کد خبر: 1017596 A

ابلاغ سند تحول قضایی، پذیرش درخواست اعاده دادرسی سه نفر از متهمان آبان ماه توسط دیوان عالی کشور و اعدام عبدالحمید میربلوچزهی از جمله مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز شنبه عبدالحمید میربلوچزهی از عناصر اصلی گروهک تروریستی جیش‌الظلم اعدام شد که به گفته قوه قضاییه تشریفات قانونی پرونده قضایی وی از سال ۹۴ تاکنون طی شده است.

دادگاه پس از انجام رسیدگی‌های قضایی نسبت به متهم عبدالحمید میربلوچزهی اقدام به صدور رأی کرد و این متهم بر اساس حکم دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد و  پس از قطعیت حکم در دیوان عالی کشور و طی تشریفات قانونی، وی بامداد شنبه ۶ دی ماه به دار آویخته شد.

 

سند تحول قضایی

ابلاغ سند تحول قضایی از دیگر اخبار مهم روز شنبه بود؛ سندی که البته با واکنش‌های متعددی مواجه شد. «رسیدگی به تظلمات، احیاء حقوق عامه، نظارت بر اجرای صحیح قوانین، کشف جرم و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام، پیشگیری از وقوع جرائم، اصلاح مجرمان و حمایت از حقوق مالکیت اشخاص» از هفت مأموریتی است که در این سند برای دستگاه قضا مدنظر قرار گرفته شده است؛ البته این مأموریت‌ها موضوعات جدیدی در دستگاه قضایی نیست و در قوانین همه اینها در نظر گرفته شده است و به نظر می‌رسد وجود کاستی‌های بسیار در این مأموریت‌ها، رئیس قوه قضاییه را به یادآوری این مأموریت‌ها واداشته است. 

حسین تاج، وکیل مدافع محمد رجبی در روز شنبه از پذیرش درخواست اعاده دادرسی سه نفر از متهمان آبان ماه توسط دیوان عالی کشور و صدور دستور رسیدگی مجدد خبر داد و گفت: جای امیدواری دارد که دیوان عالی کشور با پذیرش استدلالات، اعاده دادرسی را پذیرفته و دستور رسیدگی مجدد صادر کرده است.اری زیادی داشت و بهتر است نگاهی به گذشته داشته باشیم. 

رسول کوهپایه‌زاده، وکیل مالباختگان پرونده سکه ثامن از صدور حکم متهمان ردیف دوم و سوم خبر داد و گفت: دادگاه بدوی متهمان ردیف دوم و سوم پرونده یعنی همسر و خواهر آقای زاهدی‌فر را به اتهام معاونت در جرم محکوم کرد و ما به این حکم اعتراض کردیم و معتقدیم که اتهام آنها مشارکت است.

برگزاری نشست مشترک سران قوا، تشکیل کارگروه ویژه‌ای در دادستانی برای رصد و شناسایی سایت‌های شرط بندی و گردانندگان آن‌ها، تشریح اقدامات قضایی لازم برای پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی نیز از دیگر اخبار مهم حقوقی قضایی در هفته گذشته بود.

دیوان عالی کشور اعدام سند تحول قضایی متهمان آبان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر