کد خبر: 1033964 A

امروز عصر؛

دادگاه لاهه عصر امروز نتیجه بررسی صلاحیت خود برای رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا را اعلام می‌کند.

به گزارش ایلنا، دادگاه بین المللی لاهه نتیجه بررسی صلاحیت خود برای رسیدگی به پرونده شکایت ایران از ایالات متحده پیرامون تحریم‌های این کشور علیه ایران را عصر امروز چهارشنبه ۱۵بهمن‌ماه ۹۹ ساعت ۱۵ به وقت لاهه و ۱۷ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران اعلام خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران در خردادماه سال ۱۳۹۸ لایحه خود را در این زمینه به دادگاه لاهه ارائه داده بود. این لایحه شامل هفت جلد ادله و مستندات و همچنین حدود سه هزار صفحه بوده است.

دستور موقت دیوان بر مبنای درخواست دولت ایران، در تاریخ ۳ اکتبر ۲۰۱۸، ۱۱ مهر ۱۳۹۷ صادر شد و دیوان جهت حفظ حقوق کشورمان، ایالت متحده را ملزم کرد نسبت به رفع موانع صادرات و نقل و انتقالات مالی در خصوص برخی اقلام نظیر دارو و تهیجزات پزشکی، موادغذایی و محصولات کشاورزی، وسائل یدکی و خدمات و تجهیزات لازم برای ایمنی هواپیمایی کشوری اقدام کند و هرگونه مانعی که دلیل وضع تحریم‌های ۹ مه ۲۰۱۸ بر سر راه صادرات آزاد کالا‌های یادشده وجود دارد را مرتفع سازد.

جلسات استماع برای رسیدگی به ایرادات مقدماتی ایالات متحده و ملاحظات و پاسخ‌های ایران در مورد صلاحیت دیوان بین المللی دادگستری در پرونده‌ شکایت ایران از آمریکا به موجب نقض تعهدات خود در عهدنامه ۱۹۵۵ مودت، روابط کنسولی و حقوق کنسولی ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۹ در مقر دیوان واقع در لاهه هلند برگزار شد.

ایالات متحده معتقد است دادگاه لاهه صلاحیت قضایی در این زمینه ندارد و باید پرونده را رد کند اما جلسات استماع مربوط به این پرونده در ماه میلادی سپتامبر سال گذشته میلادی و همزمان با بحران ویروس همه‌گیر کرونا به صورت مجازی برگزار شده بود.ایران امیدوار است بتواند با این رای بین‌المللی قضایی به مقابله با تحریم‌های وضع شده توسط دولت دونالد ترامپ بپردازد. 

شکایت ایران پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی، بانکی و نفتی علیه ایران صورت گرفت، تهران تصریح دارد تحریم‌ها موجب «رنج مردم کشور و نابودی میلیون‌ها زندگی» شده است. در مقابل آمریکا استدلال می‌کند که تحریم‌ها علیه ایران ضروری بوده، چرا که این کشور «تهدید جدی» برای امنیت بین‌المللی به شمار می‌رود.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران دادگاه بین المللی لاهه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر