کد خبر: 1027039 A

روحانی در جلسه هیات دولت:

رئیس‌جمهور با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید در آمریکا گفت: هر جا که ظالمی سرنگون شود، می‌گوییم الحمدلله رب العالمین. ممکن است برخی خوششان نیامد اما این دستور اسلام است که اگر مستبد و ظالمی سرنگون شد، خدا از حق خود استفاده کرده است.

به گزارش ایلنا، حسن روحانی در جلسه یکم بهمن‌ماه ۹۹ هیات دولت با اشاره به آیات قرآن و بیان اینکه امروز دفتر سیاه ترامپ برای همیشه بسته می‌شود، اظهار داشت: هر جا که ظالمی سرنگون شود، می‌گوییم الحمدلله رب العالمین. ممکن است برخی خوششان نیامد اما این دستور اسلام است که اگر مستبد و ظالمی سرنگون شد، خدا از حق خود استفاده کرده است. امروز حکومت ترامپ پایان پیدا می‌کند اما میراث منحوسی که از خود به جا گذاشت، دو قطبی کردن جامعه آمریکا بود.

وی ادامه داد: در روز چهارشنبه که تحلیف رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده است، واشنگتن دی سی به یک پادگان نظامی تبدیل شده است. این همه نظامی مسلح آمدند تا امنیت آن را برقرار کنند و این ثمرات کارهای ناشیانه و مستبدانه ترامپ است که باعث شد این دو قطبی در جامعه آمریکا به وجود بیاید. انزوای سیاسی آمریکا نیز باقی مانده از میراث ترامپ است.

رئیس جمهور با بیات اینکه آمریکا در سیاست های خودش تنها ماند، یادآور شد: آنجا که علیه فلسطین کار می‌کرد، تنها ماند و اکثر دنیا با او مخالفت و مبارزه کردند. جایی که روبروی برجام ایستاد تنها ماند. حداقل در سازمان ملل و شورای امنیت تنها ماند. در چهار نوبت که موضوعاتی مطرح بود، حتی در سال ۹۷ که خود ترامپ ریاست شورای امنیت را به عهده داشت تمام ۱۴ عضو در حضور خودش علیه او صحبت کردند و این فضاحت بزرگ در تاریخ آمریکا بود.

روحانی اظهار کرد: در همه موارد هم در برابر ایران، برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شکست خورد. زمانی که قصد داشت از تحریم تسلیحاتی جلوگیری کند، شکست خورد. زمانی که قصد اجرایی کردن اسنپ بک را داشت، شکست خورد، همچنین زمانی که در مجمع قصد داشت کمیته‌های تحریم باقی بماند، شکست خورد یعنی در چند مورد به طور رسمی آمریکا به میدان آمد و شکست خورد.

وی افزود: انزوای سیاسی از میراث ترامپ است و فعلاً طول می‌کشد که اینها بتوانند این میراث‌ها را از بین ببرند. بی‌‍‌اعتمادی جهان نسبت به امضا و تعهد آمریکا و تروریسم دولتی از دستاوردهای ترامپ بود. ما تاکنون ندیده بودیم که در آمریکا یک رئیس جمهور صریحاً‌ اعتراف کند که یک فرمانده بزرگ نظامی یک کشور را در کشور دیگری ترور کند و رسماً اعلام کند که من دستور ترور دادم. یعنی یک تروریست احمق در تاریخ دیدیم و تروریسم دولتی بر پیشانی کاخ سفید خورد.

رئیس دولت بیان کرد: امروز پایان زندگی، دولت و حیات سیاسی این آدم خواهد بود. امروز انتظار ما از آنهایی که قدرت را در کاخ سفید در دست می‌گیرند، این است که به قانون و تعهدات بازگردند و تلاش کنند که در طول چهار سال آینده لکه‌های سیاه چهار سال قبل را پاک کنند البته برخی از این لکه‌ها در تاریخ برای همیشه ماند و پاک شدنی نیست. بنابراین یک بار سنگینی بر دوش خواهند داشت و باید به قانون، تعهدات، مقررات بین‌المللی و قطعنامه‌ها بازگردند.

وی ادامه داد: البته اگر آنها به قانون بازگشتند، پاسخ ما نیز مثبت خواهد بود؛ اگر آنها صداقت خود را در عمل نشان دهند، طبیعی است ما نیز به همه تعهدات خود عمل خواهیم کرد. برای دنیا و ملت ما روشن شد که سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی نسبت به ایران صد در صد شکست خورده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: در این سه سال مردم ما صبورانه رنج را تحمل کردند اما در عین حال شکست این سیاست برای همه روشن است.

روحانی گفت: حتی در این یک سال اخیر که کرونا به تحریم ضمیمه شد، باز هم مردم ما در صحنه بودند و باز هم ترامپ جنایات جدیدتری مرتکب شد. حتی در مقطع کرونا نیز برای اینکه ما بتوانیم واکسن کرونا را خریداری کنیم، آنها مانع شدند و سنگ‌اندازی کردند. هر کجا توانستند هر اقدامی علیه منافع ملی و ملت ایران انجام دهند، انجام دادند و به حمدالله شکست خوردند.

رئیس دولت دوازدهم افزود: امروز پس از این همه فشار، مسیر صادرات غیر نفتی ما به سمت عادی شدن است؛ همچنین امروز شرایط صادرات نفتی ما نیز از ماه‌های پیش به مراتب بهتر است و صادرات فرآورده‌های نفتی ما نیز در مسیر درست حرکت می‌کند و این به معنای شکست کامل این سیاست است.

وی اظهار کرد: البته آن آدمی که قبلاً روی کار بود، سیاست بلد نبود و برج ساز بود و به فکر برج سازی خود بود و سیاست را نیز در همان وادی می‌دید اما اینهایی که جدید آمده‌اند در سیاست بوده‌اند و در مسائل سیاسی سررشته دارند. اگر آنها نسبت به تعهدات قطعنامه ۲۲۳۱ امضایی کردند،‌ از جانب ایران نیز یک امضا خواهند دید نه بیشتر؛ اگر فرمانی صادر کردند، در برابر آن از ایران فرمان خواهند دید نه بیشتر؛ اگر اجرای مؤثر تعهدات خود را انجام دادند، از سوی ما نیز می‌توانند شاهد اجرای مؤثر همه تعهدات باشند. توپ امروز در زمین آمریکا و واشنگتن است و اگر به تعهدات عمل کنند، ما نیز به تعهدات خود عمل می‌کنیم. 

رئیس جمهور ادامه داد: ترامپ مُرد و زندگی سیاسی او تمام شد اما برجام زنده ماند؛ برجام امروز زنده است و علیرغم آنچه که تندروهای آمریکا می‌خواستند از دیروز سرحال‌تر است. در مجموع این موضوع به ۵+۱ وابسته است و بدانند اگر به تعهدات خود عمل کردند ما نیز به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

روحانی گفت: من از رسانه‌ها و دوستان و کسانی که با دولت میانه خوبی ندارند، خواهش می‌کنم که حقیقت را بگویند؛ آنچه در این سه سال بر سر ما آمد، توطئه‌های ترامپ بود. آنچه انجام گرفت توطئه آنها بود و نسبت به اهدافشان صد در صد شکست خوردند. البته رنجی برای مردم ما و ننگی برای خودشان گذاشتند. امروز ما آمادگی داریم که اگر طرف مقابل با صداقت به میدان بیاید این مسائل حل و فصل شود؛ بسیار سریع نیز می‌تواند حل شود چون هیچ پیچیدگی حقوقی ندارد. به تعهدات عمل کنند و ساعت بعد نیز ما به تمام تعهدات عمل خواهیم کرد.

وی بیان کرد: این در صورتی است که صداقت و اراده از جانب آنها وجود داشته باشد و اگر صداقت و اراده نیز نباشد مهم نیست و ما برنامه خود را انجام می‌دهیم. ملت ما بداند که شرایط سه سال پیش تکرار نخواهد شد. همه آمار و ارقام ما این واقعیت را می‌گوید ارز ما نیز به سمت تعادل می‌رود. تا امروز ۷۳ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص دادیم و حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پرداخت کردیم یعنی فعالیت طرح‌های عمرانی و پرداخت پول نسبت به پارسال ۶۹ درصد افزایش دارد.

رئیس دولت اضافه کرد: ما نسبت به مردم و معیشت مردم هرچه در توان داشتیم انجام دادیم. برای سال آینده نیز در لایحه بودجه پیش‌بینی های لازم انجام شده است.

روحانی در ادامه با اشاره تنش‌ها و درگیری‌های سیاسی داخلی در سال‌های اخیر و تلاش برای بهره‌برداری سیاسی از مشکلات اقتصادی ایجاد شده، خطاب به گروه‌های سیاسی داخلی، گفت: در این سال‌ها که آمریکا فشار حداکثری را انتخاب کرد توقع ما این بود که همه دوستان سیاسی ما یک همکاری حداکثری در پیش گیرند اما مسیر دیگری را انتخاب کردند و این در تاریخ زندگی‌شان خواهد ماند که در روزهایی که ما در میدان جنگ حضور داشتیم و در برابر یک آدم مستبد و کثیف، تنها بودیم به‌جای یاری ما زبان دیگری را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: حالا انتخابات ۱۴۰۰ هم یک انتخابات است که انجام می‌شود نباید این همه دولت را اذیت کنیم برای انتخابات آینده؛ همه ما یک کشور و یک رهبر و یک قانون اساسی داریم. در انتخابات هم آنچه بیشتر از همه اهمیت دارد این است که شاهد حضور حداکثری مردم در انتخابات باشیم، این مساله هم در سخنرانی های عمومی و هم در جلسات خصوصی همواره مورد تاکید رهبری بوده است.

رئیس قوه مجریه در ادامه اظهار داشت: اگر اکثریت مردم پای صندوق آراء نیایند ما شکست خورده‌ایم و همه باید برای تحقق محقق مشارکت مردم تلاش کنیم. من از همه سیاسیون و احزاب خواهش می‌کنم که اولین هدف و اولویت ما این باشد که مردم به صورت حداکثری حضور پیدا کنند و رای بدهند.

رئیس جمهور با اشاره مجدد بر اهمیت لایحه بودجه، اظهار داشت: لایحه بودجه، یک لایحه بسیار مهم است، علت این که هر هفته برآن تاکید می‌کنم این است که بودجه برای زندگی مردم، اقتصاد کشور، تولید، صنعت، صادرات، واردات و معیشت مردم در یک سال آینده بسیار مهم است. بودجه برنامه یکساله کشور را تنظیم می‌کند؛ از همین جهت در لایحه بودجه جای ادبیات غیراقتصادی، غیرکارشناسی و اتهامات نیست.

وی افزود: من ۲۷ سال است که در بودجه هستم و برای اولین بار امسال ادبیاتی را می‌بینم که ناپسند است، به مدت ۲۰ سال نماینده بودم و بودجه را بررسی می‌کردیم و اکنون ۷ سال است که در دولت هستم اما این اولین بار است که این ادبیات عجیب را می‌بینیم.

رئیس دولت دوازدهم خطاب به اعضای مجلس گفت: نمایندگان مجلس بدانند که ما هر دو باید باهم همکاری کنیم، هر دوی ما(دولت و مجلس) منتخب و نماینده مردم هستیم. بودجه جای ادبیات سیاسی نیست، جای اعداد و ارقام، محاسبه و قانونگذاری است. بررسی بودجه محل شعار نیست، البته من بلدم آن شعارها را جواب بدهم اما مردم از ما این را نمی‌خواهند، می‌خواهند که کار کنیم و در مسیر کاهش مشکلات کشور گام برداریم.

وی ادامه داد: ما امسال فروش نفت را در بودجه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه دیدیم چراکه می‌خواستیم به دنیا پیام بدهیم «تحریم و فشارحداکثری» شکست خورد. به ما می‌گویند «می‌توانی این عدد را بفروشی؟»، آقا ما داریم پیام می‌دهیم به دنیا و می‌خواهیم بگوییم فشار حداکثری شکست خورد، شما هی تهدید می‌کنید!

روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیات دولت خطاب به مجلسی‌ها بیان داشت: شما می‌گویید سهم نفت در بودجه کمتر باشد، شما کم کردید؟ می‌گویید ارزش پول ملی بیشتر باشد، شما بیشتر کردید؟ این ها را مردم می‌بینند و مردم باید قضاوت کنند. ما گفتیم که ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه می‌فروشیم و درآمد حاصل از آن می‌شود ۱۹۹هزار میلیارد تومان، نمایندگان در مجلس این عدد را از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش دادند اما درآمد از ۱۹۹ هزار میلیارد شد ۲۳۰ هزار میلیارد؛ عجب چشم‌بندی عجیبی اتفاق افتاد. شما وابستگی بودجه به نفت را ۳۱ هزار میلیارد تومان بیشتر کردید و این را هرکسی که چهار عمل اصلی ریاضی را بلد باشد، می‌تواند به راحتی متوجه شود.

وی ادامه داد: نرخ مبنای ارز برای تامین کالاهای اساسی را از ۱۱۵۰۰ تومان بردید روی ۱۷۵۰۰ تومان و بعد می‌گویید ما ارزش پول ملی را کم نکردیم و تقویت کردیم، پس این کاهش ۶۰۰۰ تومانی ارزش پول ملی چیست؟ این دم خروس است که در مقابل قسم حضرت عباس بیرون می‌زند. در قضیه کالاهای اساسی و دارو ما یک حرف مهم زدیم که این کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد، امروز می‌خواهید تغییر بدهید و ۴ ماه بعد اجرا شود، این چهارماه تکلیف زندگی مردم، سواستفاده و رانت چه می‌شود؟ من از رئیس مجلس، از کمیسیون تلفیق و از نمایندگان خواهش میکنم که دست به دست هم بدهیم و لایحه خوبی را تصویب کنیم تا بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه فردا افتتاح بسیار مهمی داریم، تصریح کرد: افتتاحی است که نشان می‌دهد چه بر سر تحریم حداکثری آمده است. فردا یک طرح در  پالایشگاه گاز بیدبلند ۲ افتتاح می‌شود که ۳ میلیارد دلار برای آن هزینه شده است. مهم‌تر اینکه تمام فلر و گازهایی که می‌سوخت جمع‌آوری می‌شود. این طرح  محیط زیست را نیز درست می کند و از اتلاف منابعی که صورت می‌گرفت جلوی‌گیری می‌شود. 

وی افزود: از هفته‌های اول بعد از اینکه در دولت یازدهم انتخاب شده بودم یکی از نکته‌‌‌های که مقام معظم رهبری فرمودند این بود که برای گازهایی که سوزانده می‌شود و فلرها فکری کنید. علی رغم اینکه ساخت این پالایشگاه در دولت انجام شده وبد اما تنها 18 درصد آن تا شروع دولت یازدهم انجام شده بود و این دولت ۸۲ درصد باقی مانده را نهایی کرد.

روحانی ضمن تشکر از همه کسانی که برای راه ‌اندازی این پالایشگاه تلاش کرده اند و فردا را یکی از پنجشنبه‌های بسیار درخشان کشور دانست و خاطر نشان کرد: مردم بدانند از رژیم گذشته تا سال ۹۲ ۱۴ هزار روستا گاز داشتند، امما امروز بیش از ۳۲ هزار روستا گاز دارند و تا آخر این دولت به حدود ۳۵ هزار روستا خواهد رسید. ۹۵ درصد مردم ما در شهر و روستا از گاز استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد:  ما در این دولت تلاش کردیم گاز را به سیستان و بلوچستان که محروم از گاز بود برسانیم که البته از همه کارگران و مهندسان که در هوای سرد، گرم و شرجی تلاش کردند تشکر می‌کنم. در پارس جنوبی تولیدات ما 5/2 برابر شده است و کار عظیم و بزرگی صورت گرفته است.

رئیس دولت با بیان اینکه می‌پرسند «برجام چه کار کرده است؟» گفت:‌ یکی از کارهای برجام این است که توانستیم پارس جنوبی را به نتیجه برسانیم. زمانی توانستیم آن را اجرایی کنیم که کمپرس‌ها و قطعات را به کشور وارد کردیم و همه اینها آثار برجام بود.

وی با بیان اینکه امروز روی پای خودمان ایستاده‌ایم، بیان داشت: تا قبل از سال این دولت  وارد کننده بنزین بودیم و سالانه میلیاردها دلار پول می‌دادیم و بنزین وارد می‌کردیم که البته آن را هم به ما نمی‌فروختند. امروز ما صادر کننده هستیم و میلیاردها دلار بنزین صادر می‌کنیم. امروز روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین تولید می‌کنیم که بیش از ۷۰ درصد آن یورو ۴ و یورو ۵ است و از محیط زیست نیز حفاظت می‌کنیم.

وی با اشاره به افتتاح روز پنج‌شنبه، افزود: پالایشگاه بیدبلند کار عظیم و بزرگی است که در شرایط تحریم و فشار حداکثری این دولت انجام شده است. به ملت ایران به واسطه ایستادگی و صبوری و به همه کسانی که در نفت، گاز، آب، برق، کشاورزی، دفاع و در تمام زمینه‌ها ایستادگی کردند، تبریک می‌گویم.

روحانی در پایان گفت: با سیاست دولت در سطح اقتصادی و سیاست خارجی توانستیم  این راهبرد را پیش ببریم تا امروز به یک نتایجی برسیم که کاملاً قابل مقایسه با سال‌های گذشته است.

حسن روحانی دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر