کد خبر: 1023536 A

ربیعی در نشست خبری:

سخنگوی دولت از برگزاری نشست مشترک بین دولت و اعضای کمیسیون تلفیق سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ربیعی در نشست خبری خود با اشاره به جلسه روز گذشته شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفت: عصر روز گذشته  جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برگزار شد، در ابتدای جلسه پیرامون لایحه بودجه تقدیمی از سوی دولت به مجلس و برخی از تغییرات صورت گرفته در آن توسط کمیسیون تلفیق بحث شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: با توجه به ضرورت نزدیک شدن دیدگاه‌ها و جلوگیری از اختلافات احتمالی، تصمیم گرفته شد تا جلسات مشترکی بین اعضای اقتصادی دولت و کمیسیون محترم تلفیق تشکیل داده شود تا طرفین دیدگاه‌های یکدیگر را بشنوند چرا که مصوباتی که از کمیسیون تلفیق  بیرون آمده انتقاداتی را در  همکاران اقتصادی ما به وجود آورده است.

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین یکی از محورهای مورد تاکید مقام معظم رهبری یعنی جهش تولید که در آخرین جلسه این استاد در حضور ایشان مطرح کردند،  بحث و تصمیماتی برای پیشگیری از توقف فعالیت واحدهای صنعتی اتخاذ شد. یکی دیگر از  تصمیمات در  این نشست  افزایش مدت زمان تقسیط بازپرداخت تسهیلات تا حداکثر ۶۰ ماه بود؛  این امر به منظور جلوگیری از بروز اختلال در روند تولید و اشتغال و امکان پذیر نمودن حصول مطالبات از بنگاه‌های تولیدی غیردولتی براساس ماده ۶۷ قانون مالیات مستقیم اتخاذ شده و صرفاً برای بنگاه‌هایی اعمال می‌شود که برنامه احیای تولید و صنایع آنها در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ثبت شده باشد.

ربیعی گفت: همچنین بر اساس مصوبه دیگر نشست،  به ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید اجازه داده شد تا برای جلوگیری از توقف  فعالیت بنگاه‌های تولیدی به شرط تایید ساماندهی تولید آنها در ستاد ملی تسهیل، نسبت به تغییر یک ساله- البته فقط برای یک بار-  اجراییه هایی که به درخواست سازمان امور مالیاتی کشور، تامین اجتماعی، شرکت آب، برق، گاز، شبکه بانکی و شهرداری ها علیه بنگاه های مذکور صادر می‌شود، درخواست استمهال و تقسیط پذیرفته شود.

بارها تکرار کردیم که سیاست قلدری ترامپ محدود به ملت ایران نخواهد ماند

دستیار اجتماعی رئیس جمهور با اشاره به حوادث اخیر آمریکا گفت: این مسائل البته با همه ابعاد از مسائل داخلی آمریکاست که ما علاقه به ورود به آن نداریم اما آنچه برای ما مهم است هشدارهایی است که ما از ابتدای دولت ترامپ درباره پیامدهای قانون شکنی یکجانبه‌گرایی رژیم ترامپ همواره این هشدارها را می‌دادیم و بارها تکرار کردیم که سیاست قلدری محدود به ملت ایران نخواهد ماند.

وی با بیان این که  هزینه سکوت و گاهی همراهی منتقدان ترامپ در داخل آمریکا با سیاست‌های ضد ایرانی او سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را در کشور خودشان گرفت،اظهار داشت:در چهار سال گذشته این شر بزرگ فشارهای زیادی بر ملت ایران وارد کرد و زندگی عادی مردم را تحت تاثیر قرار داد، تعادل معیشتی را در جامعه به هم زد. ترامپ با صدای بلند اظهار می‌داشت آن چنان عرصه را بر زندگی ایرانیان تنگ خواهد کرد که جامعه را به شورش وادارد و از سقوط سه ماهه و یکساله ایران سخن می‌گفت.

وی ادامه داد: متاسفانه در چهار سال گذشته عده‌ای هم در داخل کشور خودمان هم نخواستند و هنوز هم نمی‌خواهند درباره این شرارت بی‌سابقه و نقش مخرب آن به درستی حرف بزنند و ناخودآگاه ظلم رفته بر مردم ایران را نادیده انگاری می‌کنند تا جایی که با درصد بندی‌های عجیب و غریب سهم کمی برای این یاغی‌گری بین المللی در مصائب مردم ایران قائل می‌شوند. 

ربیعی عنوان کرد: این در حالی است که دولت برای ایجاد شرایط مقاومت و دور کردن شر جنگ طلبی ترامپ و حفظ معیشت و سلامت مردم مسیر سخت و دشواری را پیمود به طوری که که در دوران کرونا حتی برای خرید دارو و واکسن با مشکلات زیادی از سوی دولت و خزانه داری آمریکا مواجه بودیم.

وی ادامه داد: شکست واقعی سیاست غرب نه در انتخابات آمریکا بلکه آن روز اتفاق افتاد که رژیم ترامپ به طور بی‌سابقه‌ای در شرارت‌ها علیه ایران در سازمان ملل تنها ماند و سه بار شکست فضاحت بار را تجربه کرد در دادگاه‌های بین‌المللی هم به طور ناباورانه در برابر دولت ایران محکوم شد.

به گفته ربیعی در  چهار سال ریاست جمهوری ترامپ این  مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بود که باعث شکست تحریم‌های ظالمانه وی علیه مردم ایران شد، مردم رنج کشیده و صبور ایران این تحریم‌های ظالمانه و شرارت هایی که علیه ایران انجام داد را هرگز فراموش نخواهند داد. نتیجه مقاومت مردم در عقب راندن تحریم‌های ظالمانه به خوبی به زودی محقق شود.

تبدیل وضعیت برخی شهرهای کشور برای ما فریبندگی ایجاد نکند

سخنگوی دولت با علام مجدد خبر مشاهده کرونای انگلیسی در ایران، گفت: تبدیل وضعیت برخی شهرهای کشور برای ما فریبندگی ایجاد نکند، دچار نوعی خوش خیالی یا آسودگی خیال نشویم؛ چون با توجه به تنوع منطقه‌ای، زیستی و قومی در ایران انواع مختلف ویروس را داریم و ترک کردن رعایت پروتکل ها خسارتهای زیادی برای همه ماه به همراه خواهد داشت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تبدیل وضعیت برخی شهرهای کشور نباید برای ما فریبندگی ایجاد کند، نباید دچار نوعی خوش خیالی یا آسودگی خیال شویم؛ چون با توجه به تنوع منطقه‌ای، زیستی و قومی در ایران انواع مختلف ویروس را داریم و ترک کردن رعایت پروتکل ها خسارتهای زیادی برای همه ماه به همراه خواهد داشت.

تولید واکسن داخلی در سه مسیر در حال پیشرفت است

ربیعی گفت: تولید واکسن داخلی در سه مسیر و همزمان هم تولید مشترک در حال پیشرفت است؛ با توجه به استراتژی اطمینان سازی به جامعه با توجه به برخی ابهامات موجود، به منظور ایجاد شفافیت در واگذاری و تزریق، سامانه‌ای برای توزیع واکسن طراحی شده است که وضعیت تمام افراد آسیب پذیر و اولویت بندی‌ها به تفکیک شهرهای مختلف به طور شفاف در این سامانه قابل رویت خواهد بود. در این راستا سند ملی برنامه واکسیناسیون بر اساس شواهد علمی افراد تدوین شده است و در آن اولویت دریافت واکسن با جزئیات تعیین شده است. با توجه به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا به هیچ فردی خارج از این اولویت بندی واکسن تزریق نمی شود. 

وی با تاکید بر این که  دولت سیاست افزایش تست را با شدت و جدیت دنبال می کند،اظهار داشت:امیدواریم که برخی مسئولان استانداردهای دوگانه را در رعایت پروتکل های بهداشتی کنار بگذارند و مسئولانه رفتار کنند. متاسفانه عدم مراعات هشدارهای بهداشتی در جریان برخی سفرهای مسئولان و برخی مراسم تشییع و خاکسپاری از نظر مسئولان کنترل نگران کننده است.

وی خاطر نشان کرد: انتظار می رود همگان به مراعات پروتکل های بهداشتی پایبند باشند. مصونیت و پیروزی بر ویروس کرونا سخت نیست اما به شرطی که توصیه های ساده و روشن بهداشتی توسط همگان رعایت شوند.

وی در قسمت دیگری از سخنانش با اشاره به  سالگرد تشکیل شورای انقلاب عنوان کرد: تشکیل این شورا اقدامی بی سابقه در تاریخ انقلاب ها است.  نگاهی اجمالی به شورای انقلاب و مباحث دموکراتیک شورا به خوبی تفاوت انقلاب اسلامی و انقلاب های کلاسیک دنیای آن روز را که بر عنصر نظامی و مسلحانه تاکید عمده داشت نشان می دهد.مباحث مطرح شده در این شورا نشان از ترکیب جمهوریت و اسلامیت است و ایده‌های مطرح شده در دل آن شورا هسته اولیه مردم‌سالاری دینی را در کشور عملیاتی کرد.

ربیعی افزود:ترکیب شورای انقلاب نشان می دهد که برخلاف انقلاب های آن عصر این انقلاب یک انقلاب مسلحانه و نظامی بنیاد نبود، بلکه از همان ابتدا مردم بنیاد بوده است و بر محور یک انقلاب بزرگ اجتماعی و به تعبیر امام "همه با هم" استوار شده است.یاد امام راحل (ره) و پدران و بنیان‌گذاران قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را گرامی می‌ داریم.

روابط ایران و قطر الگوی موفقی از همسایگی خوب است

ربیعی در پاسخ به این سؤال که اخیراً نخست وزیر سابق قطر خواهان تجدید نظر کشورهای عربی در روابط با ایران شده بود، آیا تا به حال گام‌های عملی دراین خصوص برداشته شده است، گفت: روابط و همکاری‌های ایران و قطر امروز در مسیر قابل قبولی پیش می‌رود؛ هرچند که ظرفیت‌های همکاری‌های دو کشور بسیار بیشتر است و امیدواریم دو ملت به زودی بتوانند به حداکثر ظرفیت همکاری‌های دوجانبه دست پیدا کنند. 

سخنگوی دولت ادامه داد: روابط ایران و قطر الگوی موفقی از همسایگی خوب مبتنی بر احترام متقابل به تمامیت سرزمینی و جایگاه برابر حقوقی در ارتباطات بین‌المللی است که امیدواریم روزی به مناسبات همه کشورهای منطقه تسری پیدا کند. آنچه در اینجا می‌توانم بگویم این است که جمهوری اسلامی ایران همواره از کاهش تنش‌های منطقه‌ای حمایت کرده و تلاش داشته تا امنیت منطقه توسط کشورهای حوزه خلیج فارس را تأمین کند. 

وی بیان کرد: ما از حسن نیت قطر در نقش آفرینی سازنده در منطقه و در مناسبات ایران و سایر کشورهای عربی استقبال می‌کنیم و به رایزنی‌های نزدیک با دوحه در این خصوص ادامه خواهیم داد.

در این جایگاه به تبیین نقطه نظرات دولت در خصوص مهمترین اقدامات،

تصمیمات و عملکردها می‌پردازم

ربیعی در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه «کیهان» مبنی بر اینکه به نظر شما عقل و درایت سیاسی فردی مثل ترامپ بیشتر است یا نامزد شکست خورده انتخابات ۸۸ در ایران، اظهار کرد: این موضع شما ارتباطی با جایگاه سخنگویی دولت ندارد؛ من در این جایگاه به تبیین نقطه نظرات دولت در خصوص مهمترین اقدامات، تصمیمات و عملکردها می‌پردازم.

مذاکره مجدد در خصوص مواردی که در برجام آمده غیرممکن است

سخنگوی دولت در خصوص امکان مذاکره با آمریکا بعد روی کار آمدن بایدن نیز گفت: آن چه آمریکا باید انجام دهد توقف قانون شکنی و نقض تعهدات بین المللی آن  کشور بر اساس قطعنامه شورای امنیت  است. این کار نیازی به مذاکره ندارد چون اجرای وظیفه یک کشور نباید موضوع مذاکره و بده بستان باشد. ایران هم بارها اعلام کرده که اگر آمریکا تعهدات خود را انجام دهد و تحریم‌ها را رفع کند ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود بر می‌گردد و این هم نیازی به مذاکره ندارد.

وی افزود:  با این حال برخی کشورهای غربی می‌خواهند مواردی که قبلا مذاکره شده و در برجام آمده است را دوباره مذاکره کنند که چنین چیزی غیر ممکن است. ایران، چین و روسیه صراحتا مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده‌اند.

مصادیق کلی‌گویی‌ها در خصوص بودجه مشخص شود تا بتوان به آن پاسخ داد

ربیعی درباره ادعای نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه بودجه برای فروپاشی نظام نوشته شده و همچنین اینکه بودجه برای دلالان سود آوری خواد داشت، با بیان اینکه ما قصد ورود به مجادلات نداریم و نیتمان ایجاد همدلی در کشور است. نیاز داریم خارج از هیاهوها برای سال آینده بودجه‌ای مناسب تنظیم شود. لایحه بودجه ماحصل مطالعات و بررسی تفصیلی و همه جانبه کارشناسان خبره دولت در خصوص الزامات و اقتضائات اقتصادی کشور بوده و این بودجه براساس قواعد و شرایط کشور تهیه و تنظیم شده است. کلی گویی در مورد بودجه از سوی برخی افراد و بیان اینکه بیشترین عواید بودجه نصیب دلالان و سود جویان خواهد شد، درست نیست. اگر موردی را میشناسند بگویند کدام قسمت است.

وی ادامه داد: باید مصادیق این کلی گویی‌ها مشخص شود تا بتوان به آن پاسخ داد. سخنانی نظیر لایحه با رویکرد سیاسی برای فروپاشی نظام که اساسا فاقد بنیه علمی و اقتصادی است و بیشتر به نوعی رفتار سیاسی و اتهامی بر علیه دولت تلقی می‌شود. ما که نمی‌خواهیم منازعه سیاسی داشته باشیم، اما دقیق بگویند کجای لایحه بودجه باعث فروپاشی نظام می‌شود و تصمیم جایگزین آنها چیست تا در مورد آن صحبت کنیم. این صحبت‌ها دردی از مردم کرونا زده و تحت فشار تحریم دوا نمی‌کند. 

دستیار ارتباطات رئیس جمهور با طرح این پرسش که چه تصمیمی در مورد درآمدها گرفته شد که عواید بودجه سهم دلالان نشود، خاطر نشان کرد: همه درآمدهای پیشنهادی را که افزایش داده شده است. اتفاقا برخی‌ تصمیم‌های اولیه که تاکنون اعلام شده را به همین سیاق عامل فروپاشی و رانت می‌دانند. این حرفهای بی محاسبه، تحمیلی و سیاسی چه دردی از دردهای مردم تحریم زده و نگران از کرونا را درمان می‌کند؟

وی درباره بودجه اضافه کرد: ارزیابی‌های دقیقی کارشناسی از روند تصمیم سازی‌های گذشته نشان می‌دهد که جدای از عوامل بیرونی و تحریم‌های اقتصادی، مهم‌ترین عاملی که باعث بروز نوسانات عدیده در فضای اقتصادی کشور و معیشت مردم می‌شود، برخی تصمیم سازی‌های اقتصادی و راهبردی غیر کارشناسی و خلق الساعه است. تصمیماتی که در واقع باعث تشدید نوسانات بازار و افزایش تکانه های تورمی می‌شوند. در واقع ریشه اصلی مشکلات را باید در ریل گذاری‌های اشتباه اقتصادی و معیشتی جستجو کرد.

ربیعی با بیان اینکه معتقدم در این برهه حساس هر تصمیمی که باعث بروز نوسان و بی ثباتی در اقتصاد شود، بر خلاف منافع ملی و منافع عمومی مردم است و باید از اتخاذ آن پرهیز کرد،‌ گفت: دولت بودجه سال آینده را شفاف و در معرض کارشناسان و صاحب نظران و زیر نور افکار عمومی قرار داده  است. افزایش سهم نفت در منابع عمومی آن هم از محل افزایش قیمت ارز  قطعا ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد و این اقدام و افزایش قیمت ارز تعرفه ها اگر در مجلس تصویب شود باعث تورم خواهد شد. 

تغییر نرخ تسعیر ارز دادن علامت نامناسب به ثبات بازار است

وی با اشاره به طرح تغییر نرخ تسعیر ارز توسط مجلس تاکید کرد: طی روزهای اخیر خبر تصمیم مجلس برای افزایش نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰ به حول و حوش عدد۱۷۵۰۰ تومان منتشر شده چون بیانات متفاوت در این زمینه شندیده می‌شود باید منتظر بمانیم و از تصمیم نهایی مطلع شویم. به هر حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران اقتصادی این تصمیم هم انتظار تورمی را افزایش می‌دهد و هم علیه ارزش پول ملی و دادن علامت نامناسب به ثبات بازار است. امروز بدون درک شرایط و زندگی مردم در مورد تامین کالاهای اساسی فضاسازی می‌شود.

سخنگوی قوه مجریه کشور، با بیان اینکه زندگی مردم در بحران ها باید حمایت شود، بیان داشت: موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی با همه اشکالات خود مربوط به شرایطی بود که مردم زندگی سختی داشتند. مثل توزیع کوپن در دوران جنگ تحمیلی. واقعیت این است که وقتی اقتصاد در تعادل نباشد و تحت فشار حداکثری و در جنگ اقتصادی قرار دارد هر دولت نیاز به استفاده از طرح‌های حمایت معیشتى دارد و لازم می‌شود تصمیم‌هایی خاص را اتخاذ کند. بنابراین دولت صراحتا اعلام کرده هر کسی را که از ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای تامین کالاهای اساسی اختصاص داده شده بود سواستفاده کرده، حتما به دستگاه قضایی معرفی کنند. 

وی با یادآوری اینکه ما در حال گذر از شرایط نامتعادل هستیم و باید تا عادی شدن شرایط اقتصادی از مردم حمایت کنیم، گفت:‌ در این شرایط رکود، زدن از سفره مردم و ارائه بودجه  انقباضی واقع بینانه نیست. ما وظیفه داریم سفره مردم و کسانی که از طریق طرح های عمرانی با بودجه دولت امرارمعاش می‌کنند را حفظ کنیم، بنای ما این بود که به اندازه ارز کالای اساسی به یک شکل به قدرت خرید مردم اضافه کنیم.در بودجه ۱۴۰۰ تلاش شده است که قدرت خریدمردم را ۲۵ درصد افزایش داده شود، پرداخت فوق العاده ویژه و همسان سازی بازنشستگی فرهنگیان از جمله اقداماتی است که انجام شده است. این اقدام در چنین شرایط اقتصادی که سفره مردم نسبت به گذشته خالی شده است الزامی است.

 

بازار سرمایه، یک بازار زودبازده نیست 

سخنگوی دولت دوازدهم در خصوص حمایت دولت از بورس نیز گفت: نهاد بورس در فلسفه وجودی خود یک نهاد مستقل از مداخله‌های دولتی است که در مقطع کنونی نشان داده می‌تواند محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری مردم و جهت گیری سالم اقتصادی و تأمین منابع مالی بنگاه‌های دولتی، عمومی و خصوصی باشد. 

وی با بیان اینکه دولت کماکان در سطح حمایت از بازار سرمایه، حرکت می‌کند، افزود: همه ناظران و کارشناسان اقتصادی بارها تاکید کرده‌اند که بازار سرمایه، یک بازار زودبازده نیست و هیچ سرمایه‌گذاری نباید با هدف سوددهی در کوتاه مدت وارد این بازار بشود. 

ربیعی اظهار کرد: در مجموع این نیز وظیفه مدیریت بازار سرمایه است تا سازوکاری تدوین کند که اشخاص حقیقی با آگاهی در این زمینه اقدام کنند. در این میان، وظیفه دولت، تقویت، حمایت و عدم مداخله در قوانین و سازوکارهای بورس و همچنین حمایت از تصمیمات شورای عالی بورس است. نباید اقدامی انجام شود که بر سرنوشت ده‌ها میلیون سهامدار حقیقی و خرد، تأثیر منفی بگذارد.

تا زمانی که برجام پابرجاست، اصل بازرسی نیز به قوت خود باقی است

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه نمایندگان مجلس از اخراج بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ سوم اسفند در صورت عدم برداشته شدن تحریم‌ها سخن می‌گویند در صورتی که اخراج این بازرسان به معنای خروج ایران از ان پی تی است، موضع دولت در قبال این موضع چیست، اظهار کرد: تعهدات جمهوری اسلامی در خصوص بازرسی‌ها به سه قسمت تقسیم می‌شود. براساس توافق نامه پادمان قبول کردیم بازرسی داشته باشیم براساس پروتکل الحاقی تمامی تعهدات ما داوطلبانه بوده است.

وی با بیان اینکه ما مقید به اجرای قانون هستیم، افزود: تا زمانی که برجام پابرجاست تعهد ما نیز پابرجاست. ما قطعاً اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را اجرا خواهیم کرد چون قانون شده است، براساس تصمیم برجام، سطوحی از بازرسی‌ها کاهش پیدا خواهد کرد چون اگر این نباشد، به معنای خروج ما از ان پی تی است بنابراین اصل بازرسی به قوت خود باقی است.

 

ظرفیت تولید داخلی واکسن در تابستان ۱۴۰۰ به سرانجام خواهد رسید

و تولید انبوه خواهیم داشت

سخنگوی دولت در خصوص ظرفیت داخلی کشور برای تولید واکسن نیز بیان کرد: تولید واکسن و واردات آن هم زمان و در موازات یکدیگر پیش می‌رود و هیچ کدام خللی در روند انجام دیگری ایجاد نمی‌کند و سیاست دولت حمایت از سلامت مردم است. خوشبختانه هم در زمینه خرید و هم در زمینه تولید توفیقات خوبی به دست آمده است. فرآیند قیمت گذاری واکسن و داروی تولید داخل مشخص و مبتنی بر ریال است. البته دولت برای توسعه خطوط تولید واکسن‌های داخلی که تأییدیه لازم را دریافت کنند حمایت کرده و در صورت نیاز تسهیلات ارزی ارائه می‌کند.

وی با بیان اینکه آنچه که برای ما بنیادی تراست تولید داخل استف گفت: براساس اعلام مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت ، ظرفیت تولید داخلی واکسن در تابستان ۱۴۰۰ به سرانجام خواهد رسید و تولید انبوه خواهیم داشت، حداقل ماهیانه بیش از ده میلیون دوز خواهد بود و حتی این عدد قابل افزایش نیز است. سرمایه گذاری و اعتماد دولت به تولید داخلی حداکثری است و شاید از نادر کشورهایی هستیم که به نسبت جمعیت و سهم در اقتصاد جهانی، این تعداد پلتفرم ساخت واکسن کرونا هم زمان فعال شده است. 

وی اضافه کرد: بارها اعلام کرده‌ایم که تولید واکسن داخلی از چهار مسیر که  سه مسیر آن داخلی و یک مسیر تولید مشترک است، در حال پیگیری است. سلامت مردم برای دولت اولویت اول است و برای آن از هیچ‌گونه تلاشی دریغ نمی‌کنیم.

 

برخی نخواستند تحریم و شیوه‌های هوشمندانه مقابله دولت با آن را ببینند

سخنگوی دولت در پاسخ به این ادعا که دولت منابع ارزی را ذخیره کرده است تا با روی کارآمدن بایدن و عرضه آن در بازار، قیمت دلار کاهش زیادی پیدا کند، گفت: ظاهرا گوینده از آثار و تبعات گفتار خود مطلع نیست. این موضوع، اگر اندکی هم صحت داشته باشد یک خیانت بزرگ محسوب می شود و بیان این موضوع بدون تحقیق جفای بزرگ به ملت و دولت است. این سخن کذب محض است و تکرار افترائاتی است که معمولا از رسانه‌های ضد ایرانی شنیده می‌شود.

وی با بیان اینکه این سخنان نایب رئیس مجلس است  که البته خود ایشان در صحبت‌هایش می‌گوید «نمی‌دانم که درست است یا نه»، تصریح کرد: چرا چیزی را که از آن مطمئن نیستند در حد نایب رییس مجلس اعلام می‌‌شود. از وزارت نفت و حتی بانک مرکزی پرسیدیم هیچ اطلاعی از این ارزها وجود ندارد. بهتر است یک مورد را اعلام کنند که این پول کجاست؟  اساسا با عدد و رقم اگر سرکار داشته باشند می‌دانند این حجم از ارز که بتواند نرخ را تا ۱۱ هزار تومان برساند. به چه میزان است؟ با یک کارشناس صحبت کردم و رقم چنین موضوع را تا چند صد هزار میلیارد معرفی کرد. خب این پول‌ها کجا هستند؟

ربیعی اضافه کرد: همگان از شرایط سخت اداره کشور و تلاش برای دور زدن تحریم و کاهش آثار تحریم با موانع زیادی که تحریم و FATF توامان بر گردش مالی کشور داشته اند آگاه هستد. اتفاقا دولت دوازدهم دوره ای قابل قبول در دور زدن تحریم همراه با حفظ سلامت اقتصادی و غیر فساد آمیز بودن دارد. در این دوره افراد خاصی که بعدا محاکمه شدند و پول‌هایی که پیدا شد مانند برخی افراد که نمی‌خواهم اسمشان بیاورم رشد نکردند. و اساسا این نوع اظهارات به خاطر این است که آثار تحریم و شیوه های هوشمندانه مقابله دولت با تحریم ضمن تعهد به شفافیت و پرهیز از فسادآفرینی تحریم را نخواستند ببینید.

وی گفت: بیان این سخنان، در شرایط زمانی امروز، که مردم امیدوارند با پیروزی نهایی ملت ایران در جنگ اقتصادی، فشارهای تحریمی برداشته شود، اثری جز ممانعت از آرامش روانی مردم و حرکت به سمت تعادل در اقتصاد کشور و برگشتن به مسیر رشد و ثبات ندارد. مردم عزیز می دانند لازم است ما در آن واحد، در دو صحنه مبارزه بودیم یکی جنگ اقتصادی و دیگری جنگ روانی.

دستیار ارتباطات رئیس جمهور با بیان اینکه در جنگ اقتصادی، باید منابع محدود را مدیریت می‌کردیم و در جنگ روانی مانع لطمه به روحیه مردم شویم، گفت: در حالی که اقتضای مقاومت قهرمانانه در این جنگ اقتصادی، این بوده است که علی‌رغم همه فشارها و کمبودها، با مدیریت منابع محدود نگذاریم به مردم بیش از این فشار بیاید و مانع آن نشویم که فرصت طلبان از التهاب در بازارها سوء استفاده کنند. انتظار داریم دوستان منصفانه صحبت کنند.

 

موضع ما کاملاً روشن است/ هرگاه طرف آمریکایی به تعهدات خود عمل کند، ما نیز آماده‌ایم که به طور کامل تعهدات خود را اجرا کنیم

دستیار اجتماعی رئیس جمهور درباره بازگشت آمریکا به برجام و پیام مشخص دولت به ایالت متحده نیز گفت: موضع ما کاملاً روشن است و بارها از سوی رییس جمهور محترم و وزیر امور خارجه اعلام شده است، بنده از این تریبون نه تنها در بعد از پیروزی آقای بایدن در انتخابات بلکه قبل از آن هم خطاب به دولت ترامپ اعلام شده است. موضع ما تحت تاثیر انتخابات آمریکا نبوده و همواره در یک چارچوب اصولی طرح شده است. البته عده ای هم همیشه دوست داشتند به گونه‌های دیگر صحبت کنند اما برای دولت منافع ملی واجرای مصوبات مهم بوده است.

ربیعی بیان کرد: هرگاه طرف آمریکایی به تعهدات خود عمل کند، ما نیز آماده‌ایم که به طور کامل تعهدات خود را اجرا کنیم. تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض، پایه مواضع ما درباره برجام است. ما حتی در دوره دولت ترامپ گفتیم که اگر نسبت به برجام حساسیت دارید، به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کنید که در این صورت مکلف به لغو همه تحریم‌ها هستند. این تنها پیام واحدی است که متفقاً از ایران به ایالات متحده فرستاده می شود. تاکنون به طور روشن همین پیام را اعلام کرده‌ایم و مجدد بیان می کنیم. البته شاید برخی تمایل به این پیام نداشته باشند یا علاقه مند به ادامه تحریم‌ها باشند که آن موضوع دیگری است.

سخنگوی دولت علی ربیعی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر