کد خبر: 1018445 A

گزارش ایلنا از مراسم نخستین سالگرد شهادت سردار سلیمانی؛

نخستین سالگرد شهادت سردار سلیمانی با حضور و سخرانی چهره‌های محور مقاومت از کشورهای مختلف و مسئولان کشوری و لشگری برگزار و وجوه مختلف شخصیتی شهید سلیمانی مورد بررسی و تببین قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک روز مانده به سالروز ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس از فرماندهان نیروهای حشد الشعبی عراق و همراهانشان، مراسم سالگردی با حضور میهمانان خارجی و مسئولان کشور و لشگری در دانشگاه تهران برگزار شد.

در نخستین سالگرد ترور سردار سلیمانی به دبیری «حسین امیرعبدالهیان» دستیار ویژه رئیس مجلس مدیریت می‌شد؛ «حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضاییه، سردار «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه‌، حجت الاسلام «محمود علوی» وزیر اطلاعات، حجت الاسلام محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین «عبدالله حاجی صادقی»، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران،‌ حجت‌الاسلام و المسلمین «علی محمدی‌سیرت» با حکم نماینده ولی فقیه نمانیده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه، « محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی، سردار «محمد شیرازی» رئیس دفتر نظامی رهبر انقلاب، سردار «احمد وحیدی» رئیس دانشگاه دفاع ملی، «مجید انصاری» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، «محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران و دیگر شخصیت‌های سیاسی و نظامی حضور داشته و به برخی از آنها به سخرانی پرداختند.

 

در این مراسم شخصیت‌هایی از جبهه مقاومت همچون، «فالح الفیاض» رئیس حشد الشعبی عراق، «هاشم صفی‌الدین» رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان، شیخ «احمد بدرالدین حسون» مفتی اعظم سوریه و  «ابراهیم محمد الدیلمی» سفیر یمن در ایران، ‌«هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح و جانشین رئیس حشد الشعبی، فرمانده انصارالله یمن حضور و برخی از آنان سخنرانی کردند.

سردار قاآنی به عنوان نخستین سخنران سالگرد شهادت سردار سلیمانی با بیان اینکه شهید سلیمانی معرفت، عبادت، اخلاص، ایثار و همه ارزش‌های انسانی و اسلامی در مقاومت جای داده بود، تاکید کرد:  آنهایی که این جنایت را انجام دادند بدانند کاری کردند که در سرتاسر عالم هر کجا یک مرد پیدا شود آمادگی این را دارد که نامرد‌هایی را که این کار را کردند به سزای عملشان برساند.

جانشین سردار سلیمانی تصریح کرد: با صراحت می‌گویم مسیر نیروی قدس و مسیر مقاومت با شیطنت‌هایی که آمریکا می‌کند تغییر نمی‌کند و همچنان بر همان مسیر است. اما با این جنایت برای همه آزادگان در دنیا موضوعیت پیدا کرد که حتی از درون خانه شما کسی پیدا شود که پاسخ این جنایت را بدهد.

مهمانان خارجی محور مقاومت که از کشورهای یمن، سوریه، لبنان  و فلسطن و عراق در مراسم سالگرد ترور فرمانده محور مقاومت حاضر شده بودند، به تبیین جایگاه و نقش سردار سیلمانی در منطقه و اهداف این جبهه پرداختند.

زیاد نخاله دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین در سخنان خود با بیان اینکه حاج قاسم مانعی بود که از فروپاشی و سقوط منطقه از اقیانوس[اطلس] تا خلیج جلوگیری می‌کرد. در حالیکه برخی حاکمان منطقه قدس را می‌فروشند، یادآور شد: شهادت می‌دهم موشک‌هایی که پایتخت اسرائیل را درهم کوبید، خود حاج قاسم بر رساندن آن‌ها به گروه‌های مقاومت، نظارت داشت و این علاوه بر رساندن تخصص، تجارب و سایر توانمندی‌ها به نیروهای مقاومت بود که تحت نظر ایشان انجام می‌شد.

دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین تصریح کرد: این حمایت‌های ایشان از فلسطین در حالی انجام می‌شد که برخی کشورهای منطقه به دلیل ترس از سقوط خود برای جلب حمایت در برابر آمریکا گردن خم می‌کنند. هیچ روزی نبود که او توجه به فلسطین را رها کرده باشد.

"شیخ بدرالدین حسون" مفتی اعظم جمهوری عربی سوریه در سالگرد سردار سیمانی به وجوه دیگری از شخصیت و جایگاه او پرداخت و گفت: سردار سلیمانی بهشت را برگزید تا امت اسلامی بیدار شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه راه شهید سلیمانی ادامه دهند راه انقلاب و امام خمینی است، تصریح کرد که «بشارت می‌دهم که پیروزی نزدیک است. به خون حاج قاسم و همه شهدا که من آنها را می‌شناسم قسم، ما به روزی که به جهان بگوییم که ما آمدیم،‌ نزدیک شده‌ایم. ما قبله اول خود و قبله دوم خود را به دست شما نخواهم سپرد و جهاد خود را ادامه می‌دهیم»

"فالح‌الفیاض" رئیس حشد شعبی عراق و از همرزمان سردار سلمانی با بیان اینکه ما عزادار فرمانده قاسم سلیمانی هستیم؛ مردم عراق عاشق شهید سلیمانی شدند، در شرایطی که منطقه تحت یک آگاهی کاذب قرار گرفت مردم عراق توانستند راه صحیح حضور در همه مسائل ملت را بدانند، از جمله مهمترین آن‌ها مسئله فلسطین است. ما این را مدیون فرمانده شهید قاسم سلیمانی هستیم.

رئیس سازمان نیروهای مردمی تصریح کرد: عراق نمی‌تواند مسیری را طی کند که برخی از افراد ضعیف النفس طی کردند، زیرا عراق در کنار فلسطین باقی خواهد ماند.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین «ابراهیم رئیسی» رئیس دستگاه قضا به سخنرانی پرداخت و ضمن اشاره به ابعاد شخصیتی سردار سیلمانی از جمله بصیرت، ولایتمداری و نگاه فراقومی و نژادی و دفاع از مظلوم، تاکید کرد که مکتب سلیمانی در ادامه مکتب امام خمینی و عاشورا است و باید ابعاد این مکتب برای نسل حاضر و آتی تبیین شود.

رئیس قوه قضائیه شهادت سردار سلیمانی را عاملی برای ادامه راه او دانست و گفت آمریکا خالق داعش و القاعده هستند و تصور میکردند با ترور قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه و جهان، مقاومت از پا خواهد افتاد و سست خواهد شد اما این پیام را دریافت کرد که به شهادت رساندن او مقاومت را از پای نمی‌اندازد و پافشاری مردم منطقه بر مقاومت ادامه دارد.

وی با قطعی دانستن انتقام خون سردار سلیمانی تصریح کرد: جلو‌ه‌هایی از انتقام سخت پیدا شده است اما دشمنان منتظر باشند که نیروهای مقاومت برای انتقام آماده هستند. دشمن بدانند که امت اسلامی به خوبی می‌داند که در چه زمانی و در چه مکانی انتقام را بگیرد و آمر این حادثه بداند که زندگی از این پس برای او بسیار سخت خواهد بود. دشمنان بدانند که حتی اگر کسی در کسوت رئیس جمهور آمریکا به عنوان قاتل ظاهر شد از کیفر و مجازات در هیچ کجای این زمین در امان و در حاشیه امن نخواهد بود.

سردار سلامی فرمانده سپاه قدس نیز در حاشیه مراسم سالگرد شهید سلیمانی تحرکات اخیر آمریکایی‌ها درمنطقه را بازتاب پیامدهای ناشی از اشتباه سال گذشته آنها در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و دانست و گفت: شهادت سرداران مقاومت یک بغض فشرده‌ای را میان جوانان و غیرجوانان جهان اسلام ایجاد کرده‌ است و این بغض فشرده مثل یک کابوس همیشه آمریکایی‌ها را رنج می ‌دهد. آنها برای نجات از این کابوس خطرناکی که احساس می‌کنند، دست به یک سلسله تحرکاتی می‌زنند اما در هر صورت ما برای هرگونه واکنش آماده هستیم.

شهادت سردار سلیمانی ترور سردار سلیمانی نخستین سالگرد ترور سردار سلیمانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر