کد خبر: 1035664 A

د ویک بررسی کرد؛

د ویک در تحلیلی به سیاست خارجه بایدن در مورد ایران پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از د ویک،  ایران و آمریکا می گویند که خواهان احیای توافق هسته‌ای هستند اما هر دو طرف بر بازگشت طرف دیگر تاکید دارند؛ تهران خواسته تا تحریم‌ها سریع‌تر لغو شود و واشنگتن هم می خواهد ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی  قبل از هرچیزی بازگردد.

از سوی دیگر ایران پیشنهاد مدیریت بازگشت طرف‌ها توسط اتحادیه اروپا را مطرح کرد پیشنهادی که با واکنش مثبتی از سوی بایدن مواجه نبود؛ این در حالی است که  بازگشت به توافق وعده انتخاباتی بایدن بوده و عدم پذیرش این طرح شکست بدی برای بایدن برای احیای برجام بخواهد بود.

دونالد ترامپ بعد از ورود به کاخ سفید ایالات متحده را از برجام خارج کرد و تحریم‌ها را علیه ایران را بازگرداند اما ایران  تمام بندهای توافق هسته‌ای  را اجرا کرد و در سال ۲۰۱۹ کم کم کاهش تعهدات را در واکنش به بدعهدی طرف‌های دیگر آغاز کرد.

پذیرش طرح و پیشنهاد هماهنگی و مدیریت  اتحادیه اروپا در مورد برجام، بایدن را به یک پیروزی سریع سیاست خارجی می‌رساند و هم‌چنین لغو تحریم‌هایی که برای مبارزه با کرونا مورد نیاز است، برای ایران فراهم می‌شود‌.

 مقاومت ایران در برابر فشار حداکثری دولت ترامپ در سال‌های گذشته بیانگر این است که بایدن باید شرایط را درک کند. او می‌گوید که می‌خواهد توافقی بلند مدت و گسترده  با ایران داشته باشد اما او فعلا با رویکردی که دارد و روشی که اتخاذ کرده هیچ نوع توافقی را برای دولت خود و ایران متصور نمی‌شود.

 

ایران آمریکا جو بایدن برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر