کد خبر: 1027767 A

استاد دانشگاه جرج واشنگتن در گفت‌‌‌وگو با ایلنا:

استاد روابط بین‌الملل، بایدن را یک میانه‌رو دانست که با بازگشت به برجام می‌خواهد از بروز درگیری جدید در خاورمیانه جلوگیری کند.

هیو گوسترسون (Hugh Gusterson) استاد مردم‌شناسی و روابط بین‌‌الملل دانشگاه جرج واشنگتن است. حوزه تخصصی وی روابط بین‌الملل، امنیت بین‌المللی و سلاح هسته‌ای است. وی در گفت‌وگو با ایلنا به بیان نظرات خود در خصوص تنش‌های میان ایران و آمریکا پرداخت.

۳ دلیل بایدن برای بازگشت به برجام

بایدن با بازگشت به برجام از جنگ در خاورمیانه جلوگیری می‌کند

هیو گوسترسون در ابتدا در مورد تمایل بایدن برای بازگشت به برجام گفت: بایدن به چند دلیل می‌خواهد به برجام بازگردد؛ نخست اینکه برجام بدون شک دستاورد اصلی سیاست خارجی دولت اوباما بود و او می‌خواهد این دستاورد را بازگرداند. دوم اینکه او می‌خواهد از هرگونه درگیری احتمالی با ایران که می‌تواند خاورمیانه را بی‌ثبات کند و دستیابی به اهداف سیاست داخلی‌اش را برای او دشوارتر سازد، جلوگیری کند. سوم اینکه او نمایانگر یک دیدگاه سیاست خارجی میانه‌رو در ایالات متحده است که گسترش سلاح‌های هسته‌ای را یکی از اصلی‌ترین خطرات برای نظم جهانی و امنیت ملی ایالات متحده می‌داند و برجام تنها وسیله عملی (به غیر از جنگ) برای این هدف است.

 تیم سیاست خارجی بایدن در مورد بازگشت به برجام اجماع دارند

وی افزود: در تیم سیاست خارجی بایدن در مورد بازگشت به برجام اجماع زیادی وجود دارد. اما بخش عمده‌ای از حزب جمهوری‌خواه با او مخالفت خواهد کرد با این حال بایدن اکنون قوه مجریه را کنترل می‌کند. اما این فقط یک تصمیم ایالات متحده نیست بلکه باید یک تصمیم ازسوی طرف ایرانی هم باشد.  با نزدیک شدن به انتخابات در ایران، ایجاد اجماع در ایران در مورد بازگشت به برجام ممکن است خیلی ساده نباشد.

کرونا نشان داد همه جهان به هم متصل است

این استاد دانشگاه در ادامه در مورد شیوع کرونا در جهان گفت: حدود یک سال پیش، شخصی در ووهان چین که نام او را نمی‌دانیم، به یک ویروس جدید مبتلا شد. یک سال بعد، این واقعه منجر به بیش از دو میلیون مرگ در سراسر جهان شده است و بسیاری دیگر امسال در اثر کرونا خواهند مرد. این واقعه، جایی که یک فرد بیمار در گوشه‌ای کوچک از جهان همه‌گیری جهانی کشنده را به راه می‌اندازد نشان می‌دهد که همه ما با هم مرتبط هستیم و اگر بخواهیم به عنوان یک گونه زنده بمانیم، باید این ارتباطات را بپذیریم. این یک درس در مورد بهداشت عمومی است. تعداد زیادی از مرگ‌های فعلی به ما یادآوری می‌کند که ما تصمیم گرفته‌ایم بیش از حد سرمایه‌گذاری در زمینه اسلحه و بسیار کم در حوزه بهداشت عمومی سرمایه‌گذاری کنیم.

ترامپ مسئول ایجاد بحران در روابط ایران و آمریکا است

تصمیم ایران برای افزایش غنی‌سازی قابل درک است​

وی هم چنین در مورد کاهش تعهدات ایران در زمینه برجام گفت: وقتی فردی یا کشوری به دیگری خیانت می‌کند یا بدرفتاری می‌کند، مسئولیت اصلی عواقب بعدی را بر عهده خود دارد. اما این هم مهم است که شخص یا کشور دیگر  چطور پاسخ می‌دهد. ترامپ مسئولیت اصلی ایجاد بحران در روابط ایالات متحده و ایران را بر عهده دارد ، گرچه تصمیم ایران برای افزایش غنی‌سازی قابل درک است، اما احیای برجام را نیز دشوارتر کرده است.

ایران آمریکا بایدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر