کد خبر: 1017355 A

وزارت خارجه افعانستان:

​وزارت امور خارجه افعانستان در بیانیه ای تاکید کرد: همکاری با کشورهای منطقه از جمله ایران، بخشی از تلاش‌های جمهوری اسلامی افغانستان به‌منظور ایجاد و تقویت اجماع منطقه‌ای در خصوص روند صلح می‌باشد.

به گزارش ایلنا در بیانیه وزارت امور خارجه افغانستان آمده است: سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی افغانستان بر محور صلح و امنیت، همکاری‌های اقتصادی و همگرایی‌های دوجانبه و چندجانبه استوار بوده و افغانستان پیوسته کوشیده است محل همکاری و تعامل مثبت میان کشورهای منطقه و جهان باشد.

بنابراین همکاری با یک کشور، به هیچ وجه به معنای عدم‌همکاری یا تقابل با سایر کشورها نخواهد بود. با توجه به ابعاد و سرشت تهدیدات مشترک که متوجه افغانستان، منطقه و جامعه جهانی می‌باشد، جمهوری اسلامی افغانستان به سیاست چندجانبه‌گرایی یا Multialignment بر بنیاد منافع مشترک در سطح منطقه و جهان باورمند و متعهد است.

به ‌منظور تأمین ‌و ‌تضمین صلح پایدار در افغانستان، دولت جمهوری اسلامی افغانستان عملاً‌ در راستای ایجاد و تقویت اجماع سه‌گانه ملی، منطقه‌ای، و بین‌المللی که مکمل  همدیگرند، کار می‌کند. ما بر این باوریم که اجماع ملی سبب تقویت اجماع منطقه‌ای شده و اجماع منطقه‌ای برای گسترش اجماع بین‌المللی جهت موفقیت روند صلح مهم و ضروری می‌باشد.

همکاری با کشورهای منطقه، از جمله کشور دوست و برادر ایران، بخشی از تلاش‌های جمهوری اسلامی افغانستان به‌منظور ایجاد و تقویت اجماع منطقه‌ای در خصوص روند صلح می‌باشد. ما باور داریم که برای تأمین و تضمین صلح در افغانستان و رفع تهدید تروریسم در منطقه و جهان، تعامل و همکاری صادقانه میان همه طرف‌های ذی‌نفع امری مهم و حیاتی می‌باشد. 

در عین حال دوستی و همکاری همه‌جانبه ما با ایالات متحده آمریکا که بر بنیاد منافع مشترک، قربانی‌ها و مبارزات مشترک در 19 سال گذشته قوام یافته، برای ما از اهمیت و ارزش استراتژیک برخوردار است. روابط و همکاری ما با ایالات متحده امریکا در راستای مبارزه با تروریسم، تأمین صلح باعزت و پایدار، و رشد و رفاه اقتصادی، بخشی از سرمایهٔ بزرگ ملی ما در عرصهٔ روابط بین‌المللی به‌شمار می‌رود. علی‌ رغم برخی اختلافات میان شماری از همکاران بین‌المللی در موارد و جاهای دیگر، دولت جمهوری اسلامی افغانستان تعهد، درایت و توانایی آن‌ را دارد تا منافع مشترک را اساس همکاری میان افغانستان و همکاران منطقه‌یی و بین‌المللی خویش قرار دهد.

وزارت امور خارجه از رسانه‌های همگانی کشور، از جمله روزنامه هشت صبح، برای راه‌اندازی مباحث مهم در خصوص مسایل ملی ابراز سپاس و امتنان می‌کند. سیاست خارجی کشور هنگامی به پویایی لازم می‌رسد که همگام با منافع، خواست‌ها و دیدگاه‌های مردم به پیش برده شود. بنابراین، ما نقش رسانه‌ها را در بیداری اذهان عامه و سهیم‌ساختن مردم در مباحث عمدهٔ سیاست خارجی کشور، فوق‌العاده بااهمیت می‌دانیم.

این بیانیه وزارت خارجه افغانستان در پاسخ به مقاله منتشر شده روزنامه هشت صبح تحت عنوان «طرح منطقه‌ای اتمر و ظریف» که در آن ادعا شده است «طرح منطقه‌ای اتمر و ظریف در مقابل طرح ایالات متحدهٔ آمریکا، پاکستان و طالبان قرار دارد» منتشر شده است .

​وزارت امور خارجه افعانستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر