کد خبر: 1030167 A

سخنگوی دولت:

سخنگوی دولت گفت: حاشیه‌نشینی وارد سومین فاز شده است. حاشینه نشین‌ها به شهر آمده‌اند و نسل سوم حاشیه نشین از روستا وارد می‌شوند، اما نه آپارتمان نشین‌ها و نه حاشیه نشین‌ها دل خوش ندارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی، سخنگوی دولت در آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران گفت: قصد ندارم متنی برای سخنرانی در این جشنواره داشته باشم و تنها سوالات و خواسته‌های ذهنی خود به عنوان شهروند را مطرح می‌کنم. در مسیر جشنواره به این فکر می‌کردم که چه بگویم و این سوال را برای خودم مطرح کردم که از شهر چه می‌خواهم.

او ادامه داد: اولین پاسخی که بدون هیچ درنگی به ذهنم رسید این بود که حالم خوب نیست و آرامش می‌خواهم. صدای مته زیاد می‌شنوم، روزنامه‌ها جیغ می‌کشند، رسانه‌ها دائم در حال تهمت زدن هستند و در سنگینی ترافیک و پیچیدن آدم‌ها جلوی هم بیشتر حالم گرفته می‌شود.

ربیعی ادامه داد: از طعنه‌زدن‌های خیابان انقلاب که دلم می‌خواهد گاهی آنجا قدم بزنم، کتاب ببینم و آشی بخورم و همچنین بی‌اعتنایی آدم ها به هم خسته شدیم. فکر کردم به عنوان کسی که در شهر زندگی می‌کند بگویم از زندگی شهری دل خوش می‌خواهم. آدم‌های سایه‌سار، ساختار سایه سار و نظام سایه‌سار می خواهم.

او ادامه داد: ساختمان‌هایی که مثل جیغ می‌مانند مانند کارتن های دی جی مون هستند.

ربیعی با اشاره به اصلی ترین چالش های شهر ادامه داد: از این فرصت استفاده می کنم که بگویم به تعبیری انسان سعادتمند و دل خوش اصلی‌ترین چالش ما در شهر بزرگ است. شهر مهربان و آدم‌های مهربان و آدم های سایه سار مهم ترین مساله در شهرهاست. از مدیریت درآمد و گردش اقتصاد شهر مهم‌تر این است که مردم چطور راحت زندگی کنند. این موضوع به شهرداری باز نمی‌گردد. شهرداری ساختارهای قوی دارد.

او با اشاره به دوستی‌اش با پیروز حناچی ادامه داد: نه اینکه پیروز حناچی دوست من بوده بلکه به این دلیل که در مدت مدیریت او بر شهر، مدیریت بتنی شهر به مدیریت اجتماعی تبدیل شده است و شهرداری سالم داریم. اما اگر بخواهیم یادگاری در شهرها بگذاریم و جایزه خشت طلایی را الگویی قرار دهیم نکته مهم این است که  مجموعه همه کسانی که در شهر هستند چطور می‌توانند راحت تر زندگی کنند.

ربیعی گفت: پیچیدگی این مساله را درک می‌کنم. ساعت‌های زیاد در ترافیک هستیم، تأمین آب سالم، تأمین انرژی، آموزش و بهداشت مساله است اما مهم است که بدانیم شهر با اوقات فراغت ما چه می‌کند.

ربیعی همچنین به موضوع مسکن شهری نیز اشاره کرد و گفت: حاشیه نشینی وارد سومین فاز شده است. حاشینه نشین ها به شهر آمده اند و نسل سوم حاشیه نشین از روستا وارد می شوند. اما نه آپارتمان نشین ها و نه حاشیه نشین ها دل خوش ندارند. اینها مسائل مهمی است.

سخنگوی دولت گفت: باید در یک مطالعات میان رشته‌ای این موضوعات را جهت دهی کنیم تا چشم نوازی کند. نوع ارتباطات و تعاملات نیز مهم است. باید وضعیتی به وجود بیاید که در شهرها زندگی آرامی داشته باشیم. تکنولوژی‌های ارتباطی می‌تواند، کمک کند. پژوهش هم کمک نکرده که این موضوعات را در زندگی شهری دنبال کنیم. جامعه تحریم‌زده و شهرهای کرونا زده، مردم را بیش از هر زمان دیگری نیازمند شهر آرام کرده و تهرانی‌ها بیش از هر زمان دیگری به این امر نیاز دارند.

او با تاکید بر اینکه پژوهش نحوه زندگی آرام در شهر مربوط به هیچ رشته‌ای نیست، افزود: نیازمند آنیم که مطالعات میان رشته‌ای انجام شود. شهر بی نظریه و زندگی بی نظریه کار را سخت‌تر کرده است.

سخنگوی دولت علی ربیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر