزار تومان هم تصور کنیم در یک دوره چهارساله می توانیم برسیم به نقطه‌ای که اقتصاد را سامان دهیم و با برنامه های عملگرایانه و واقع‌گرایانه به ویژه در حوزه اقتصاد و تولید که دغدغه مقام معظم رهبری است بتوانیم یک تحول مناسبی ایجاد کنیم.

وی افزود: بنابراین ما نیازمند یک گفتمان عملگرایانه و واقع گرایانه با تمرکز بر اقتصاد از سوی اصلاح طلبان برای ورود به قصد پیروزی توسط اصلاح طلبان هستیم. همانطور که رهبری نسبت به غربی ها گفتند که شما عمل کنید تا ما عمل کنیم و اگر این هم اتفاق بیفتد می‌توانیم شاهد یک فضای مناسب برای انتخابات و اقتصاد کشور باشیم.

هاشمی در پایان درخصوص نامزدهای کارگزاران در انتخابات آتی، گفت: در حزب افراد مختلفی مطرح شدند و درخصوص آن‌ها صحبت و رای‌گیری شد که قرار شد این افراد را به جبهه اصلاح طلبان معرفی کنیم و باتوجه به اینکه ما عضویت این نهاد را پذیرفته‌‌ایم، براساس جمع بندی این نهاد عمل کنیم و رفتار دیگری نداشته باشیم.


 

محسن هاشمی حزب کارگزاران سازندگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر