کد خبر: 1037901 A

فرهنگی در نشست خبری مدعی شد:

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت خارجه نتواست مقدماتی را فراهم کند تا پیام مقام معظم رهبری به دست رئیس‌جمهور روسیه برسد.

محمدحسین فرهنگی در نشست خبری خود با اشاره به سفر محمدباقر قالیباف به کشور روسیه و حواشی پیرامون این سفر گفت: پیرامون سفر رئیس مجلس شورای اسلامی مطالب و حاشیه‌هایی مطرح شده است؛ باید بگویم  دعوت برای این سفر از سوی کشور روسیه  و از همان روزهای آغازین مجلس صورت گرفت و طبق زمان‌بندی هم انجام شد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  برنامه همان بود که انجام شد و موضوعات مهمی هم مورد بحث قرار گرفت است، آنچه که جدید بود و از قبل پیش بینی نشده بود رساندن نامه مقام معظم رهبری بود.

وی ادامه داد:  در شرایط خاصی این نامه ارسال شده است؛ در شرایطی که ما در موضوع برجام و ارتباط با شرق مسائل خاصی داریم و مسائلی که مربوط به منافع ملی ما است؛ رهبر انقلاب تغییرش را هم صلاح ندانستند تا با تاخیر انجام شود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی مدعی شد: قرار بود این پیام در اختیاررئیس جمهور روسیه قرار بگیرد اما چون وزارت خارجه ایران توانست هماهنگی مناسب را به عمل بیاورد آنچه که اتفاق افتاد تحویل نامه به رئیس محترم مجلس دومای روسیه بود که با هماهنگی قبلی انجام شد و اتفاق جدیدی بود.

وی ادامه داد: سفر دستاوردهای بسیار خوبی داشت و حتی مقرر شد بخشی از برنامه ها هم بعد از سفر در ایران ادامه پیدا کند؛ رئیس محترم مجلس ۹ نشست در این سفر داشتند که بخش عمده‌اش با طرف‌های روس بود و چند جلسه با سرمایه‌گذاران خودمان در روسیه داشتند که بتوانند در ایران فعالیت داشته باشند.

فرهنگی افزود: این رویکرد  بسیار درست بود که ما صرف نگاه غرب را اصلاح کنیم و کنار هر نگاهی به غرب، به شرق هم نگاه داشته باشیم و بعضی از اشتباهات دیپلماتیک و اقتصادی گذشته را تکرار نکنیم.

وی اظهار داشت:در قضیه برجام یکباره متوجه شدیم بسیاری از قرارهایی که با شرق داشتیم کمرنگ کردیم و  و آثاری از لحاظ اقتصادی برای ما داشت، بنابراین در این سفر اعلام کردیم  ما اجازه نخواهیم داد این اتفاق دوباره رخ دهد. 

 

محمدحسین فرهنگی سفر قالیباف به روسیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر