کد خبر: 1015780 A

فرمانده نیروی زمینی ارتش:

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: مرحوم سرتیپ پورداراب از جمله افسرانی بود که در دوران دفاع مقدس نقش بی‌بدیلی از خود به یادگار گذاشت و سند واقعی دفاع مقدس بود.

به گزارش ایلنا، سرتیپ کیومرث حیدری روز شنبه در حاشیه مراسم تشییع پیکر سرتیپ دوم سعید پورداراب از یادگاران و پیشکسوتان دفاع مقدس اظهارکرد: وی از فرماندهان بزرگواری بود که با رشادت و مدیریت فکری خود در فتوحاتی که در صفحات مقدس دفاع مقدس صورت گرفته حضور داشت و توانست دو مدال فتح را از دستان مقام معظم رهبری (حفظه‌الله‌تعالی) دریافت کند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش افزود: سرتیپ پورداراب از افسران باسوادی بود که پس از سال‌های دفاع مقدس هم نقش خود را در تاریخ‌نویسی دفاع مقدس به منصه ظهور رساند و امروز یخشی از کتاب‌هایی که بیان کننده نقش ارتش و نیروی زمینی محوری در دفاع مقدس است، مرهون تلاش و مجاهدت‌های مرحوم سرتیپ دوم پورداراب است.

سرتیپ دوم بازنشسته سعید پورداراب از یادگاران ۸ سال دفاع مقدس و از فرماندهان لشکر ۲۱ حمزه سید الشهدا و از فاتحان خرمشهر پس از عمری رشادت و مجاهدت پنجشنبه گذشته دعوت حق را لبیک و به جمع همرزمان شهیدش پیوست.

مرحوم پورداراب در سال ۱۳۲۰ شمسی در شهرستان فسا متولد و در سال ۱۳۳۹ وارد دانشکده افسری و در سال ۱۳۴۲ فارغ‌التحصیل شد و برای طی دوره‌ مقدماتی رسته‌ای به مرکز پیاده شیراز اعزام شد. وی در طول خدمت، دوره‌های مقدماتی پیاده، عالی پیاده، دفاع غیرنظامی، ترابری پیاده، اطلاعات رزمی، تفسیر عکس هوایی و دوره‌ی دافوس را با رتبه های عالی طی کرد و با روحیه بالای خدمتی و ویژگی های اخلاق مداری و خستگی ناپذیری الگوی افسران جوان و نمونه ای از شمار رزمندگان و فرماندهان ارتش انقلابی بود.

مرحوم سرتیپ دوم پورداراب به دلیل ابراز رشادت و کسب موفقیت‌های درخشان در عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس، در سِمت فرماندهی تیپ، موفق به اخذ دو نشان فتح درجه‌ ۲ و ۳ از دستان مبارک مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا شد. آخرین مسئولیت وی قبل از بازنشستگی، مشاور ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در امور عملیات و جنگ بوده است.

او از بنیانگذاران مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش است که کتاب‌های متعددی از جمله بیش از ۳۰ جلد تقویم تاریخ دفاع مقدس را تألیف کرده است. همچنین با حضور در هیات معارف جنگ شهید سپهبد صیاد شیرازی سال‌ها به تشریح و انتقال دانش نظامی و تجربیات ارزشمند سال‌های جنگ تحمیلی به هزاران افسر جوان دانشگاه‌های افسری همت گماشت.

 

سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش سرتیپ دوم سعید پورداراب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر