کد خبر: 1013730 A

استاد روابط بین‌الملل و حقوق بشر دانشگاه پرینستون:

یک استاد روابط بین‌الملل گفت: ترامپ تنها به زورگویی، تهدید و استبداد در عرصه جهانی و علیه ایران مشغول شد و این سیاست تنها شکست خورد.

مارتین اس فلاهرتی (Martin S. Flaherty)، استاد روابط بین‌الملل و حقوق بشر دانشگاه پرینستون است. وی به صورت تخصصی در حوزه‌های سیاست خارجی، روابط بین‌الملل و حقوق بشر تحقیق و بررسی و تدریس کرده است. فلاهرتی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را پیرامون سیاست احتمالی رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده در قبال ایران بیان کرد.

ترامپ فقط علیه ایران قلدری کرد

وی در ابتدا با انتقاد از سیاست دوران ترامپ در قبال ایران گفت: ترامپ تنها به زورگویی و تهدید و استبداد در عرصه جهانی و علیه ایران مشغول شد و این سیاست شکست خورد. خیلی متاسفم و خیلی عجیب است که هنوز عده‌ای به سیاست خارجی قلدرانه وی احترام می گذارند. اکنون آمریکا برای نشان دادن حسن نیت و ایجاد اعتماد در ایران باید تحریم‌ها را در شرایط فعلی و شیوع کرونا بردارد و راه را برای مذاکره باز کند. ایران هم باید قانون جدید در زمینه نقض برجام را اجرایی نکند، این قانون را به اجرا نرساند و برجام را تضعیف نکند.  

بایدن فرصتی برای ایران است

این استاد دانشگاه، بایدن را فرصتی برای ایران دانست و گفت: دولت جدید آمریکا کارهای خود را مبتنی بر مذاکره پیش خواهد برد و پیش بینی من این است که راه‌های ارتباط، گفت‌وگو و مذاکره در دولت بایدن برای ایران باز باشد. بایدن به دنبال احیای روابط آمریکا و برگرداندن اقتدار به این کشور است و ایران باید از این فرصت استفاده کند. من معتقدم با رفتن ترامپ فرصت برای احیای برجام وجود دارد. ترامپ خواهان نابودی برجام بود و بایدن می تواند با استفاده از مذاکره، گفت‌وگو و دیپلماسی خطر جنگ را کم کرده و از رویکرد منطقی‌تر استفاده کند.

وی در ادامه گفت: ترامپ هم علیرغم تهدیدها هرگز خواهان جنگ دیگری نبود؛ بایدن هم احتمالا از جنگ دیگری کاملا دوری می‌کند و دیپلماسی  و تلاش برای کاهش تنش را سرلوحه قرار می دهد. من اکنون می‌دانم برجام می تواند در صورت تلاش‌های همه طرفها و وجود عزم جمعی از سوی همه اعضا زنده بماند.

این استاد دانشگاه در مورد تحریم‌ها در شرایط کرونا و خرید واکسن گفت: تحریم‌ها باید سریعا برداشته شود. تحریم و مانع‌تراشی برای خرید واکسن و دستیابی ایران به منابع مالی خود نقض حقوق مردم ایران است و می تواند مانع جدی برای کنترل شیوع بیماری در این کشور باشد.

ایران آمریکا بایدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر