کد خبر: 1033440 A

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ملی سنگاپور:

استاد روابط بین الملل بر اهمیت صلح میان ایران و آمریکا برای جهان تاکید کرد و گفت: سیاست فشار بر ایران کاملا شکست خورده است چرا که نتوانست این کشور را به زانو درآورد.

بیلویر سینگ، استاد روابط بین‌الملل و علوم سیاسی دانشگاه ملی سنگاپور است. وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا به بیان دیدگاه خود درباره تنش‌ در روابط میان ایران و آمریکا و برجام پرداخت.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که رئیس‌جمهور جدید آمریکا در رقابت های انتخاباتی خود وعده داده بود که این کشور را به برجام بازمی‌گرداند اما چرا تاکنون چنین اقدامی صورت نگرفته است، گفت: جو بایدن از بازیگران اصلی توافقی هسته‌ای با ایران بود که در دوران اوباما منعقد شد و در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری نیز به احیای آن متعهد مانده است. فکر می‌کنم بایدن این توافق را  می‌خواهد  چراکه این توافق نامه برای اروپا نیز مهم است. معتقدم این واقعیت که بایدن اعضای اصلی توافق  سال ۲۰۱۵ مانند وندی شرمن که اکنون معاون وزیر امور خارجه است و افرادی مانند بلینکن و ویلیام برنز مدیر سیا را در دولت دارند، تعهد و جدیت او را برای داشتن یک صلح با ایران نشان می‌دهد ولی فکر نمی‌کنم این کار آسان باشد.

وی ادامه داد: اقدام ترامپ در خروج از برجام، همه چیز را به نقطه صفر بازگرداند و با این اعتقاد که ایران تهدیدی امنیتی است برجام را نادیده گرفت. حال ایران معتقد است که با توجه به اینکه این آمریکا بود که برجام را ترک کرد، حال نیز این واشنگتن است که باید نخست به اجرای تعهدات خود بازگردد.

وی افزود: هرگونه توافق و صلح جدید بین آمریکا و ایران تأثیر  گسترده‌ای بر صلح منطقه‌ای و جهانی خواهد داشت و دیگر نتانیاهو نمی‌تواند مدعی تهدید ایران شود. از این رو، یک حرکت رو به جلو برای آمریکا و ایران است و برای همه ذینفعان خوب خواهد بود.

سینگ گفت: مهم‌ترین اتفاق در سال گذشته شکست ترامپ در انتخابات آمریکا بود. او فردی بسیار منفی و مخرب بود که به ایالات متحده و جهان آسیب می‌زد و هر روز بدون ترامپ روز خوبی برای ایالات متحده و جهان است. ترامپ با فضاحت شکست خورد؛ دستان ترامپ به خون مردم آمریکا آغشته شده است. بیشتر آمریکایی‌ها به دلیل همه‌گیری در حال مرگ هستند، تلفاتی که با  جنگ جهانی دوم برابری می کند. او باید به دلیل جنایات خود متهم شود.

وی همچنین در مورد بدعهدی‌های اروپا در مورد ایران گفت: من حدس می زنم آنها علاقه مند نبودند و تمایلی به مخالفت با ایالات متحده نداشتند، البته نگران انتقام جویی ترامپ نیز بودند. البته ایران هم در واکنش به اقدامات ترامپ و عدم اجرای تعهدات از سوی اروپایی‌ها، تعهدات برجامی خود را کاهش داد. 

وی افزود: سیاست فشار بر ایران کاملا شکست خورده است چرا که نتوانست این کشور را به زانو درآورد اما از نظر اقتصادی به ایرانیان آسیب رساند. تحریم‌ها هرگز موثر نیستند و تنها به مردم عادی صدمه می‌زند که البته در آن زمان برای ترامپ  اهمیتی نداشت.

ایران آمریکا بایدن و برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر