کد خبر: 1021048 A

استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووا:

یک استاد علوم سیاسی تاکید کرد رئیس‌جمهور منتخب آمریکا یک سیاستمدار قابل و دیپلمات ماهر است و رویکردش با یک ستاره برنامه‌های تلویزیون متفاوت است و به دنبال نمایش نیست.

برایان واربی «Brian Warby» استاد علوم سیاسی دانشگاه آیووای آمریکاست. وی در گفت‌وگو با ایلنا دیدگاه خود را درباره تنش در روابط ایران و آمریکا بیان کرد:

برایان واربی در ابتدا در خصوص صحبت‌ها مبنی بر مذاکره برای توافق جدید با تهران و آنچه «برجام پلاس» نامیده می شود، گفت: رسیدن به توافق جدید ممکن نیست و در واقع وزرای خارجه اتحادیه اروپا در تلاش برای دستیابی به «توافق جدید» نیستند. به نظر می رسد آنها معتقدند که بازگشت به برجام در حال حاضر بهترین گزینه است و آن ها خواهان حفظ توافق فعلی برجام هستند.

وی همچنین با اشاره به مواضع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قبال برنامه هسته‌ای ایران گفت: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس میخواهد توافقی در مورد چگونگی بازگشت به انطباق با برجام وجود داشته باشد. این احتمالاً به شرح جدول زمانی و شرایطی می‌پردازد که براساس آن ایالات متحده تحریم‌ها را برداشته و ایران ادامه تولید  مواد شکاف‌پذیر، افزایش سانتریفیوژها و غیره را کنار بگذارد. آژانس خواهان تبعیت همه طرف‌ها از برجام است.

این استاد دانشگاه در خصوص آغاز به کار دولت جدید در ایالات متحده و پایان دوران دونالد ترامپ نیز گفت: جو بایدن تنش با ایران را کاهش می‌دهد؛ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا یک سیاستمدار قابل و دیپلمات ماهر است و رویکردش با یک ستاره برنامه‌های تلویزیون متفاوت است و به دنبال نمایش نیست.

وی ادامه داد: بایدن باید موضوع ایران را جدی بگیرد  و من فکر می‌کنم که این کار را خواهد کرد. گفت‌وگو با مقامات ایرانی یا حداقل تلاش واقعی برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها، تنش در روابط میان تهران و واشنگتن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 واربی در پایان با اشاره به سالگرد ترور سردار قاسم سلیمانی گفت: من با ترور مخالف هستم؛ در واقع ایالات متحده شکایات جدی در مورد سلیمانی داشت اما ترور خطر زیادی را به همراه آورد و تنش‌ها را افزایش داد و اقدامی بی‌نتیجه و غیرقانونی بود.

 

ایران آمریکا جو بایدن دونالد ترامپ برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر