کد خبر: 1015140 A

رییسی:

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه قانون رسیدگی به تخلفات اداری در کشور ما در زمره بهترین قوانین است، گفت: باید از سازمان‌های اداری کشور، اجرای کامل و جامع قانون رسیدگی به تخلفات اداری را مطالبه کنیم چراکه اجرای جامع این قانون از سرریز شدن پرونده‌ها به دادگستری‌ها و دستگاه قضایی جلوگیری می‌کند.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی در دیدار با قضات و کارکنان دادگستری استان خراسان شمالی با بیان اینکه عدالت امری فطری است و در فطرت همه انسان‌ها عدالت و حق خواهی وجود دارد، گفت: افرادی که دادگاه حکمی را به حق و عدالت علیه آن‌ها صادر می‌کند اگر چه در ظاهر اظهار نارضایتی می‌کنند، اما در خلوت خود با خداوند، از اینکه عدالت جاری شده، خرسند هستند.

وی ادامه داد: قاضی بر اساس ظواهر حکم می‌کند، اما باید تا آنجا که امکان پذیر است برای قاضی کشف حقیقت صورت گیرد؛ بر همین اساس تاکید شده است که قاضی باید کشف حقیقت کند.

رییس دستگاه قضایی با تاکید بر اینکه همه قضات موظف به تلاش برای کشف حقیقت هستند و کارشناسان و وکلا و اعضای پزشکی قانونی و سایر دست اندرکاران و همکاران امر قضاوت باید به قاضی برای کشف حقیقت کمک کنند، اظهار کرد: اگرچه تحقق عدالت تنها در شمول مسئولیت‌های قاضی نیست و یک فرماندار نیز در مقام اجرای عدالت است، اما مصداق اتم عدالت ورزی و تلاش برای تحقق عدالت، قضات هستند.

رییسی تصریح کرد: همه قضات و دست اندرکاران قضایی باید اصطلاحا آخرتی عمل کنند؛ حاج قاسم سلیمانی از آن جهت که آخرتی عمل می‌کرد، خداوند به او عزت داد؛ حاج قاسم بروز و ظهور رسانه‌ای نداشت، اما خداوند اینگونه او را زیاد کرد.

وی خطاب به قضات گفت: بهترین سکو برای پرش همین جایگاه سازمانی شما قضات و دست اندرکاران قضایی و خدمت به مردم و گره گشایی از کار مردم در این جایگاه است.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه در دادگستری‌ها مطلقا نباید دارای پرونده‌های معوقه باشیم مگر آن دسته از پرونده‌هایی که تعویق در رسیدگی به آنها، توجیه دارد، ادامه داد: قاضی عزیز آن قاضی‌ای است نفوذناپذیر است بدین معناکه نه از صاحبان قدرت و ثروت و نه از بستگان خود نفوذ نمی‌پذیرد و حتی از خودش نیز نفوذ نمی‌پذیرد یعنی حب و بغض او نیز در رایی که صادر می‌کند دخالت ندارد.

وی اضافه کرد: حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در جریان این سفر با تعداد کثیری از مردم و مراجعان به دستگاه قضایی دیدار کرد؛ یکی از موضوعات مهم که در دیدار‌های مردمی نیز نمود می‌یابد، مسئله ناآشنایی مردم به حق و حقوق خود است لذا همه رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی و همه نخبگان و تریبون داران و اصحاب رسانه باید تلاش کنند تا مردم را با حقوق خود آشنا کنند؛ امری که تحقق آن، مراجعه مردم به دستگاه‌های مختلف از جمله دادگستری‌ها را منظم می‌کند.

رییس دستگاه قضایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قانون رسیدگی به تخلفات اداری در کشور ما در زمره بهترین قوانین است و اگر اشکالی در این زمینه وجود دارد ناشی از عدم اجرای قانون مزبور است.

رییسی تصریح کرد: باید از سازمان‌های اداری کشور، اجرای کامل و جامع قانون رسیدگی به تخلفات اداری را مطالبه کنیم چراکه اجرای جامع این قانون از سرریز شدن پرونده‌ها به دادگستری‌ها و دستگاه قضایی جلوگیری می‌کند.

وی در پایان گفت: قانون ارتقای سلامت اداری نیز همچون قانون رسیدگی به تخلفات اداری در کشور ما، در زمره بهترین قوانین است که اجرای کامل این قانون نیز از سوی دستگاه‌های اداری ضروری است.

سید ابراهیم رییسی قانون رسیدگی به تخلفات اداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر