کد خبر: 1033060 A

ظریف در مصاحبه با سی‌ان‌ان:

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با سی‌ان‌ان تاکید کرد: آمریکا باید حسن نیت خود را نشان دهد.

به گزارش ایلنا محمد جواد ظریف روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با کریستین امانپور خبرنگار سی‌ان‌ان، گفت که دولت بایدن فرصت محدودی  برای ورود مجدد به توافق هسته ای دارد.

وی ادامه داد: زمان بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای نامحدود نیست. ایالات متحده فرصت محدودی دارد، زمان مهم نیست بلکه مهم این است که آیا دولت بایدن می‌خواهد سیاست های شکست خورده ترامپ را دنبال کند یا خیر؟

ظریف در پاسخ به این سوال که ایران در صورت لغو تحریم‌ها چقدر سریع می‌تواند برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را برای مطابقت با توافق هسته‌ای کاهش دهد، گفت: ۸۰۰۰ تن اورانیوم غنی شده می‌تواند در کمتر از یک روز به مقدار قبلی برگردد.

وی با رد این ادعا که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است گفت: اگر می خواستیم سلاح تولید کنیم مدت‌ها قبل می‌توانستیم اما سلاح امنیت ما را تامین نمی‌کرد و با ارزش‌های ما مغایر است پس ما به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیستیم. 

ظریف گفت که ایران از زمان خروج آمریکا طبق مکانیسم‌های حل اختلاف که در برجام نوشته شده عمل کرده است. وی گفت: ایران برای محدود کردن همکاری خود از سازوکارهای توافق هسته‌ای استفاده کرد. اگر بند ۳۶ را بخوانید، ما کاملاً مطابق با توافق هسته‌ای عمل کردیم.

وی از ایالات متحده خواست که فروش اسلحه به رقبای منطقه‌ای ایران را متوقف کند و گفت که دولت بایدن باید به شرایط اولیه توافق هسته‌ای پایبند باشد.

وی افزود: آیا ایالات متحده آمادگی دارد صدها میلیارد دلار اسلحه‌ای را که به منطقه ما می‌فروشد کاهش دهد؟ آیا ایالات متحده آمادگی دارد جلوی کشتار کودکان در یمن را بگیرد، اگر بخواهد در مورد وضعیت یمن صحبت کند؟ تحقیقات سی‌ان‌ان نشان داده که حملات هوایی ائتلاف در یمن شامل بمب‌های ساخت آمریکا بوده است.

ظریف همچنین گفت: ایالات متحده باید آنچه را که توافق کردیم بپذیرد. ما تصمیم گرفتیم که در مورد برخی موارد به توافق نرسیم، نه به این دلیل که آنها را نادیده گرفتیم بلکه به این دلیل که ایالات متحده و متحدانش آماده انجام آنچه لازم بود، نبودند‌

به گفته ظریف ، این سوال که چه کسی باید اولین قدم در بازگشت به برجام را بردارد، می‌تواند توسط جوزپ بوررل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حل شود. ایالات متحده باید حسن نیت خود را ثابت کند؛ ما حسن نیت خود را نشان دادیم؛  اگر ما از تعهدات خود فاصله گرفتیم به این دلیل است که آمریکا جنگ اقتصادی را علیه ما شروع کرده است.

وی گفت: بوررل می تواند  به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام اقداماتی که  لازم است  ایالات متحده و اقداماتی را که ایران باید انجام دهد مشخص کند.

 

ایران آمریکا محمدجواد ظریف کریستین امانپور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر