کد خبر: 1037080 A

روحانی در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی:

رئیس‌جمهور گفت: مردم عاشق انقلاب و امام نتوانستند آن طور که مورد نظر آن‌ها بود به خیابان‌ها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی ایران هستیم، سال چهل و سوم با رنگ و بوی جدیدی روزهای خود را آغاز کرده است. دورانی که به دلیل پروتکل‌های بهداشتی مردم عاشق انقلاب و امام نتوانستند آن طور که مورد نظر آن‌ها بود به خیابان‌ها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند. البته به صورت دیگر و با شکل دیگر این حضور پرشور در  سراسر کشور در همین لحظات در جریان است.

وی ادامه داد: از جهات دیگر هم آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی با سال‌های قبل متفاوت است، امسال سال ۱۳۹۹ است و انقلاب ما هم در سال ۱۳۹۹ به پیروزی رسید، یک شباهت بسیار زیبا؛ البته سال پیروزی انقلاب ۱۳۹۹ هجری قمری بود و امسال ۱۳۹۹ هجری شمسی است. 

رئیس‌جمهور گفت: برگردیم و یک نگاهی کنیم به صد سال گذشته، چون در آستانه تحول قرن هستیم، سال آینده پایان قرن چهاردهم و آستانه ورود به قرن پانزدهم هجری شمسی است. صد سال قبل در سال ۱۲۹۹ مردم ما هم رنج و مشکلات بعد از جنگ جهانی اول را پیش رو داشتند؛ قحطی، مشکلات، بهم ریختگی و اختلافات و از سوی دیگر یک قلدری به نام رضاخان با کوتای خود امور کشور را در دست گرفت. 

وی افزود: سال ۱۲۹۹ با این شکل بسیار تاسف انگیز برای مردم ما و سلطه یک مستبد بر مردم شروع شده بود، البته این سلطه استبداد در پایان آن آغاز شد اما امسال را در حالی جشن می گیریم که ملت ما در یک جنگ اقتصادی طی سه سال مقاومت در حال پیروزی است.

روحانی در ادامه با اشاره به تحولات و رویداد های یکصدسال گذشته، بیان داشت: مردم ما در این قرن شاهد و گواه انقلابی بزرگتر و مهمتر از انقلاب مشروطه یعنی انقلاب اسلامی این سرزمین بودند، در آن صد سال مردم دو کودتا را شاهد بودند، نخست کودتای رضاخانی در سال ۱۲۹۹ و دوم کودتای ۱۳۳۲ یعنی کودتای ۲۸ مرداد رخ داد، آن یکی را انگلیس و این یکی را آمریکا بر این مردم حاکم کردند. ما در این صد سال شاهد دو جنگ جهانی بودیم، دو جنگ جهانی که اولی قبل از آغاز این قرن اتفاق افتاد و اثرات آن ادامه داشت و جنگ جهانی دوم، جنگی که آن همه مشکلات برای مردم جهان به وجود آورد و میلیون ها انسان از بین رفتند و خانه های فراوان ویران شد و آرزو های فراوانی بر باد رفت.

وی ادامه داد: دو جنگ هم مردم ما شاهد بودند، یکی جنگ تحمیلی هشت ساله که ملت ما تنها و متکی بر خداوند بزرگ در مقابل متجاوزینِ متکی بر همه قدرت های شرق و غرب ایستاد و جنگ تحمیلی دوم در این سال ها جنگ تحمیلی اقتصادی است از سال ۱۳۹۷ تا امروز سه سال است که ما در جنگ اقتصادی هستیم، در آن جنگ ما به پیروزی بزرگ رسیدیم و در این جنگ هم به حول قوه الهی به پیروزی خواهیم رسید. پایان شب ظلمانی و طلوع فجر صادق برای همه آگاهان مشهود است.

رئیس‌جمهور با اشاره به مقاومت ملت ایران در مقابل زورگویی‌های ترامپ، خاطرنشان کرد: همه مردم جهان در این روزها یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند. اگر ملت بزرگ ایران در مقابل این مستبد کاخ سفید نایستاده بود و اگر با صبر و مقاومت با زورگویی او مقابله و مقاومت نکرده بود؛ و اگر تدبیر دولت منتخب مردم نبود و ما هم از برجام خارج می شدیم، یعنی پیروزی بدون زحمت و بدون هزینه برای ترامپ. اگر ما بلافاصله از برجام خارج می‌شدیم، همه تحریم‌ها برمی‌گشت و توطئه آمریکا و صهیونیسم به تحقق می‌رسید. اما نتیجه مقاومت ما این شد که آقای ترامپ در این سال‌ها نمدمال شد، یک بار در حضور خودش در شورای امنیت و چندبار هم در سال ۹۹، شکست دولت آمریکا در مقابل ملت ایران و دولت ایران در تاریخ بی‌سابقه بود.

وی افزود: در این سال ها چندبار در دادگاه لاهه ملت ایران و حقوقدانان ایران در مقابل آمریکا پیروز شدند و دادگاه لاهه علیه آن‌ها حکم داد. آن کس که ترامپ را سرنگون کرد خدا بود، آن کسانی که ترامپ را برکنار کردند در ظاهر ملت آگاه آمریکا بود و مقاومت ملت ایران و امروز دنیا امنیت، احساس ثبات خود را با رفتن ترامپ دِینی هم به ملت ایران دارد.

روحانی در ادامه سخنان خود در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به حضور مردم در دو انتخابات ریاست جمهوری در سال های ۹۲ و ۹۶ اشاره و تصریح کرد: در این دولت که ما از آغاز به مردم وعده تعامل سازنده با جهان داده بودیم، آن ملت بزرگی که دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ را به صورت حماسه بزرگ در آورد و در هر دو بار بیش از ۷۲ یا ۷۳ درصد در انتخابات حاضر شدند و این برای تاریخ مهم است و ثبت می‌شود. در آن دو انتخابات مردم از منتخب خود می خواستند که تعامل سازنده با جهان را ادامه دهد، مردم می‌خواستند پیمان‌هایی که ملت ایران در برابر دنیا متعهد شده است را پاس بدارد. مردم در انتخاب اول از منتخب خود می‌خواستند که سایه تنش، جنگ و تحریم را دور کند و منتخب مردم به آن‌ها قول داد که هم اقتصاد بچرخد و هم قدرت هسته ای افزایش پیدا کند. ما امروز در برابر ملت ایران سرافزایم که به تعامل سازنده، اعتدال و به وعده‌هایی که به مردم دادیم به‌خوبی عمل کردیم.

رئیس جمهور با تقسیم عمر دولت خود به سه بخش، ابراز داشت: من هشت سال دولت تدبیر و امید را به سه بخش تقسیم می‌کنم، نخست دوران ثبات، رشد و پیشرفت از ۹۲ تا ۹۶، دوم دوران جنگ تحمیلی از ۹۷ تا پایان ۹۹ و سوم شش ماهه پایان دولت دوران بازآفرینی است. مردم ما به خوبی با آمار و ارقام آشنا هستند، تنها دولتی که بعد از جنگ هشت ساله کار خود را با رکود تورمی آغاز کرد دولت تدبیر و امید بود. در زمان شروع به کار دولت تدبیر و امید شاهد تورمی در حدود ۴۰ درصد و رشد اقتصادی منفی یعنی رکودی در حدود منفی ۷.۶ درصد بودیم.

وی افزود: دولت در طول سال‌های تلاش خود در کنار مردم به طور متوسط تورم را به حدود ۱۰.۲ درصد رساند و تثبیت کرد که در تاریخ کمتر سراغ داریم که چهارسال و نیم تورم متوسط ۱۰.۲ درد باشد و حتی طی حدود دو سال تورم تک رقمی باشد، یعنی سال ۹۵ و ۹۶ و حتی ماه های اولیه سال ۹۷ یعنی در ابتدای آغاز جنگ اقتصادی تورم کشور تک رقمی بود.

رئیس دولت دوازدهم بیان کرد: رشد اقتصادی ما در بعضی از سال‌ها دو رقمی بود؛ سال ۹۵ رشد اقتصادی ما بالای ۱۴ درصد و بالاترین رشد اقتصادی در جهان بوده است و این یکی از افتخارات بی‌نظیر این دولت بعد از انقلاب است که کشور را به اولین رشد اقتصادی چهل ساله رسانده است و همین بود که رژیم صهیونیستی را به لرزه در آورد و در کنار ترامپ قرار گرفتند تا ایران را در حصر و محاصره کامل قرار دهند. اما در طول چهار سال و نیم اول رشد اقتصادی ما به طور متوسط ۴.۷ درصد بوده است.

وی افزود: از سال ۹۳ تا سال ۹۶ در هر فصل نسبت به فصل مشابه در سال قبل ۷۰۰ هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد کردیم. من به مردم می گویم هرکجا که همه با هم بودیم و دست به دست یکدیگر دادیم و در کنار هم تلاش کردیم، خداوند پیروزی را نصیب ما ساخت؛ ما دولت را با مذاکره آغاز نکردیم که البته من به مذاکره افتخار می‌کنم، مذاکره از لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن دنیای امروز و نه امروز بلکه ارث پیامبر اسلام است؛ بنابراین ما به مذاکره و پیمان با دشمنان به عنوان راهی که پیامبر به ما آموخته است، افتخار می‌کنیم اما آغاز راه ما از مذاکره نبود بلکه ما اولین روز دولت ما و اولین مصوبه ما احیای دریاچه ارومیه بود یعنی ما امور خود را از سلامت مردم و محیط زیست آغاز کردیم. 

وی اضافه کرد: دومین مصوبه ما در دولت رفع موانع تولید بود و لایحه‌ای که با دو فوریت تنظیم کردیم و برای مجلس آن زمان فرستادیم. 

روحانی گفت: ما در کنار بخش خصوصی قرار گرفتیم و خصوصی سازی که امروز بعضی از آن به عنوان یک نقطه منفی تلفی می‌کنند به عنوان افتخار این دولت است که آن را دنبال کرد که مقام معظم رهبری خصوصی سازی را انقلاب اقتصادی نامید.

رئیس دولت دوازدهم اظهار کرد: ما به همه بخش‌های دولتی مداوم توصیه کردیم که سهام خود را بفروشید و دست از تصدی‌گری بردارند و اقتصاد را به مردم واگذار کنند. این بخش خصوصی بود که در این مدت این تحول بزرگ را در کشور به وجود آورد و این دولت منتخب مردم با راهنمایی مقام معظم رهبری بود که توانست در مسیری صحیح و درست، اقتصاد مقاوتی را در مسیر درست قرار دهد. 

وی افزود: درست است که ما در پی تعامل سازنده با جهان و مذاکره بودیم اما قبل از مذاکره در پی مبارزه با فساد بودیم. تنها این دولت بود که تمام بخش‌های بانک‌ها و موسسسات اعتباری غیر مجاز را منحل کرد و البته بهای سنگینی نیز برای آن پرداخت. هم بهای حیثیتی و آبرویی و هم سی هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی صرف شد تا بتوانیم بدهی‌های مردم را از این موسسات اعتباری غیرمجاز پرداخت کنیم.

رئیس جمهور گفت: ادغام بانک‌های نیروهای مسلح که برای همه نشدنی بود را ادغام کردیم و یکی از قدم‌های مهم دولت برای اصلاح نظام بانکی بود. زیربناها و طرح‌های زیربنایی را که پایه‌های اصلی اقصتاد مقاومتی است را به حرکت در آوردیم. 

وی ادامه داد: دیروز در افتتاح‌های هفتگی دولت، پنجاهمین سد در این دولت را افتتاح کردیم؛ کل سدها در کشور زمان پیروزی انقلاب ۱۹ سد بود و دیروز به ۱۹۴ رسید و تا پایان این دولت ۲۰۱ سد مخزنی ملی در کشور فعال خواهد شد. روز گذشته چهل و چهارمین تصفیه خانه آب و همچنین هفتاد و هشتمین تصفیه خانه فاضلاب را افتتاح کردیم.

روحانی تأکید کرد: آنهایی که می‌پرسند ما چرا به دولت رأی دادیم و رأی ما چه تاثیری داشت؟ باید گفت که اساس کار انتخاب است و هر کجا مردم انتخاب خوب داشتند، ثمره آن را در سال های بعد دیدند؛ از ماست که برماست؛ اگر خوب انتخاب کنیم، آینده خوب داریم و اگر بد انتخاب کنیم، آینده بد داریم.

رئیس دولت اظهار کرد: در کشور ایران قبل از سال ۹۲ کمتر از یک مبلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم استفاده می‌کردند و امروز حدود ۹ میلیون نفر از آب آشامیدنی سالم استفاده می‌کنند و تا پایان دولت این عدد به ۱۰ میلیون نفر نزدیک خواهد شد. دولت آب آشامیدنی سالم برای روستاییان را ده برابر کرده است. دولت در طول این مدت هر سال ۲.۵ هزار مگاوات بر برق کشور افزوده کرده است. دولت برای روستاییان کاری انجام داده که کمتر نظیر آن را در آب، برق، گاز، راه و مدرسه و ارتباطات نظیر آن را می‌بینیم.

وی اضافه کرد: تا آغاز این دولت فقط ۱۴ هزار روستای کشور دارای گاز و لوله کشی گاز بودند در حالی که این عدد امروز به ۳۲ هزار رسیده است یعنی بیش از ۲ برابر. در این دولت در کشاورزی و امنیت غذایی ۲۶ میلیون تن بر محصولات غذایی اضافه شده است که این یک تحول بزرگ در کشور است. 

روحانی در پایان خاطر نشان کرد: با افتتاح این هفته ۸ هکتار گلخانه به ۱۵ هزار هکتار رسید و تا پایان دولت افزایش خواهد یافت و تا روزهای پایانی دولت به ۲۴ هزار هکتار خواهیم رسید.

روحانی خاطر نشان کرد:در این دولت برای کانال کشی آب و زهکشی برای زمین‌های کشاورزی که بعضی از آنها دیم بود که به کشاورزی آبی تبدیل شد در مجموع ۱۲۰ هزار هکتار این زمین‌ها در کشور احیا شد که ۲۹۵ هزار هکتار در خوزستان و ایلام و ۷۸ هزار هکتار در گلستان و ۷۷ هزار در غرب کشور و ۴۶ هزار هکتار در دشت سیستان بود. 

وی ادامه داد: اگر مردم در کنار منتخبان خود ایستاده‌اند، کشاورز، مهندس، جوان، روستایی و شهری ما به نقطه مثبت در زندگی اجتماعی خود خواهیم رسید. 

وی با بیا اینکه در چهار سال و نیم گذشته شاهد انقلاب در بخش سلامت بودیم،‌گفت: بخش سلامت در آغاز انقلاب ۵۶ هزار تخت داشت و در آغاز دولت ۱۱۱ هزار تخت و امروز به ۱۵۰ هزار تخت رسیده‌ایم و سه برابر رشد داشته است. 

رئیس قوه مجریه تاکید کرد:در بخش ارتباطات ما شاهد یک انقلاب بودیم. امروز جوانان در سایه پهنای باندی که به وجود آوردیم می‌توانند دارای شغل‌های مختلف و اقتصاد دیجیتالی حرکت کنند و پهنای باند در این دولت ۳۵ برابر شد و آنهایی که در فضای مجازی شاغل هستند به ۵۰۰ هزار نفر رسیدند و شرکت‌های دانش بنیان که تحول بزرگ و انقلاب دیگر بود ۵۵ شرکت به ۵۷۰۰ شرکت دانش بنیان دست یافته ایم.

وی گفت:ما با توسعه ، پیشرفت و از بین بردن تورم به اینجا رسیدیم ، از رسانه های می خواهم به تاریخ و مردم خیانت نکنند؛ واقعیت را بگویند از سال ۹۷ وارد یک جنگ شدیم. مردم عزیر ما بدانند صادرات نفتی ما در در سال ۹۸ سال ۹۰ میلیارد دلار بوده است و در سال ۹۰ ‌صادرات نفتی حدود ۱۱۹ میلیارد دلار رسید است در این دولت در سال ۹۴ به خاطر فشاری که بر ما وارد آمد ۳۱ میلیارد دلار بود.

رئیس قوه مجریه بیان کرد: در سال ۹۱ درآمد دولت  ۶۸ میلیارد دلار بود اما  در این دولت ۶۵ میلیارد دلار بوده  است . بهترین سال ما برابر بدترین سال آنان بود ،اما ما یک پشتوانه ۶۰ ساله داشته و دایم ، سال های که صادرات غیر نفتی ما بر صادرات نفتی ما پیشی گرفت.

وی یادآور شد: در این یکسال آخر فشارهای بی سابقه و مضاعف بر روی دوش  مردم ایران قرار گرفت؛ در کنار تحریم سخت و جنگ اقتصادی ، سال گذشته همین موقع ها با یک ویروس عالم گیر مواجه شدیم، در ماهای اولیه کرونا صادرات غیر نفتی ما متوقف شد، صادرات نفتی هم کم بود و کمتر شد.

رئیس دولت اظهار داشت:در شرایط تحریم و کرونا  مردم ما روی پای خودشان ایستادند،در زمینه وسایل بهداشتی  هرآنچه نیاز  بود همه به دست جوانان تحصیل کرده این مرز  و بوم تولید شد .هیچگاه مردم برای مواد غذایی صف نبستند، هیچ بیماری برای تخت روی چمن بیمارستان نخوابید،  هیچگاه مردم با کمبود مواد بهداشتی مواجه نشدند.

وی تاکید کرد:با تحریم، کرونا، فشار روانی، جنگ رسانه ای و فشار نظامی ما را تهدید کردید، اما ما  ایستادیم و موج اول ، دوم، سوم به خوبی پشت سر گذاشتیم.از مسولین بهداشت و درمان فرزند خود را برای واکسیناسیون قرار داد تا بشکند حرف های که گفته می شد ار .

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: هر پیمانی که  صورت می گیرد همه در چارچوب مسائل ملی است. دوران تحریم حداکثری و دوران جنگ تمام شد اما برای رسیدن به پیروزی نهایی هنوز زمان ماند ه است من در برابر ملت ایران  به خاطر ایستادگی و مقاوت در این ۳ سال سر فرود می آورم. 

وی بیان کرد: ۳ سال است که می خواهند ترامپ را تطهیر کنند و دولت را ناکارآمد نشان دهند اما مشاهده کردید که چگونه در جهان رسوا شدند .

رئیس جمهور با اشاره به برگزاری انتخابات در سال ۱۴۰۰ گفت:  این دولت با همه توان خود در تلاش است  در روزهای پایانی ‌اش  تا یک انتخاب شکوهمند را شاهد باشیم.مردم عزیز ایران یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی تاسیس جمهوریت بود در کنار نظام اسلامی بود، امام به ما یاد داد پای صندوق آرا برویم، امام به ما یاد داد در هر مسئله مهمی سرنوشت خود انتخاب کنیم  ادامه دهنده این راه مقام معظم رهبری است ایشان بسیار تاکید کردند انتخاب منتخب بسیار مهم است اما مهم تر حضور حداکثری است .

وی ادامه داد: چند روز پیش خدمت ایشان بودم فر مودند اناتخابات مهم است اما حضور حداکثری مهم تر است ، امیدوارم بازهم مردم حضور  ۷۰ و چند درصدی داشته باشد و چه اشکالی  دارد مردم حماسه بی‌آفرینند.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: در ماه های پایانی طرح های افتتاح خواهیم  کرد، گام های برای احیا شرق کشور برداشتیم از خلیج فار س و دریای عمان آب به قلب کویر و سیرجان و گل گوهر رسیده است و از آنجا به سیرجان و مس سرچشمه می رسد.

وی ادامه داد: با ادامه افتتاح طرح ها آب از جنوب به اصفهان، خراسان و مشهد الرضا خواهد رسید ، تمام کارها در این زمینه انجام است این کار دولت که ریل گذاری  دولت برای دولت آینده است. در ماه های آینده احیا دریاچه ارومیه صورت خواهد گرفت.

روحانی در ادامه اظهار داشت: ما در تولید بنزین از ۵۶ میلیون لیتر به ۱۰۷ میلیون لیتر رسیدیم و در گاز و گازوئیل رشد های قابل توجهی داشتیم. من دست کشاورزان را می‌بوسم که ما را در گندم خودکفا کردند و تحولی در برنج و شکر و ... انجام دادند. احترام و تواضع می‌کنم به کارگرانی که ریل ما را از ۱۰ هزار به ۱۴ هزار کیلومتر رساندند؛ می بوسم آن دستان هنرمندی که راه های روستایی کشور را به ۱۱۵ هزار کیلومتر رساندند. آن هایی که در زمینه ترانزیت کارهای بزرگی انجام دادند، راه آهن ما به افغانستان متصل کردند و ان‌شاءالله راه‌آهن بندر چابهار به زاهدان متصل شود و اتصال راه‌آهن جنوب ما به دریای خزر از طریق رشت به انزلی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: من از مردم فهیم و بزرگوار ایران بابت اینکه در این هفت سال و نیم در بخش هایی از اداره کشور اگر نتوانستیم آنچنان که شایسته ملت بوده طلب عفو می‌کنم و به مردم می‌گویم اگر توطئه خارجی، شیطنت صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و اگر جنگ تحمیلی اقتصادی نبود امروز شرایط بهتری را در ایران شاهد می‌بودیم و به همه آرزوهایمان دست پیدا می‌کردیم.

 رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با خطاب قرار دادن مردم، بیان داشت: مردم بزرگ ایران راهی برای ما وجود ندارد جز روزآمدی و کارآمدی؛ ما باید انقلابی‌گری و دینداری مان را کارآمد کنیم و بدانیم با روزآمدی و کارآمدی می‌توانیم در برابر همه توطئه‌ها بایستیم و به اهداف خود دست پیدا کنیم. تردیدی ندارم که سال های پیش رو سال‌های خوبی خواهد بود و ریلگذاری هایی که در این دولت صورت گرفته مخصوصا در بخش نفت، گاز و پتروشیمی موفقیت آمیز خواهد بود.

وی افزود: ما تولید پتروشیمی را از ۵۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن و از نظر ارزش قیمتی آن از ۱۱ میلیون به ۲۵ میلیون دلار افزایش دادیم. در زمینه تحولات نفت و گاز  کارهای عمده انجام گرفته است. امروز ذخیره نفت ما در همان مقداری است که ابتدای انقلاب بود یعنی هرچه مصرف کردیم کشف کردیم و امروز بزرگترین تولیدکننده و بزرگترین کشوری هستیم که دارای مخزن گاز هستیم. انقلاب ما را در مسیر صحیح پیروزی و موفقیت قرار داده و می تواند مارا به اوج و جایگاه مطلوبی که مستحق آن هستیم برساند.

روحانی با تاکید بر نقش سرمایه اجتماعی و معنوی در پیروزی انقلاب اسلامی، بیان داشت: امام با تکیه بر سرمایه معنوی انقلاب را به پیروزی رساند، رژیم گذشته تکیه‌اش بر نیروی نظامی و قدرت های خارجی بود اما تکیه امام به سرمایه اجتماعی بود و این یعنی اعتماد مردم به مردم، مردم به دولت و دولت به مردم؛ این سرمایه بزرگی است که ما را به پیروزی رسانده و می‌رساند؛ و تمام تلاش دشمنان این است که دولت را از مردم جدا کند.

وی ادامه داد: امام در سایه سرمایه فرهنگی و معنوی یعنی ایمان و اخلاق ما را به پیروزی رساند، مردم ما می‌دانند ما امروز در حوزه نظامی، در حوزه پدافندی و در حوزه موشکی و سایر حوزه ها یک قدرت هستیم. اما همه این قدرت ها باید در کنار قدرت اصلی یعنی سرمایه اجتماعی، فرهنگی و معنوی باشد. باید بدانیم که امام ما را با همین سرمایه‌ها پیروز کرد وتا زمانی که این ها را داریم شکست نخواهیم خورد.

رئیس دولت تدبیر و امید در پایان سخنرانی خود به در روز ۲۲ بهمن خطاب به آمریکا و کشورهای ۱+۵ با تاکید براهمیت تعهد و اقدام متقابل ابراز داشت: ما آماده‌ایم آن روزی که شاهد اجرای تعهدات از سوی طرف مقابل یعنی ۵+۱ باشیم تعهدات خود را در برجام اجرا کنیم و بدانند که راه دیگری برای دنیا و منطقه در این حوزه وجود ندارد؛ حتما مسیر، مسیر سیاسی است و حتما راه دنیا تعامل با ملت ایران است.

حسن روحانی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر