کد خبر: 1030965 A

میدل ایست مانیتور بررسی کرد؛

میدل ایست مانیتور در تحلیلی به اختلاف رئیس‌جمهور جدید آمریکا و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مورد بازگشت واشنگتن به برجام پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل ازمیدل ایست مانیتور، دولت اسرائیل در حال آماده سازی برای مرحله جدیدی از روابط خود با آمریکا در دولت جدید ایالات متحده به ریاست جو بایدن است. این روابط  برخلاف چهار سال گذشته در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بدون اختلاف و تناقض نخواهد بود زیرا ترامپ همه تلاش خود را برای جلب رضایت جناح راست افراطی اسرائیل به رهبری نخست وزیر بنیامین نتانیاهو انجام داد.

یکی از زمینه‌های اختلاف نظر تل آویو با دولت جدید در واشنگتن مربوط به موضع گیری‌های آمریکا در برابر اسرائیل نیست بلکه عمدتا در مورد مفهوم منافع اسرائیل است. دولت‌های آمریکا به طور کلی مشتاق اطمینان از مراقبت از منافع سیاسی، اقتصادی و امنیتی اسرائیل و حفظ هژمونی کشور اشغالگر در منطقه هستند که با توجه به اتحاد قوی بین دو کشور، به عنوان ابزاری برای منافع آمریکا عمل می کند. 

اختلافات بین ایالات متحده و اسرائیل در مواضع دولت بایدن و دولت نتانیاهو در مورد دو موضوع اصلی مشهود است؛ اولین مورد مربوط به راه حل دو کشور و مخالفت آشکار بایدن با تسلط  اسرائیل به صورت یک جانبه در اراضی اشغالی فلسطین به ویژه ساخت و ساز شهرک‌ها و هرگونه تغییر قانونی در وضعیت این مناطق است که تهدیدی برای دو کشور است. این موضع توسط اکثریت یهودیان آمریکایی نیز پذیرفته شده است زیرا آنها معتقدند این به نفع اسرائیل است و  با اکثریت قاطع یهودی و یک سیستم دموکراتیک وضعیت خود را حفظ می کند. این یک نیاز مهم برای ادامه حمایت و اتحاد غرب است.

موضوع دوم توافق هسته‌ای با ایران است که اسرائیل معتقد است ایران به دنبال تولید کلاهک‌های هسته‌ای برای سیستم‌های موشکی  خود است که  اسرائیل را در منطقه تهدید می کند. در حال حاضر، اسرائیل تنها قدرت در منطقه با سلاح‌های کشتار جمعی و موشک دوربرد است و می‌خواهد این برتری را به همین شکل حفظ کند.

 

اسرائیل ایران ایران آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر