کد خبر: 1023635 A

ان پی آر:

ان پی آر در تحلیلی به تنش میان ایران و آمریکا پرداخت.

به گزارش ایلنا به نقل از ان پی آر، به نظر می‌رسد ایران در اوایل دوره ریاست جمهوری «جو بایدن» قصد دارد تا او را با یک بحران هسته‌ای مواجه کند؛ دولت ایران روز دوشنبه اعلام کرد که غنی سازی اورانیوم را تا سطح ۲۰ درصد که نزدیک به خالص استفاده شده در سلاح هسته‌ای است را آغاز کرده  و طبق جدول زمانی مصوب پارلمان در حال آماده سازی مراحل بعدی در ماه های آینده است.

ایران قصد دارد بایدن را وادار کند که فوراً و بدون قید و شرط تحریم‌هایی را که رئیس جمهور ترامپ از سه سال پیش پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران آغاز کرد، لغو کند. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر انقلاب این درخواست را روز جمعه تکرار کرد و از ایالات متحده خواست لغو تحریم های ایران بلافاصله صورت بگیرد.

عامل اتفاق‌های کنونی، رویکرد غلط و نامنظم ترامپ در قبال ایران بود؛ رئیس جمهور ترامپ جامع‌ترین رژیم تحریم‌های ایالات متحده را تجدید و تقویت کرد. ترامپ نتوانست این اهرم را به پیشرفت دیپلماتیک تبدیل کند زیرا استراتژی روشنی یا راهی واقع بینانه برای دستیابی به آن نداشت. در حالی که ترامپ بارها و بارها از ایران می‌خواست به مذاکره و معامله بزرگ بپردازد اما مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده خواستار تغییر رژیم بود.

رئیس جمهور منتخب آمریکا اهداف دیپلماتیک مشخصی را درباره ایران از جمله تأیید مجدد اهمیت توافق هسته‌ای را  بیان کرده است. توافق هسته‌ای که به امضای ایران و شش قدرت جهانی رسید در ازای کاهش تحریم‌های بین‌المللی، محدودیت‌هایی را برای برنامه هسته‌ای ایران اعمال کرد. بایدن و تیم او که در زمان حضور وی به عنوان معاون رئیس جمهور در امضای این توافق نقش اساسی داشتند ثابت کردند که می‌توانند با حسن نیت مذاکره کنند و به قول خود عمل کنند. بایدن با اتخاذ یک رویکرد واقع بینانه‌تر می تواند به هدف خود برسد.

 

ایران آمریکا بایدن و برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر