کد خبر: 1039094 A

آناتولی در گزارشی به تنش در روابط ایران و ایالات متحده آمریکا پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، تأخیر در وعده رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده برای احیای توافق هسته‌ای ایران بار دیگر تنش‌ها را در منطقه افزایش داده است زیرا تهران اعلام کرد که از ۲۱فوریه اجازه بازرسی به  بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را نمی دهد.

به دنبال تنش‌های اخیر بین دو دشمن قدیمی که در هفته های پایانی ریاست جمهوری ترامپ به اوج خود رسید، پارلمان ایران قانونی را تصویب کرد که این کشور را ملزم به سرعت بخشیدن به فعالیت های غنی‌سازی هسته‌ای و پایان دادن به تعهدات خود تحت پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای  می کند.

ابوالفضل عمویی، نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفتگو با آژانس آناتولی گفت: در صورت عدم  لغو تحریم‌ها قبل از مهلت تعیین شده تا ۲۱ فوریه، این قانون لازم الاجرا است.

وی ادامه داد: اگر ظرف دو هفته آینده، هیچ گونه گشایشی در فروش نفت ایران و بهبود معاملات بانکی ایران وجود نداشته باشد ،  اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط ایران متوقف خواهد شد. 

در سال ۲۰۱۵ ، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد - چین ، فرانسه ، روسیه ، انگلستان ، ایالات متحده - و آلمان همراه با اتحادیه اروپا توافق نامه‌ای را با ایران به نام برنامه جامع اقدام مشترک امضا کردند که محدودیت‌های قابل توجهی در مورد برنامه هسته‌ای ایجاد می‌کند اما در سال ۲۰۱۸، دولت تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ از توافق خارج شد و متعاقباً کلیه تحریم‌های ایران را که با این توافق برداشته شده بود دوباره اعمال کرد.

ایران مسئولیت احیای توافق را بر عهده ایالات متحده قرار داده است، با این ادعا که این واشنگتن است که توافق را کنار گذاشته و اجرای تعهدات خود را متوقف کرده است.

این نماینده مجلس گفت: ایران برای احیای برجام عجله‌ای ندارد اما پس از لغو  تحریم‌ها به تعهدات خود بازمی گردد. ما سیاست خنثی سازی تحریم ها را در پیش گرفته ایم.

در حالی که در هفته‌های اخیر غنی‌سازی هسته‌ای تا ۲۰ درصد افزایش یافته است، این قانون دولت را موظف می کند از ۲۱ فوریه در صورت عدم احیای توافق دولت جدید ایالات متحده از بازرسی از سایت‌های هسته‌ای این کشور جلوگیری کند.

 

ایران آمریکا آناتولی جو بایدن برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر