کد خبر: 1014270 A

اقتصاددان اسپانیایی در گفت‌وگو با ایلنا:

یک استاد اقتصاد دانشگاه با تاکید بر این موضوع که حفظ برجام دشوار شده است، گفت: به نظر من این باور گسترده وجود دارد که دولت جدید در ایالات متحده و اتحادیه اروپا به توافق دیپلماتیک با ایران می‌رسند و برجام ادامه می‌یابد.

دانیل لاکاله استاد اسپانیایی و تحلیل‌گر اقتصادی با مدرک دکترای اقتصاد است، حوزه تخصصی او اقتصاد جهانی است. وی جزو بیست اقتصاددان برتر جهان است که تاکنون کتاب‌های پرفروشی در حوزه اقتصاد مانند «فرار از تله بانک مرکزی» و «زندگی در بازارهای مالی» نوشته‌ است. کتاب‌های وی به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و چینی و پرتغالی ترجمه و منتشر شده‌‌ است.
 
لاکاله سخنرانی‌های کلیدی را در معتبرترین انجمن‌ها در سراسر جهان از جمله فدرال رزرو در هوستون، بنیاد هری پایتس در واشنگتن، مدرسه اقتصاد لندن، صندوق انجمن اجتماعی در میامی و مجمع جهانی اقتصاد ارائه کرده است.

وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را پیرامون تنش در روابط ایران و آمریکا بیان کرد:

 

برجام ادامه پیدا می کند

این استاد دانشگاه در ابتدا در مورد اظهاراتی مبنی بر لزوم انعقاد توافق جدید با ایران گفت: در حال حاضر شرایط به نحوی است که حفظ برجام بسیار دشوار شده اما به نظر من این باور گسترده وجود دارد که دولت جدید در ایالات متحده و اتحادیه اروپا به توافق دیپلماتیک با ایران می رسند و برجام ادامه می‌یابد.

آژانس تحت فشارهای بیرونی قرار نمی گیرد

وی در ادامه در مورد اظهارات اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و فراخواندن ایران به اجرای تعهدات و احتمال تحت فشار قرار گرفتن آژانس از سوی قدرت‌های بیرونی گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی در موارد متعددی استقلال خود را ثابت کرده است. من اعتقاد ندارم که برای استقلال آن شکی  وجود دارد. همه دولت‌ها سعی می‌کنند آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را در موضع خود متقاعد کرده و مقام‌های آژانس را راضی کنند اما این به معنای فشار نیست یا آژانس تحت فشار سیاسی قرار می گیرد. به نظر من آژانس استقلال دارد.

با معرفی جان کری شاهد تلاش مجدد دیپلماتیک خواهیم بود

وی  با ابراز امیدواری از تغییر سیاست خارجی آمریکا نسبت به ایران اضافه کرد: در صورت معرفی جان کری به عنوان وزیر خارجه احتمالاً شاهد یک تلاش مجدد دیپلماتیک خواهیم بود.

وی افزود: من معتقدم مذاکرات دیپلماتیک احتمالاً از منظر جدیدی از سوی طرفین آغاز خواهد شد و ما شاهد پیشرفت های دیپلماتیک خواهیم بود

طرفین باید بپذیرند تهدیدی علیه یکدیگر نیستند

لاکاله در ادامه خاطرنشان کرد: بهترین راه برای کاهش تنش برای هر دو کشور این است که درک روشنی از این داشته باشید که تهدید نظامی و غیرنظامی علیه آن‌ها از سوی طرف دیگر وجود ندارد. اگر ایالات متحده متوجه شود تهدید از بین رفته است و تهدیدی وجود ندارد  ، تنش‌ها به سرعت کاهش می یابد و تحریم‌ها از بین می رود

 

ایران آمریکا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برجام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر